ساخت گلدان با سنگ طبیعی
فهرست

ساخت گلدان با سنگ طبیعی

چگونه گلدان با سنگ طبیعی بسازیم؟

ساخت گلدان با سنگ طبیعی می تواند ایده ای جالب برای فضا سازی و ایجاد فضاهای مناسب برای نگهداری گل ها و گیاهان مختلف باشد. ساخت گلدان با متریالی از سنگ طبیعی به دلیل تنوع بالایی که سنگ های مختلف در طبیعت دارند می تواند از نظر شکل ظاهری بسیار زیبا و چشم‌ نواز باشد. سنگ های موجود در طبیعت از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند و با کمی خلاقیت می توان گلدان های بسیار زیبایی را با استفاده از آنها به وجود آورد بطوری که ساختار طبیعی آن ها حفظ شود. شکل و اندازه گلدان ساخته شده با متریالی از سنگ های طبیعی می تواند نقش غیر قابل انکاری در اندازه و زیبایی گلدان داشته باشد و هر کس این امکان را دارد که نوع متناسب با علائق خود را طراحی یا تهیه نماید.

گلدان سنگ

برای ساخت گلدان با متریال سنگی از چه نوع سنگ هایی می توان استفاده نمود؟

برای ساخت گلدان با متریالی از سنگ طبیعی به دلیل تنوع زیادی که سنگ های موجود در طبیعت دارند انتخاب های مختلفی می تواند در مقابل طراحان و سازندگان این نوع گلدان قرار بگیرد تا هرکس بتواند با توجه به شرایط و مکانی که قرار است  گلدان را در آنجا جا نمایی کند تصمیم بگیرد.

یک نوع از سنگ ها که برای ساخت گلدان از سنگ طبیعی می تواند بکار گرفته شود سنگ های رودخانه ای هستند. سنگ های رودخانه ای به دلیل شرایط خاصی که دارند صاف و صیقلی بوده و از شرایط مناسبی برای ساخت انواع مصنوعات تزیینی مثل گلدان برخوردار هستند. سنگ های رودخانه ای هم ممکن است از نظر نوع بافت  و ساختار  سنگ هایی که رودخانه در آنجا جریان دارد متفاوت باشند.

سنگ های رودخانه ای بافتی طبیعی دارند و به دلیل آنکه مدت طولانی در بستر آب قرار داشته اند از مقاومت  و استحکام بالایی برخوردار هستند و جریان آب  باعث صیقلی شدن سطوح آن ها شده است بطوریکه استفاده از سنگ های رودخانه ای می تواند برای ساخت گلدان های سنگی گزینه ای مناسب بوده و جلوه دیداری خارق العاده ای به آن ها بدهد.

نوع دیگری از سنگ ها که می تواند برای ساخت گلدان سنگی مورد استفاده قرار گیرند سنگ های مناطق مختلف کوهستان هستند که با توجه به نوع سلیقه و ایده های ابتکاری می توان گلدان های زیبایی را  از آن ها به وجود آورد.

باید به این نکته توجه داشت که ممکن است سطوح این نوع سنگها صاف و صیقلی نباشد و پستی و بلندی در سطوح آن ها هویدا باشد. این پستی و بلندی هرچند می تواند باعث زیبایی نمای دیداری ظروف ساخته شده از این نوع سنگ شود اما می تواند محلی  مناسب برای نفوذ  و استقرار انواع قارچ و باکتری شود که آزاردهنده می باشند.

گلدان با سنگ های آتشفشانی

نوع دیگر سنگ که می تواند برای ساخت گلدان با متریالی از سنگ طبیعی مورد استفاده قرار گیرند سنگ های آتشفشانی هستند که به دلیل ساختاری که دارند می توانند برای ساخت گلدان های سنگی بسیار مناسب باشند.

این سنگ های گداز های هستند که از فوران مواد مذاب در زمان های گذشته باقی مانده اند و می توانند از نظر قالب ظاهری و مواد تشکیل دهنده نوع مناسبی از سنگ برای ساخت گلدان های سنگی باشند. نوع دیگر سنگ هایی که می توان از آن ها برای ساخت گلدان سنگی استفاده کرد سنگ های برش خورده یا پرتی کارخانجات سنگ بری هستند که به تناسب نوع طراحی از آن ها استفاده می شود.

گلدان سنگ طبیعی

از چه نوع سنگ هایی نمی توان برای ساخت گلدان سنگی استفاده کرد؟

از اکثر سنگ های طبیعی موجود در طبیعت می توان برای ساخت گلدان های سنگی  استفاده نمود اما سنگ هایی که دارای بافت سست و آهکی هستند برای این کار مناسب نیستند. به دلیل آنکه گل و گیاه طبیعی که در گلدان  کاشته می شوند برای ادامه حیات به آب و انواع کود نیاز دارند. یعنی باید در یک دوره زمانی مشخص آبیاری شوند.

اگر بافت گلدان آهکی یا سنگ سست باشد آبی که در این فرایند وارد گلدان سنگی می شود می تواند در یک دوره زمانی کوتاه یا بلند با توجه به ساختار و مواد تشکیل دهنده سنگ  باعث فروپاشی سنگ بدنه گلدان شده و گلدان را از بین ببرد.

 

گلدان های سنگی ساخته شده با سنگ‌ طبیعی چه ویژگی هایی می توانند داشته باشند؟

از مهمترین ویژگی های گلدان های ساخته شده با متریالی از سنگ طبیعی سبک طراحی و ساخت این نوع گلدان است که به شکل خارق العاده ای طبیعی و روستیک بوده و در صورت آراسته شدن با یک گل و گیاه زیبا می تواند فضای کلی  دکوراسیون داخلی با خارجی را به سمت فضای طبیعی سوق دهد.

از دیگر ویژگی های این نوع گلدان اندازه متوسط و بزرگ این  نوع گلدان ها است که می تواند در فضای دکوراسیون داخلی یا خارجی به عنوان نقطه کانونی عمل کند و فضا را تحت تاثیر قرار دهد. از دیگر ویژگی های ساخت گلدان با متریالی از سنگ طبیعی ، عدم استفاده از مواد شیمیایی است که می تواند باعث آسیب رساندن به گل و گیاه و مختل کردن چرخه طبیعت شود.

عدم استفاده از مواد مصنوعی و شیمیایی از دیگر مزیت های این نوع گلدان است چون پس از استفاده در صورت عدم تمایل به نگهداری از این نوع گلدان  می توان آن را  بدون هیچ دغدغه ای در طبیعت رها نمود.

 

برای ایمن کردن سطوح گلدان که با سنگ طبیعی ساخته شود چه تمهیداتی  باید در نظر گرفته شود؟

گلدان هایی که با متریالی از سنگ های طبیعی ساخته می شوند و پس از جا نمایی گل و گیاه در فضای دکوراسیون داخلی و خارجی قرار داده می شوند ممکن است به دلیل بافت طبیعی که دارند برای فضای داخلی و  آدم های اطراف مشکل ساز شوند.

به همین خاطر برای ایمن سازی این گلدان ها بهتر است که سطوح داخلی و خارجی آن ها قبل از هر کاری به وسیله موادی ضد اسید، ضد باز و ضد باکتری پوشانده شود. برای ضد آب و باکتری شدن سطوح این گلدان ها بهتر است از مواد نانو مناسب و با کیفیت برای پوشاندن سطوح آن ها استفاده گردد.

در طراحی و ساخت این نوع گلدان باید دقت شود که سطوح آن ها طوری طراحی و ساخته شود که بتوان با مقدار کمی آب و مواد شوینده فضای داخلی و خارجی آن ها را به راحتی تمیز نمود. همچنین سطوح بیرونی این ظروف هرچه صاف و صیقلی تر باشد شرایط تمیز کاری آن راحت تر می شود.

 

سخن پایانی

ساخت گلدان با متریالی از سنگ طبیعی می تواند ایده ای مناسب برای رهایی از ظروف ساخته شده از مواد مصنوعی باشد.

استفاده از مواد طبیعی برای ساخت وسایل مختلف باعث می شود عوارض مواد شیمیایی به کار گرفته شده در وسایل مختلف مصنوعی به حداقل ممکن کاهش پیدا کند و آسیب و عوارض که این‌ مواد می توانند برای زندگی و سلامت انسان و طبیعت به دنبال داشته باشند  به حداقل ممکن کاهش دهد.

علاوه بر این وسایل ساخته شده از مواد طبیعی می توانند تازگی و طراوت خاصی به محیط پیرامون خود بدهند که ساخت گلدان با متریال طبیعی از سنگ طبیعی نمی تواند از این قائده مستثنی باشد.

لطفا به این محتوا امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Call Now Button
×