سنگ اسلب
فهرست

سنگ اسلب چیست؟

سنگ اسلب به سنگ هایی گفته می شود که نسبت به سنگ های رایج  در ابعاد بزرگتر برش می خورند و نوع برش آن ها با سنگ ‌های قدیمی متفاوت می باشد.‌ کلمه اسلب( Slab) یک واژه انگلیسی است که به معنی ورقه، قطعه، برگه معنی می دهد. برش و تولید سنگ به روش اسلب نوعی جدید از فرآوری سنگ است که با دستگاه های مخصوص مثل اره و وایرکات انجام می‌شود. در روش های قدیمی برش سنگ از دستگاه های دوار که اصطلاحا با نام قله بر شناخته می شدند، استفاده می شد که سنگ خام با حرکت دایره ای دستگاه برش می خورد اما در روش اسلب، سنگ خام به صورت حرکت رفت و برگشتی توسط تیغه مخصوص برش به ورق های بزرگ تبدیل می شود.

ابعاد سنگ اسلب چقدر است؟

در گذشته معمولا عرض سنگ های برش خورده  با  دستگاه های برش دوار که به شکل دایره ای  سنگ ها را برش می دادند، عمدتا ۴۰ سانتیمتر بود. اما در روش سلب عرض سنگ های برش خورده بزرگتر از سنگ های تایل یا قله بر است و با توجه به نوع سنگ خام، اندازه کوپ و میزان پرتی سنگ در هنگام گونیا کردن اندازه های سنگ اسلب می تواند متغیر و در نوسان باشد.

معمولا عرض سنگ هایی که به روش اسلب برش داده می شود از ۸۰ سانتیمتر بیشتر می باشد. ضخامت برش سنگ های اسلب در حدود ۲ سانتیمتر است که در پاره ای موارد با توجه به نوع سنگ ممکن است به ۳ سانتیمتر هم برسد. برش و فراوری سنگ به  روش اسلب بر روی بسیاری از انواع سنگ خام قابل اجرا می باشد.

به دلیل آنکه در روش برش به شکل اسلب از دستگاه های پیشرفته تری  استفاده می شود معمولا کیفیت و ظرافت سنگ تولید شده نسبت به انواع دیگر بیشتر می باشد و در صورت اجرای درست مراحل تولید سنگ مثل برش ، ساب،  کالیبراسیون می توان در فضاهای مختلف از این نوع سنگ استفاده نمود.

ابعاد سنگ های اسلب معمولا در ۲ متر عرض و ۳ متر طول برش داده می شود که هر کس متناسب با نیاز و ابعاد کار خود می تواند نسبت به خرید نوع مورد نظر خود اقدام کند.

سنگ اسلب چیست

مزایا و ویژگی های سنگ اسلب نسبت به انواع دیگر سنگ

همانطور که گفته شد به دلیل استفاده از دستگاه های برش پیشرفته تر که در تولید سنگ اسلب به کار گرفته می شوند،‌این نوع سنگ نسبت به سنگ هایی که با روش های دیگر بریده می شوند علاوه بر زیبایی ظاهری و چشم نواز بودن، از استحکام و طول عمر بیشتری برخوردار می باشند.

در سنگ های اسلب به دلیل استفاده از اپوکسی کاری و نصب توری در پشت ورق های سنگ امکان شکستگی و خورده شدن سنگ ها به حداقل ممکن کاهش پیدا می کند. از دیگر مزایای سنگ اسلب می توان به استحکام بیشتر، زیبایی خیره کننده به دلیل برش در قطعات بزرگ و داشتن بند کمتر بین قطعات سنگ اشاره کرد.

به دلیل برش در قطعات بزرگتر معمولا ضایعات و پرت کار کاهش پیدا می کند. در روش فراوری سنگ به شکل اسلب دقت برش و کیفیت آن نسب به سنگ هایی که با روش تایل برش داده می شوند بیشتر است. به دلیل برش این نوع سنگ در قطعات بزرگتر حمل و نقل و جابجایی آن از دیگر انواع سنگ راحت تر است.

در سنگ ‌های اسلب به دلیل برش سنگ در ابعاد بزرگتر انتخاب رنگ و ظاهر سنگ راحت تر بوده و تفاوت طیف های رنگ به حداقل ممکن کاهش پیدا می کند. در این نوع سنگ قابلیت  صفحه ها و ایجاد قاب های  بوک مچ و فور مچ وجود دارد.

در فضاهایی که از سنگ های اسلب استفاده می شود شرایط بهتری برای نور پردازی و طراحی داخلی وجود دارد. سنگ های اسلب به دلیل ابعاد بزرگ  و زیبا چشم نواز، می توانند فضای خاص و منحصر به فرد در دیزاین داخلی به وجود بیاورند.

از چه سنگ های بیشتر برای برش به روش اسلب استفاده می شود؟

در تولید سنگ اسلب ممکن است از سنگ های مختلف با توجه به شرایط استفاده شود اما سنگ مرمر به دلیل تنوع بالا، شفافیت و زیبایی ظاهری از شناخته شده ترین سنگ های ساختمانی است که از گذشته های دور برای زیبا سازی فضا های مختلف مورد استفاده قرار می گرفته است. از ویژگی های سنگ مرمر که آن را به عنوان یک کیس مناسب برای برش به روش اسلب در آورده است علاوه بر استحکام و کیفیت سنگ می توان به شفافیت و قابلیت انعکاس نور بالا اشاره کرد.

سنگ اسلب

سنگ اسلب بوک مچ یا فور مچ به چه معناست؟

سنگ اسلب بوک مچ به دو بخش دوتایی  و فورمچ یا چهارتایی تقسیم می شود. روش برش سنگ به شکل بوک مچ برای سنگ هایی خامی استفاده می شود که دارای رگه هستند. در این روش سعی می شود قطعات سنگ به گونه ای برش بخورند که در قطعات دو تایی یا چهارتایی این رگه ها در امتداد یکدیگر  یا در تقارن با هم قرار داشته باشند.

در این روش اگر یک سنگ رگه دار از یک طرف ساب زده شده باشد ورق یا سنگ کناری هم باید از طرف مقابل ساب بخورد که در زمان کار گذاشتن و استفاده، رگ های آن ها از نظر دیداری و ظاهری همخوانی داشته باشند. به زبان ساده تر عملیات ساب و صیقل کاری سنگ اسلب بوک مچ یکی از رو و سنگ دیگر از پشت انجام می شود.

پس از انجام ساب و صیقل کاری اگر دو قطعه سنگ با رگه های در امتداد یا تقارن با هم قرار گیرند بوک مچ و اگر چهار قطعه سنگ اسلب تشکیل یک قاب یا زمینه مشخص را بدهد با نام سنگ اسلب فورمچ شناخته می شوند.‌

در چه فضاهایی می توان استفاده کرد؟

از سنگ اسلب متناسب با سلیقه و طراحی های مختلف و نوع سنگ در فضاهای مختلفی می توان استفاده نمود. معمولا به دلیل ابعاد بزرگ سنگ اسلب از آن بیشتر در فضاهای داخلی استفاده می شود.

از سنگ های اسلب به دلیل برش در قطعات بزرگ تر بیشتر برای سنگ فرش کف سالن پذیرایی، استفاده در کف و بدنه لابی یا سالن ورودی مجتمع های آپارتمانی، دیواره شومینه، دیواره فضاهای داخلی مثل آشپزخانه، کابینت و کانتر تاپ آشپزخانه، دیواره های استخر، فضای پشت تلویزیون، استفاده به عنوان سطح میز ناهار خوری، استفاده در بدنه سرویس های بهداشتی و حمام ها و … استفاده می شود.

عوامل موثر بر قیمت انواع سنگ اسلب

عوامل مختلفی می تواند در قیمت سنگ اسلب تاثیر گذار باشد که از عمده ترین آن می توان به موارد مثل اندازه و قواره سنگ خام استفاده شده در عملیات فرآوری، نوع و ماهیت یا جنس سنگ،  هزینه های استخراج و خرید سنگ خام، نوع برش و فرآوری سنگ، سورت یا درجه بندی سنگ از نظر کیفیت، میزان رگ های موجود در سنگ که قطعا هرچه سنگ یک دست تر باشد گرانتر تمام می شود، شرایط سنگ و قابلیت نوع سنگ برای ایجاد قاب های بوک مچ و فور مچ، هزینه های حمل و نقل، شرایط اقتصادی و قدرت خرید مردم و …  اشاره کرد که می توانند نقش غیر قابل انکاری در قیمت تمام شده سنگ اسلب داشته باشند.

سخن پایانی

سنگ اسلب نوعی سنگ است که به دلیل نوع و ابعاد برش به این نام شناخته می شود.‌ قطعات برش این نوع سنگ معمولا بزرگ تر از انواع رایج سنگ است که در صورت کار گذاشتن درست در فضاهای مختلف به دلیل به حداقل رسیدن بندهای بین قطعات سنگ می تواند از نظر دیدار زیبایی خارق العاده ای برای فضاهای مختلف به وجود بیاورد.

معمولا به دلیل ابعاد بزرگ سنگ اسلب از آن در فضاهای داخلی برای سنگ فرش سالن های پذیرایی با متراژ بالا و یا سنگ بدنه سرویس های بهداشتی استفاده می شود. در تولید اسلب معمولا از سنگ های روشن و شفاف مرمریت استفاده می شود. سنگ های اسلب مرمریت از شرایط انعکاس نور بهتری نسبت به انواع  دیگر سنگ برخوردار بوده و می تواند زیبایی دیداری فضای داخلی را دوچندان کند.

لطفا به این محتوا امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Call Now Button
×