بلاگ, لوازم ساختمانی

چند راه سریع و کارآمد برای پاسخ به این سؤال که چگونه گرفتگی روشویی را برطرف کنیم

روشویی چیست و چگونه گرفتگی آن را برطرف کنیم ؟

روشویی سرویس بهداشتی که اغلب به آن سینک سرویس بهداشتی یا روشویی نیز گفته می‌شود ،از نظر فنی یکی از متداول‌ترین وسایل مورداستفاده در حمام، رختکن و سرویس بهداشتی است. روشویی همان‌طور که از اسم آن مشخص است مکانی است ،که از آن برای شستشوی دست و صورت استفاده می‌شود. مطمئناً شما حداقل یک‌بار در خانه خود با مشکل گرفتگی روشویی روبه‌رو شده‌اید و برای شما این سؤال مطرح شده است که چگونه گرفتگی روشویی را برطرف کنیم ؟ برای پاسخ به این سؤال تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

عملکرد کند یا مسدود شدن روشویی حمام یا سرویس بهداشتی یک معضل خانگی معمول است که اغلب توسط مو یا استفاده از محصولات بهداشتی ایجادشده و در نهایت باعث انسداد روشویی می‌شود. حال سؤال پیش می‌آید که چگونه گرفتگی روشویی را برطرف کنیم؟ بسیاری از افراد برای پیدا کردن یک راه‌حل سریع به راه‌حل‌های شیمیایی روی می‌آورند اما روش‌های غیر خورنده و سالم دیگری نیز وجود دارد که اغلب این مشکل که چگونه گرفتگی روشویی را برطرف کنیم را حل می‌کنند.سه روش در زیر بیان شده است که راه‌حل لازم را برای گرفتگی روشویی به ما ارائه می‌دهند.

  •  استفاده از لوازم و تجهیزات موجود در خانه
  •  استفاده از پیستون
  •  تمیز کردن سیفون از طریق باز ساختن آن

سیفون روشویی

 

استفاده از لوازم  موجود در خانه به عنوان اولین روش برای حل گرفتگی روشویی :

به جای تکیه بر محصولات تمیزکننده زهکش که اغلب فاسد شده و می‌توانند باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک و مشکلات تنفسی شوند، می‌توانید از وسایل خانگی که احتمالاً از قبل در خانه شما وجود دارد نیز استفاده کنید.این مواد و وسایل به شرح زیر است:

• تکه پارچه

• جوش‌شیرین

• سرکه

• لیمو

• آب جوش

 

گرفتگی روشویی

روش کار به شرح زیر است:

1- مواد لازم را اندازه بگیرید که شامل ¼ فنجان جوش‌شیرین، 1 فنجان سرکه سفید و 1 قابلمه بزرگ آب به نقطه‌جوش رسیده می‌باشد.

2- از یک دستمال زبر استفاده کنید.

3- جوش‌شیرین را درون سوراخ بریزید.

4- در سوراخ روشویی سرکه بریزید. ممکن است صدای فش فش بشنوید یا ببینید که درون آن به دلیل واکنش شیمیایی حباب ظاهر شده است. این کاملاً طبیعی است و به این معنی است که مواد شیمیایی درون روشویی شما در حال واکنش هستند.

5- سوراخ را با یک دستمال زبر ببندید. با انجام این کار از بلند شدن حباب‌ها جلوگیری کرده و تمرکز واکنش شیمیایی درون روشویی شما نیز حفظ می‌شود.

6- پانزده دقیقه صبر کنید. به جوش‌شیرین و سرکه اجازه دهید تا به خوبی واکنش خود را انجام دهند. همان‌طور که منتظر هستید آب درون قابلمه را نیز به نقطه‌جوش برسانید.

7- در سینک آب جوش بریزید. این مرحله باعث کاهش فشار جوش‌شیرین، سرکه و انسداد آن خواهد شد. همان‌طور که آب می‌ریزید تماشا کنید تا ببینید که آیا سینک سریع‌تر تخلیه می‌شود یا خیر. اگر چنین بود اما هنوز به سرعت عادی خود نرسیده است، نشان‌دهنده این است که هنوز هم ممکن است کمی انسداد وجود داشته باشد. در این صورت یک‌بار دیگر روند را تکرار کنید. قبل از ریختن آب جوش، می‌توانید در سوراخ آب‌لیمو نیز بریزید به خصوص اگر متوجه بوی ناخوشایند ناشی از سینک شدید.

بوی بد روشویی

 

نکته مهم

نکته‌ای که در راه‌حل اول گرفتگی روشویی وجود دارد ،این است که سینک‌های حمام غالباً توسط موهایی بسته می‌شوند که در نهایت می‌توانند پوسیده‌شده و بوی بدی دهند. این مرحله اضافی، یعنی ریختن آب‌لیمو به درون سوراخ سینک بوی بد را خنثی کرده و همچنین به تجزیه بیشتر انسداد کمک می‌کند.

 

 

استفاده از پیستون به عنوان دومین روش :

 ابتدا ابزارهای خود را جمع کنید. برای این روش، شما فقط به یک چراغ‌قوه و یک پیستون احتیاج خواهید داشت.در مرحله دوم دریچه سینک را بردارید.در مرحله سوم شیر آب را باز کنید تا سینک پر از آب شود. برای این کار فقط کافی است تا زهکش را بپوشانید. یک اینچ یا بیشتر از این مقدار آب برای این کار باید کافی باشد.در مرحله چهارم پیستون را مستقیماً روی زهکش قرار داده و یک‌بار فشار دهید تا احساس کنید که کف لاستیک به آن چسبیده است.

 

در مرحله پنجم با استفاده از دسته پیستون، تقریباً 10 الی 20 بار آن را به شدت به سمت بالا و پایین فروبرده و اطمینان حاصل کنید که پیستون محکم در اطراف سوراخ قرارگرفته و باعث ایجاد مکش می‌شود.در مرحله آخر پیستون را برداشته و انسداد را بررسی کنید. این کار را می‌توانید با استفاده از یک چراغ‌قوه انجام دهید. ابتدا با چراغ‌قوه درون سیفون را روشن ساخته تا بتوانید انسداد آن را بررسی کنید. اگر می‌توانید عامل گرفتگی را ببینید، با انگشتان دست خود مواد اضافی را که باعث انسداد شده‌اند بیرون بکشید. اگر این‌طور نیست، این مرحله را تا زمانی که گرفتگی بیرون بیاید تکرار کنید.

مزیت استفاده نکردن از شوینده های شیمیایی :

تمامی این شوینده ها برای افراد ایجاد آلرژی کرده و برای فلزی جات داخلی مضر می باشد . بوی ناشی از این شوینده ها برای افراد مسن و کودکان بسیار بیشتر می باشد .اکثر تمیزکاری و گرفتگی ها با مواد ساده و دم دست براحتی برطرف می شوند . روشویی سنگی رودخانه ای در مجموعه زد دیزاین به راحتی نصب شده و کمترین حد گرفتگی را بخاطر ساختار طبیعی اش ، دارد .برای خرید این روشویی ها به وبسایت زد دیزاین مراجعه نمایید .

 

روشویی سنگی

تمیز کردن سیفون :

در زمانی که دو روش فوق، مؤثر نبود. روشی که در زیر بیان شده است و برای گرفتگی‌های شدید است را امتحان کنید .در این روش شما به مواد بیشتری احتیاج دارید که به شرح زیر است:

• یک سطل

• پیچ‌گوشتی یا آچارفرانسه

• فنر یا سیم لوله‌پاک‌کن

اگر شما فنر یا سیم لوله‌پاک‌کن ندارید، می‌توانید با استفاده از یک سیم صاف آن را بسازید. یک چوب‌لباسی یا یک سیم معمولی را بگیرید و تا حد امکان آن را صاف کنید. سپس یک سر آن را خم کرده تا به شکل یک قلاب دربیاید.

 

سطل را زیر سینک خود قرار دهید. سپس سیفون را باز کنید. ممکن است برای باز کردن آن شما نیاز به پیچ‌گوشتی داشته باشید. بعد از آن لوله حلقوی را بازکرده و سعی کنید این مرحله را به آرامی انجام دهید و اطمینان حاصل کنید که سطل هنوز هم مستقیماً در زیر سیفون شما قرار دارد زیرا آب باقیمانده در لوله‌ها ممکن است از آن بیرون بریزد.

در مرحله پنجم این روش که به ما نشان می‌دهد چگونه گرفتگی روشویی را برطرف کنیم آن‌هم از نوع شدید، لازم است که سیفون را بررسی کرده و اگر توانستید انسداد را مشاهده کنید از انگشتان دست خود یا فنر و سیم لوله‌پاک‌کن استفاده کرده تا آن را بیرون بیندازید.در نهایت پس از اینکه گرفتگی لوله را برطرف ساختید، از پیچ‌گوشتی یا آچارفرانسه استفاده کرده و سیفون را در جای خود محکم کنید.

گرفتگی روشویی

 

نکته مهم در ارتباط با گرفتگی روشویی

در سومین راه‌حل برای اینکه چگونه گرفتگی روشویی را برطرف کنیم، برای اینکه از مؤثر بودن روش فوق مطمئن شویم کافی است که شیر آب را بازکرده و اگر انسداد به طور مؤثر برطرف شده باشد، آب باید به صورت عادی از درون سینک تخلیه شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *