بلاگ, دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن

دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن

پارتیشن، تفکیک کننده­ای زیبا،کاربردی و منحصربه فرد در دکوراسیون داخلی

یکی از شایع‌ترین، پرکاربردترین و متنوع­ترین سبک‌های معماری که تحت تأثیر شیوه و عادات زندگی مدرن به وجود آمده است، طراحی خانه‌هایی با پلان‌های باز و یکپارچه که بیشتر فضاهای اصلی خانه را به یکدیگر مرتبط ساخته، می‌باشد که حریم‌های خصوصی کمتری را برای افراد در خانه ایجاد می‌کند. با توجه به زندگی آپارتمانی جوامع امروزی، فارغ از بزرگ یا کوچک بودن، ساده یا مجلل بودن محل زندگی، پارتیشن می‌تواند بسیار کارآمد باشد. پارتیشن برای جدا کردن فضاهای مختلف، با توجه به سلیقه­ ی کاربر استفاده می­شود. امروزه پارتیشن­ها ایفاگر نقش دیوارهای سنگی و آجری در خانه هایی با پلان باز هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا هر آنچه لازم است از دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن را بدانید.

دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن

منظور از « طراحی دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن» چیست؟

گاهی فضای خانه آنقدر بزرگ است (به خصوص در معماری باز به دلیل عدم وجود دیوار)، که نیاز به تفکیک بخش های مختلف منزل هست و گاهی نیز فضای آپارتمان­ها، به قدری کوچک­ اند که عملاً امکان جداسازی محیط وجود ندارد. از این رو استفاده از جدا کننده‌ای شیک و کاربردی، متناسب با نیازهای موجود، در طرح و رنگ بندی متنوع  به جای دیوار می­تواند بسیار موثر و کمک کننده باشد. استفاده از پارتیشن و دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن می تواند ضمن فضاسازی مناسب ، یک ایده دکوری جذاب نیز باشد.

دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن

فضاهای قابل پارتیشن بندی

 • فضای مشترک نشیمن و راهرو.
 • فضای مشترک نشیمن و پذیرایی.
 • فضای مشترک اتاق خواب و رختکن .
 • فضای مشترک نشیمن و اتاق خواب.
 • .فضای مشترک اتاق خواب و اتاق مطالعه.
 • فضای مشترک ناهارخوری و آشپزخانه.
 • تقسیم فضا در یک اتاق خواب 2 نفره.
 • تفکیک سرویس بهداشتی و حمام.

دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن

تقسیم بندی پارتیشن­ها

پارتیشن‌ها علاوه بر اینکه در فضاهای مسکونی کارایی دارند، در فضاهای غیر مسکونی مانند ادارات، مراکز خرید و فروشگاه‌ها نیز بسیار کاربردی­اند. این محصول، از لحاظ کاربرد و مکانیسم عملکردی (ثابت یا متحرک بودن) متفاوت هستند و به صورت چوبی، فلزی، شیشه‌ای و پرده‌ای قابل ارائه هستند که این حجم از تنوع توانسته پاسخگوی هر خواسته­ای و نیاز مشتری باشد.

دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن

پارتیشن‌ها از لحاظ جنس

 1. پارتیشن چوبی.

گزینه‌ای ساده، سنگین، مستحکم و زیبا که علاوه بر ایجاد گرما و صمیمیت بیشتر در فضا، از شفافیت بسیار کمتری نیز برخوردارست، استفاده از پنل‌های چوبی می­باشد. پارتیشن‌های چوبی به سبب شباهت نزدیک با متریال‌های مبلمان و لوازم دکوراسیون داخلی، از نظر بصری هماهنگی بیشتری را با محیط  برقرار می‌کنند.

دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن

 1. پارتیشن فلزی.

پارتیشن های فلزی همچون: فولاد، آلومنیوم، آهن، برنج، به دلیل این که به راحتی دفرمه و خم نمی‌شوند و در برابر فشار، ضربه و وزن اشیاء سنگین از استحکام و مقاومت بالایی برخوردارند، همچنین به دلیل انعطاف پذیری عالی در درجه حرارت های بالا از خودنشان می­دهند، می‌توان طرح‌های هندسی و پچ و خم های مختلفی بنا به سلیقه­ی کاربر ایجاد کرد، مورد توجه و استقبال عموم قرار گرفت.

دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن

 1. پارتیشن شیشه ای.

به منظور حفظ نور و ارتباط بصری بین دو بخش و تفکیک نمودن دو فضا از یکدیگر، استفاده از پارتیشن‌های شیشه‌ای شفاف یا نیمه شفاف که هزینه‌ی کمتری هم دارند، توصیه می­شود.

دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن

دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن

 1. پارتیشن شبکه‌ای (پانچ شده).

پارتیشن شبکه‌ای دید را تا حد زیادی محدود می‌کند، اما فضا را تاریک نمی‌کند و منجر به از بین رفتن کامل ارتباط بصری نخواهد شد. میزان فضای خالی بین این پارتیشن­ها که از الگوهای مختلفی به وجود می­آیند، تاثیر مستقیمی بر ارتباط بصری دو فضای تفکیک شده دارد.

دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن

دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن

 1. پارتیشن طبیعی یا گیاهی.

دیواره های پوشیده شده از گیاهان، از بهترین نوع پارتیشن‌های جداکننده­ای هستند که علاوه بر زیبایی، هوا را پاک و تمیز نگاه داشته و از آلودگی صوتی محیط نیز می‌کاهند.

دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن

 1. پارتیشن پرده‌ای.

تا به امروز ساده‌ترین، آسان‌ترین و ارزان­ترین وسیله برای تقسیم کردن فضا، پرده‌های نخی یا پلاستیکی بوده‌اند. از ویژگی­های خوب این پارتیشن، قابلیت شستشو و باز و بسته شدن است

دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن

دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن

دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشندکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن

پارتیشن‌ها از لحاظ کاربرد

با بهره گیری از پارتیشن­ها برای دکوراسیون داخلی می­توان از تمام فضای خانه به بهترین شکل ممکن استفاده نمود. اما به طور کلی پارتیشن‌های داخلی از نظر کاربرد به پانل تلویزیون، کتاب خانه، قفسه و کمد، گلدان گل یا دیوار سبز و… تقسیم بندی می‌شوند که انتخاب طرح، رنگ و جنس پارتیشن به طراحی دکوراسیون منزل و سلیقه­ی شما بستگی دارد.

دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن

دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن

پارتیشن‌ها از لحاظ مکانیسم عملکردی

 1. پارتیشن ثابت.

این پارتیشن به طور کامل به سقف، کف و یا هر دو متصل می­شود و در مواقعی که بخواهیم به صورت کامل دو فضا را از یکدیگر تفکیک کنیم، کاربرد دارند. (عدم تمایل به استفاده از دیوار گچی یا بتنی).

دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن

 1. پارتیشن چرخشی یا نواری.

این نوع از پارتیشن های نواری یا میله‌ای نسبتاً سبک را که نمی‌توان آن را چندان متحرک در نظر گرفت، قابلیت چرخش، در جای ثابت خود را داشته و باعث ایجاد سایه روشن می­شوند. پارتیشن­های میله­ای و یا نواری، برای تقسیم فضا در اتاق خواب‌ها که نیاز به تقسیم جدی فضا نیست بسیار مفید هستند.

دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن

 1. معلق یا کرکره ­ای.

پارتیشن های معلق، کرکره­ای و یا شناور، نوعی از پارتیشن‌های متحرک محسوب می­شوند که قابلیت جابجا شدن، جمع و یا باز شدن را دارند. در پارتیشن معلق به جهت اتصال به سقف خانه، بدون هیچ مانعی و به راحتی می‌توانید زمین و زیر پارتیشن‌ها را تمیز نمایید.

 

 1. کشویی یا ریلی.

نصب و اجرای آن شبیه به درب­های کشویی است. با این تفاوت که می‌توان آن را در هر قسمت از اتاق و بر روی یک ریل نصب کرد تا هر زمان که نیاز بود بتوان فضای جدا شده را مجددا به فضای اصلی بازگرداند.

 

 1. آکاردئونی یا تاشو.

صفحات تاشونده آکاردئونی با لولا به هم متصل شده­اند تا حرکت دادن­ش آسان‌تر شود. از ویژگی­های متمایز این پارتیشین موقتی، می­توان به قابل در دسترس بودن در همه­ی سبک و طرح‌ها و اینکه به سادگی نصب و جمع می‌شوند (انتخابی ایده­آل برای خانه‌های اجاره‌ای) نام برد.

دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن

جمع بندی:

با توجه به کوچکتر شدن متراژ منازل امروزی، جادار بودن پارتیشن یک ویژگی کلیدی محسوب می شود تا علاوه کاربردی بودن، زیبایی بصری، نیز در فضای داخلی داشته باشد. برای ساخت پارتیشن ها از متریال­هایی چون گیاهان، چوب، شیشه، فلز و …. بهره می­گیرند. پارتیشن­ها با جنس، طرح و رنگ ها­ی متنوع در تمام قسمت های مختلف قابل استفاده هستند. دکوراسیون داخلی منزل با پارتیشن ، باعث ایجاد فضایی زیبا، متفاوت و خاص خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *