دکوراسیون داخلی

انواع شومینه

انواع شومینه

آشنایی بیشتر با انواع شومینه و نکاتی که باید رعایت کنید

شومینه ها یکی از قدیمی ترین ابزارهای گرمایشی است که از زمان های بسیار دور نیز در تمامی خانه ها وجود داشت. این شومینه ها برای تولید گرمای موجود در خانه مورد استفاده قرار گرفته و دارای طرح ها و مدل های مختلفی می باشد. در این مقاله قصد دارید به آشنایی بیشتر با انواع شومینه و نکاتی که باید رعایت کنید بپردازیم.

انواع شومینه

شومینه های هیزمی ، قدیمی ترین و محبوب ترین انواع شومینه

شومینه های هیزمی قدیمی ترین و محبوب ترین شومینه های هستند که ظاهری بسیار جذاب و زیبا دارند و به خوبی می توانند نمایی جذاب را برای خانه به ارمغان بیاورند. شومینه های هیزمی به دلیل آتش طبیعی از نظر بصرس جذابیت فوق العاده ای دارد و همچنین صدای سوختن هیزم نیز لذتی بسیار وصف نشدنی را به همراه دارد. دودکش در شومینه های هیزمی بسیار حائز اهمیت است زیرا با سوختن هیزم ها گازی در هوا منتشر شده که برای سلامتی انسان بسیار خطرناک می باشد.

انواع شومینه

امروزه برای شومینه های هیزمی از شیشه استفاده می کنند تا ذرات ناشی از احتراق به بیرون پرت نشده و آسیبی به وسایل موجود در خانه وارد نکند. همچنین افرادی که برای از این شومینه ها برای گرمایش خانه خود استفاده می کنند همواره باید در خانه هیزم نگهداری نمایند تا با احتراق هیزم بتوانند مجدد آن را تغذیه کنند. لازم به ذکر است که شومینه های هیزمی گرمای کمتری نسبت به سایر شومینه ها تولید می نمایند زیرا نیمی از گرمای تولید شده توسط احتراق از دودکش خارج می شود. علاوه بر آن شومینه های هیزمی نیاز به نگهداری بیشتری دارند و باید به صورت مرتب خاکسترهای تولید شده خارج و تمیزکاری شوند.

شومینه های گازی یکی از پرکاربردهای انواع شومینه

شومینه های گازی همان طور که از نامش مشخص است، از سوخت گاز برای گرمایش استفاده می کند. هیزم موجود در این شومینه ها مصنوعی بوده و تنها جنبه زیبایی دارد و از این رو نیازی به استفاده از هیزم نمی باشد. ساخت این شومینه ها الهام گرفته از شومینه های هیزمی بوده و دودکش های آن به صورت آماده در بازار موجود است. شومینه های گازی گرمای بسیار خوبی تولید می کند و از این رو برای فضاهای بزرگ و یا فضاهای بیرونی گزینه مناسبی به شمار می رود. با توجه به این که برای ایجاد حرارت در این شومینه ها از سوخت گاز استفاده می شود، دودکش الزامی بوده تا گازهای سمی خارج شوند. مصرف گاز این شومینه ها پایین بوده و نیازی به نگرانی بابت مصرف نیست.

شومینه گازی

شومینه برقی مناسب برای فضاهای کوچک

شومینه های برقی که امروزه رواج بسیاری پیدا کرده است، برای فضاهای کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. این شومینه ها دارای المنت جهت تولید گرما بوده و برای روشن سازی آن ها تنها کافیست که دو شاخه شومینه را در داخل پریز برق قرار دهید. این شومینه ها دارای طرح ها و مدل های مختلفی بوده و برای هر نوع سلیقه ای مناسب می باشد و می توان از آن به عنوان یکی از ابزارهای زیباسازی دکوراسیون خانه استفاده کرد. با توجه به این که شومینه های برقی هیچ گاز مضری از خود تولید نمی کند برای نصب آن نیازی به استفاده از دودکش نیست و از این رو شما می توانید آن را جایجا کرده و در هر قسمت خانه که دوست داشتید آن را قرار دهید.

انواع شومینه

از دیگر انواع شومینه می توان به شومینه های الکلی اشاره کرد

از دیگر شومینه هایی که امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده، شومینه های الکلی می باشد. این نوع شومینه ها همان طور که از نامشان پیداست، از الکل به عنوان سوخت استفاده می کنند. این شومینه فاقد هر گونه مواد سمی مضر بوده و برای استفاده از آن نیازی به استفاده از دودکش نمی باشد. گرمای تولید شده توسط این شومینه ها کمتر از شومینه های گازی است و کمترین ضرر را نیز برای محیط زیست به دنبال دارد.

شومینه های کلاسیک

شومینه های کلاسیک یکی از زیباترین و جذاب ترین انواع شومینه ها بوده و دارای نقش و نگارهای بسیار متنوع و جذابی می باشد. استفاده از مترال هایی همچون سنگ، آجر، گچ و چوب برای شومینه های کلاسیک بسیار کاربردی بوده و هر کدام به طریقی می تواند جلوه جذابی را برای خانه شما به ارمغان بیاورد.

انواع شومینه

شومینه های مدرن

شومینه های مدرن همان طور که از نامش مشخص است برای خانه های مدرن مورد استفاده قرار می گیرد. این شومینه ها دارای طرح های ساده بوده و جلوه بسیار جذابی را به خانه شما می بخشد. این شومینه ها انعطاف پذیری بالایی داشته و با انواع خانه های مدرن هماهنگی دارد.

انواع شومینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *