دکوراسیون داخلی

شروع بازسازی خانه از قلب منزل

main

قلب خانه کجاست؟

قلب تعریف مشخصی در بدن دارد. از لحاظ پزشکی قلب اصلی ترین عنصر بدن در کنار مغز است. اما قلب منزل کجاست. این موضوع بحث بسیار جنجالی است. هرکس نظر شخصی خودش را دارد. اما به عقیده بسیاری از معماران و طراحان دکوراسیون داخلی مطرح جهان، آشپزخانه قلب خانه است. آشپزخانه روح خانه است. خانه بدون آشپزخانه روح ندارد. جسمی بی روح و بی معنی است. آشپزخانه گرمابخش منزل است. اما مهم ترین بخش خود آشپزخانه چیست. کابینت‌ ها حدود 70 درصد آشپزخانه را اشغال می کنند. رنگ و طرح کابینت تاثیر بسیار مهمی در فضای آشپزخانه دارد.

در این مقاله قصد داریم چند ایده ناب و مهم را در طراحی آشپزخانه های مدرن بررسی کنیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

first

یکی از بزرگ ترین شرکت های کابینت سازی

امروز نظرات دو نفر از مهم ترین اشخاص در صنعت کابینت سازی اروپا را بررسی می کنیم. جپ کریستینسن و مایکل اندرسون مدیران شرکت کابینت سازی کپنهاگن دانمارک هستند. این دو نفر حدود 30 درصد از طراحی های کابیت های مدرن در اروپا را انجام می دهند. به‌عقیده آن ها بازسازی آشپزخانه یک رکن اساسی دارد. هزینه تعویض و نوسازی کابینت باید بسیار معقول و به صرفه باشد.

تفاوت بسیار مهم بین معماری غربی و شرقی

به عقیده این دو نفر یک تفاوت بسیار مهم در سبک طراحی کابینت آشپزخانه های غربی و شرقی وجود دارد. برای رفع این تفاوت، باید یک پل بین تفاوت های فیزیکی و فلسفی ایجاد کرد. طبق گفته آن ها معمولا کابینت های غربی بزرگ تر هستند. به همین دلیل سایز کابینت های آن ها بزرگ تر از سایر کابینت هاست. اوپن‌های بزرگ باعث فضای بیشتری برای لوازم خانگی فراهم می کنند. سایز همه لوازمات خانگی بزرگ تر از استاندارد های شرقی است. واضح ترین تفاوت را می توان در سایز یخچال های آمریکایی دید. یخچال هایی غول پیکر و بزرگی که حدود 1.5 برابر یخچال های معمولی هستند.

second

ولی در سوی دیگر در سبک معماری شرقی، اصولا مردم تمایل دارند که لوازم آشپزخانه را از دید پنهان کنند. در این قسمت از دنیا اصولا سعی می شود که لوازم و تجهیزات آشپزخانه در کابینت قرار بگیرد. در حالی که در سبک غربی لوازم ها روی اوپن قرار می گیرند. حتی در این سبک سعی می شود که با قرار دادن وسایلی مثل ماشین ظرفشوی در ردیف پایین کابینت این وسیله در دید دیگران قرار نگیرد.

وجه تشابه این دو سبک

در کنار این تفاوت ها یک وجه تشابه هم وجود دارد. وجه مشترک هم این است که همه مردم دنیا دوست دارند آشپزخانه ای با صفا داشته باشند. در کنار مورد اول همه تلاش می کنند تا از وسایل برقی با کیفیت و از بهترین برندهای لوازم خانگی استفاده کنند. در بحث بازسازی آشپزخانه دغدغه های مهمی مثل مواد اولیه و متریال، هزینه کلی و مدت زمان بازسازی مدنظر است. اگر قصد بازسازی آشپزخانه خودتان را دارید، حتما به این موارد دقت کنید. یکی از موارد مهم و بحث برانگیز انتخاب نوع چوب کابینت است. در حالی که عده ای فیبرهای چند لایه را متریال مناسبی می دانند، بقیه فرض می کنند که پانل های چوبی گزینه بسیار مناسب تر هستند. پانل های چوبی ارزان تر و مقاوم تر هستند. به همین دلیل می توانند گزینه بسیار مناسب تر و ایده آل تری باشند. تصور غلطی وجود دارد که برندهای معتبر از فایبرگلس برای ساخت کابینت ها استفاده می کنند. ولی این تصور اصلا صحیح نیست.

third

رنگ و طراحی کابینت ها

رنگ و طرح کابینت هم بسیار مهم است. در سبک قدیمی اکثرا از طرح های ساده و رنگ های تیره برای ساخت کابینت استفاده میشد. مدتی هم معماران خیلی در طراحی افراط کردند. افراط های بسیار زیاد در رنگ و طرح کابینت باعث نخ نما شدن این ایده ها شد. امروز بعد از آزمون و خطاهای زیاد معماران داخلی متوجه شدند که زیبایی در سادگی نهفته است. در عین زیبایی سعی می شود از رنگ های روشن تر استفاده شود. رنگ های قهوه ای روشن، سفید و حتی آبی بسیار جذاب و زیبا هستند.

مسائل جزئی

در کنار سایز و ابعاد و مسائل بسیار کلی و واضح، به مسائل جزئی و نکات ریز که از چشم پنهان می مانند هم دقت کنید. یکی از مهم ترین موارد جزئی، دستگیره کابینت است‌. دستگیره کابینت باید قدرت لازم را برای باز و بسته شدن مداوم داشته باشد‌. علاوه بر قدرت دستگیره باید جای دست مناسب و کافی داشته باشد. رنگ طلایی دستگیره برای کابینت های تیره خیلی جذاب و زیباست‌. به این موارد هم دقت کنید.

end

نگاهی کلی

در یک نگاه کلی باید به متریال کابینت، رنگ و طرح، ابعاد و سایز کابینت ها توجه کنید. متناسب با قدتان ارتفاع کابینت را در نظر بگیرید. متناسب با سلیقه تان که آیا دوست دارید وسایلتان در معرض دید باشد یا پنهان شود سایز اوپن ها را برآورد کنید. سایز وسایل کلیدی مثل ماشین لباسشویی و ظرفشویی و یخچال و گاز را از قلم نندازید. فضای مناسبی برای این وسایل در نظر بگیرید.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *