سبک مینیمال
فهرست

ترکیب معماری مینیمال و روستیک

سبک مینیمالیسم چیست ؟

قبل از هرچیز باید به معنی کلمه ی سبک مینیمال یا مینی مال بپردازیم .کلمه مینیمال واژه‌ای لاتین است. این کلمه در لغت به معنی حداقل است. اصطلاح مینیمالیست نیز ، به معنی حداقل و استفاده بردن از حداقل‌ها است. به همین منظور طراحان این سبک به ساده بودن و ساده گرایی شهرت دارند.

در هنر نیز ، مینیمالیسم یک سبک می باشد . این سبک در نقاشی ، طراحی فضا ، عکاسی و … کاربرد دارد . در سبک مینیمال ،هنرمند طرح یا اثر خود را با ساده‌ترین و حداقلی‌ترین ویژگی‌ها و جزییات خلق می‌کند. از عبارت‌های “حداقل گرایی” و “ساده گرایی” نیز برای اشاره به سبک مینیمال استفاده می شود .

به خاطر جزئیات کم ، تمیز کردن این سبک خانه‌ها بسیار راحت است و وقت زیادی نمی‌گیرد. رنگ غالب این سبک ، رنگ سفید می باشد . این به این معنی نیست که به جز رنگ سفید، رنگ‌های دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند . پر استفاده‌ترین رنگ در سبک دکوراسیون مینیمالیستی ، سفید است . ولی شما می‌توانید از رنگ‌های دیگر نیز برای دیوارهای خانه خود استفاده کنید. اما سعی کنید فضایی رنگارنگ در خانه ایجاد نکنید و تا حد ممکن، تناژ روشن رنگ دلخواه خود را ، به کار ببرید.

در ضمن به خاطر استفاده از لوازم تزئینی و تجملاتی کم و یا حتی استفاده نکردن از آن‌ها، این سبک بسیار مقرون به صرفه است و بر اصالت خود یعنی دوری از تجمل گرایی و مصرف گرایی، تاکید دارد.هم چنین آزادی از قید تجملات و فشار مادیات و روی آوردن به ساده گرایی ، از ویژگی های این سبک است.

مطلب پیشنهادی : تلفیق دکوراسیون سبک روستیک و مدرن

 

سبک مینیمال

شعار معماران مینیمال :

هرچه کمتر بهتر ،   less is more

این شعار اصلی پیشگامان و معماران این سبک زیبا است . در این سبک طراح ، تنها از المانهای اصلی و ضروری استفاده می کند و سایر چیزهای اضافی که ممکن است بار تجملاتی داشته باشد را حذف میکند.

هر چه فضا خلوت تر و بی آلایش تر باشد ، سبک مینیمال بیشتر نمایان خواهد شد .در تمامی طراحی های  یک خانه مینیمال سادگی و کارآیی برجسته‌ترین جنبه‌ای است که به چشم می‌خورد.

جالب است که بدانید امروزه شرکت‌های مهم و سرشناسی مانند اپل ، از سبک مینیمال استفاده می‌کنند و طرفدار آن هستند. در تمامی عکس‌های یک خانه مینیمال سادگی و کارآیی برجسته‌ترین جنبه‌ای است که به چشم می‌خورد.

استفاده از سبک دکوراسیون مینیمال ، برای دوستداران محیط زیست یک انتخاب ایده آل است .زیرا بسیاری از خانه‌های مینیمالیستی دارای پنجره‌های بزرگ هستند . که نیاز ما به وسایل روشنایی را کم می کند .

با افزایش میزان جمعیت و اثرات مخرب زیست محیطی، خانه‌های مینیمالیستی راه حل خوب و کارآمدی برای افرادی هستند که ، به محیط زیست احترام می‌گذارند و قصد دارند از آن محافظت کنند .

 

خرید میز چوبی

سبک روستیک چیست ؟

همانطور که از اسمش پیدا است این سبک یک سبک روستایی است که در آن برای طراحی دکوراسیون داخلی از متریال های طبیعی مانند سنگ و چوب و ترکیب شان با یکدیگر استفاده می شود .بطور کلی به دکوراسیونی که در آن از ریز فاکتورهای سنتی و متریال های طبیعی استفاده شود ، دکوراسیون روستیک یا روستیکال گفته می شود .در گذشته یعنی در قرون وسطی ،خانه های روستایی فضایی تیره و تاریک و نم گرفته ای داشتند که در آن نشانه هایی محدودی از طبیعت وجود داشت. شاید در تصور اولیه ما ، دکور منزل و آپارتمان امروزی به سبک روستایی کمی عجیب بیاید .

 

خرید روشویی

سبک مینیمال در طراحی داخلی :

در این سبک معمار تلاش می کند تا با کنار گذاشتن اقلام کم کاربرد و تجملی فضا را کمی سبک تر و ساده تر کند .و تنها با به کارگیری اقلام ضروری و مفید ، فضا را به سمت سکون و آرامش ببرد. معماران مینیمالیست ارزش زیادی برای فضای فراخ، پاکیزه و ساده قائل هستند.

از نظر آن‌ها همه چیزهایی که کاربرد ندارند ، باید حذف شوند .تنها چندین عنصر ضروری و اصلی باید باقی بمانند تا بتوان از حداکثر فضای موجود نهایت بهره را برد.هدف اصلی این سبک استفاده از حداقل عناصر برای مبارزه با مصرف گرایی و تجمل گرایی است.

از معروف ترین ابزارهای مدرن طراحان سبک مینیمال ، استفاده از شیشه، استیل و بتن در کارهای معماری شان می باشد . امروزه استفاده از متریال بتن ، بسیار ترند شده است . بتن برخلاف ظاهر سخت و سرد خود ، بسیار حس سبک مینیمال و روستیک را منتقل می کند .

مجموعه زد دیزاین ، در راستای تولیدات روستیک خود ، این بار به ساخت روشویی بتنی دست ساز پرداخته است .این سبک از روشویی با این تعداد برای بار اول در ایران تولید و عرضه شده است .

مطلب پیشنهادی : روشویی بتنی

روشویی بتنی

ویژگی های متریال بتن در طراحی داخلی :

 • بتن متریالی بسیار مقاوم است که در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی دوام و طول عمر بالاتری دارد.
 • این ماده پوسته پوسته نمی شود و از یکپارچگی بالایی برخوردار می باشد.
 • مواد اولیه تولید بتن ارزان و قابل دسترس هستند، از این رو استفاده از این ماده از نظر اقتصادی بسیا مقرون به صرفه است.
 • قیمت بتن دکوراتیو در مقایسه با سایر متریال ها مناسب تر بوده و با بودجه افراد همخوانی دارد .
 • بتن ، دوستدار محیط زیست بوده و به راحتی به چرخه ی تولید باز می گردد .
 • امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است .
 • سازگار با تمامی مناطق آب و هوای ایران می باشد .
 • قابلیت رنگ پذیری بالایی دارد . نمونه ی بالا روشویی بتنی آبی می باشد .

برای مشاهده ی روشویی های مدرن بتنی ، به وبسایت زد دیزاین مراجعه فرمایید .

 

روشویی بتنی

تلفیق سبک مینیمال و سبک روستیک :

در این دو سبک ، یک شعار اساسی دنبال می شود .  و آن سادگی و دوری از اسراف و تجمل می باشد .شباهت های کلی دو سبک مینیمال و روستیک در یک نگاه عبارتند از :

 1. هر دو گروه به حفظ سادگی و آرامش فضا و اجتناب از زرق و برق اضافی تاکید دارند .
 2. در هر دو سبک شما از رنگ های خنثی و روشن بیشتر کمک می گیرید .
 3. بسیاری از فضای روستیک و مینیمال  دارای یک طرح ساده، بی آلایش و کارآمد هستند و فضای موجود را بیهوده هدر نمی‌دهند و آن را شلوغ نمی‌کنند.
 4. در چنین محیط هایی ، همه چیز بر اساس نیاز ساکنان آن انتخاب می‌شود. بسته به اتاق ها و فضای منزل ، وسایل ضروری و حداقل خریداری می شود .
 5. این سادگی یا بهتر است بگوییم این ساده گرایی باعث ایجاد آسایش  و آرامش در معماری  و در دکوراسیون داخلی خانه می‌شود.
 6. پرهیز از اسراف و زرق و برق ، مشخصه ی اصلی هر دو گروه است .
مطلب پیشنهادی : معرفی ۱۱ سبک طراحی داخلی پر طرفدار

 

سبک مینیمال

چنان چه از سازه ها و اکسسوری های روستیک لذت می برید ، به وبسایت ما مراجعه نمایید .سبک روستیک یادآور حس طبیعت در منزل و محیط کارمان است .ملزومات روستیکی همگی دوستدار محیط زیست بوده و بازیافت آن ها ساده می باشد .مجموعه ی زد دیزاین ، تولید کننده ی ملزومات روستیک ، شما را به دیدن نمونه کارهای خود دعوت می نماید .

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Call Now Button
×