بلاگ, دکوراسیون داخلی

استفاده از رنگهای تیره در دکوراسیون

رنگهای تیره در دکوراسیون

چرایی و چگونگی استفاده از رنگهای تیره در دکوراسیون داخلی منزل

رنگ­ها دارای انرژی هستند. به گونه­ای که هر رنگ می­تواند تاثیرات متفاوتی بر روحیه­ی افراد بگذارد. بنابراین باید با توجه به نکات رنگ شناسی و شناخت روحیات خود دکوراسیون منزل را طراحی نمود. این کار کمک می­­کند تا بهترین و مناسب­ترین ایده را در کنار آرامش درونی خود، اجرا کنید. رنگ­های تیره جلوه­ و تاثیر خاصی به دکوراسیون منزل می­ بخشند. با این وجود کمتر کسی حاضر انجام چنین ریسکی است. اگر شما نیز خواهان استفاده از رنگهای تیره در دکوراسیون هستید، در ادامه با ما همراه شوید تا اطلاعاتی را در این باره در اختیارتان قرار دهیم.

رنگهای تیره در دکوراسیون

طراحی دکوراسیون داخلی به رنگ­های روشن و یا تیره، مسئله این است؟

همان طور که به آن اشاره شد؛ رنگ­ها و میزان  استفاده از آن­ها نقش بسیار مهمی را در طراحی دکوراسیون داخلی ایفا می­کنند. در حالت کلی؛ از دو تم تیره و روشن برای طراحی منزل استفاده می­شود در ابتدا به معرفی و شناخت دو سبک (تم) طراحی تیره و روشن در دکوراسیون منزل می­پردازیم و سپس توضیح می­دهیم که چگونه می­توان از رنگهای تیره در دکوراسیون استفاده نمود؟ اما در نهایت تصمیم نهایی مربوط می شود به سلیقه و ترجیحات شخصی شما.

رنگهای تیره در دکوراسیون

خانه­ هایی با تم روشن

در دکوراسیون خانه با تم و رنگ­های روشن، که سرشار از انرژی و حس خوشایند است، نیازمند به یک دیوار تاکیدی (دیواری که طراحی آن از طراحی‎های سایر دیوارهای اتاق متفاوت ‎باشد) است.

همچنین از مزایای بسیار مهم دکوراسیون با تم­های روشن، قابلیت اضافه کردن تقریبا تمامی رنگ ها به صورت تاکیدی می باشد. انتخاب یک رنگ تاکیدی در کنار یک دیوار تاکیدی می­تواند شگفتی بیافریند. لازم به ذکر است؛ وجود رنگ های خنثی (سفید، خاکستری و حتی رنگ طبیعی چوب) در قسمت کفپوش و کابینت آشپزخانه به سایر رنگ های موجود اجازه می­دهند تا با انرژی بیشتری خود نمایی کنند

رنگهای تیره در دکوراسیون

خانه ­هایی با تم تیره

شاید برای­تان قابل باور نباشد اما، اگر در هر چهار طرف دیوار از رنگ های تیره استفاده شود، فضا منزل به طور چشمگیری بزرگتر جلوه خواهد نمود. به علاوه سه اصل مهم نور پردازی، تضاد عناصر و ترکیب لوازم خانه، در طراحی دکوراسیون داخلی با رنگ­های تیره، اگر به درستی رعایت و اجرا نشود، تحمل خانه­ای تیره و تاریک حتما دشوار خواهد شد. بدین منظور باید از نورپردازی صحیح و انتخاب بهترین ترکیب رنگ و در عین حال متضاد برای دکوراسیون خانه استفاده کنیم تا حس غم و فضایی کسالت آور را به وجود نیاورد.

رنگهای تیره در دکوراسیون

استفاده از رنگ­های تیره در دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی منازل با رنگ­های تیره، فضای رومانتیک، جذاب و مدرنی را خلق می­کند که سبب شکوفا شدن هرچه بیشتر خلاقیت و ایده­های جدید می­شود.

رنگهای تیره در دکوراسیون

اما از عهده بر آمدن این جنبه طراحی نیازمند افرادی ریسک پذیر، برای روبه رو شدن با چالشی بزرگ است. شما می­توانید اتاق نشیمن، اتاق خواب و حتی آشپزخانه را با استفاده از رنگ­های تیره به گونه­ای طراحی کنید که هم بسیار زیبا و لوکس به نظر بیاید و هم بزرگ و آرامش بخش. البته توجه داشته باشید؛ اگر این کار به درستی انجام نشود احتمالا با فضایی به دور از زیبایی رو به رو خواهید شد

رنگهای تیره در دکوراسیون

اتاق نشیمنی با دکوراسیون تیره.

افرادی که طرفدار سکوت­اند و از زرق و برق و هیاهو گریزانند، خواهان خانه­ای با  تم و طراحی تیره هستند. انتخاب رنگ مبلمانی هماهنگ با دیگر اجزا، از اصلی­ترین گزینه­هاست. علاوه بر آن افراد  تیره پسند می­توانند:

  • نورگیرها و پنجره هایی بزرگ را به کار ببرند.
  • کف اتاق را تیره، دیوارها و پرده­ها را را روشن کنند. (یا بلعکس).
  • دیوارهایی تیره، رومیزی و تابلوهایی با تم روشن داشته باشند. (رعایت اصل تضاد و ترکیب).

رنگهای تیره در دکوراسیون

رنگهای تیره در دکوراسیون

آشپزخانه ­ای با دکوراسیون تیره.

در آشپزخانه هم می­توان با رعایت اصل تضاد، از رنگ­های تیره استفاده نمود و به آن جلوه بخشید. اما اگر تم خانه تیره است و با رنگ­های تیره آراسته شده (دیوارها و کف تیره هستند) بهتر است، از کابیت هایگلاس یک دست سفید و یا جزیره­ی سفید و یا خاکستری استفاده نمایید زیرا نمای خانه را بسیار شیک و جذاب­تر می­کند.

رنگهای تیره در دکوراسیون

اما اگر به رنگ تیره علاقه مندید و خواهان تیره شدن کابینت­ها و جزیره هستید بهتر است؛ دیوارها، پرده و کف روشن باشد. استفاده از گل و گلدان­هایی با رنگ­های شاد و روشنی چون سبز، زرد، یاسی و یا… منظره را بسیار چشم نواز خواهد کرد.

همچنین استفاده از قابلمه ­هایی با رنگ­های شاد و ظروف رنگی، ظروف مسی و یا ظروف سفالی رنگی نیز در آشپزخانه می­تواند ایده­ای ناب برای تعدیل رنگ تیره باشد. به کار بردن سنگ گرانیت سیاه و یا مرمر سیاه، بر روی جزیره یا اپن آشپزخانه، نیز باعث لوکس و مجلل تر شدن آشپزخانه می­شود.

رنگهای تیره در دکوراسیون

ترفندهایی موثر در طراحی خانه هایی با تم تیره

  1. استفاده از آینه­ های بزرگ.
  2. استفاده از الگوهای پر رنگ و در عین حال جسورانه.
  3. توجه کافی به نور پردازی طبیعی در کنار نور پردازی مصنوعی.
  4. استفاده از سقفی به رنگ سفید، برای اتاق هایی با ارتفاع سقف کوتاه. (دیوارها به رنگ تیره مثل مشکی و یا سورمه­ای و سقف و کف به رنگ سفید).
  5. در صورتی که دیوارها به رنگ سفید هستند، مبلمان، کف و اکسسوری­ها را تیره کنید.

رنگهای تیره در دکوراسیون

رنگهای تیره در دکوراسیون

جمع بندی:

درست است که به کار بردن رنگ­های روشن و شاد برای دکوراسیون داخلی منزل، همیشه به عنوان پیشنهاد اول مطرح می­شود اما استفاده از رنگ­های تیره در دکوراسیون داخلی نیز طرفدارانی دارد. استفاده از رنگ­های تیره در کنار نور پردازی صحیح می تواند خانه ای متفاوت، با فضایی مدرن و شیک را برای شما رقم بزند.

رنگهای تیره در دکوراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *