بلاگ, دکوراسیون داخلی

استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون خانه

استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون خانه

نکاتی برای استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون خانه و نمونه هایی زیبا از آن

امروزه استفاده از کاغذ دیواری برای تزیین و زیبایی دیوارها و فضای داخلی واحد های مسکونی یا اداری مورد توجه افراد جامعه قرار گرفته است و دلیل این موضوع کیفیت و تنوع این کاغذها می باشد. همچنین افرادی هستند که به دلیل حساسیتی که نسبت به بوی مواد شیمیایی دارند ترجیح می دهند برای زیبایی منازل خود به جای رنگ های صنعتی به استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون خانه روی بیاورند.

همچنین بعضی از دیوار داخلی خانه ها به دلیل فرسوده شدن دچار ضایعاتی شده اند که بهترین وسیله برای نو کردن و از حالت فرسودگی در آوردن آنها استفاده از کاغذ دیواری می باشد. استفاده از کاغذ دیواری می تواند به ما کمک کند تا خانه ای زیبا تر و دلپذیر تر داشته باشیم. تنها کافی است که بدانیم آن را در کجا و به چه صورتی به کار بگیریم و چگونه مبلمان فضای داخلی را متناسب با آن بچینیم.

استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون خانه

برای انتخاب کاغذ دیواری به چه مواردی باید توجه کرد

جنس کاغذ دیواری

برای انتخاب کاغذ دیواری در وحله اول باید جنس کاغذ دیواری مورد توجه باشد. چون اگر کسی به دلیل داشتن بچه و احتمال کثیف شدن دیوار دغدغه تمیز کردن دیوار را داشته باشد باید از کاغذ دیواری هایی که بر رو یا پشت آنها با لایه ای از وینیل پوشیده شده است استفاده کند تا اگر نیاز به شستشو داشته باشد براحتی شسته و تمیز شوند.

فقط باید توجه داشت که وسایل برش یا نوک نیز ، می تواند به عمر این کاغذ دیواری ها پایان بدهد‌. همچنین برای جاهایی که ممکن است با آب یا نم در تماس باشند می توان از کاغذ دیواری از جنس پی وی سی استفاده کرد.

استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون خانه

رنگ و طراحی کاغذ دیواری

بعد از انتخاب جنس کاغذ دیواری توجه به رنگ و تناسب آن با ذوق و سلیقه شما و همچنین وسایل خانه باید مورد توجه قرار بگیرد. در طراحی فضاهای داخلی ابتدا طیف رنگی مورد علاقه خود را در نظر بگیرید و پس از آن خرید را انجام بدهید.

هنگام انتخاب کاغذ دیواری بهتر است به دیگر وسایل و اجزا فضای و دکوراسیون  منزل هم فکر کنید. طیف رنگی، سبک دکوراسیون، نورپردازی و نور گیری فضا از عوامل تاثیر گذار در انتخاب کاغذ دیواری محسوب می شوند. لازم نیست که قبل از شروع کار دقیقا بدانید که چه چیزی را مد نظر دارید اما دانستن کلیت آن کاملا ضروری است.

استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون خانه

فضای مورد استفاده

کاغذ دیواری ها معمولا با طرح های مختلف در بازار هستند که برای انتخاب آنها باید به این نکته توجه داشت که استفاده از طرح های شلوغ و خیلی تند می تواند هم آرامش ذهنی را به هم بزند و هم با آمدن طرح های جدید تر کهنه و از مد افتاده بشود. پس بهتر است از طرح های ساده و روشن همراه با طرح هایی شلوغ با رنگ های تند بصورت متقابل استفاده شود تا طراوت و تازگی فضا از بین نرفته و تناسب رنگ رعایت گردد.

استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون خانه

مثلا در سالن پذیرایی بهتر است هر دیوار در تناسب وسایل آنجا به یک رنگ باشد. یا دیوارها بصورت قرینه ای کاغذ شوند. اگر به ست کردن و هماهنگی رنگ در دکوراسیون منزل خود علاقه مند هستید می توانید کاغذ دیواری را با روکش صندلی و مبلمان ست کنید. ترکیب رنگ آبی و سفید در  فضای کار کوچک حس شادابی را به وجود آورده و باعث می شود فضا پرنور تر به نظر برسد.

استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون خانه
طرح های عمودی

کاغذ دیواری با طرح های عمودی و راه راه باعث می شود دیوار بلندتر و سقف مرتفع تر به نظر بیاید.

کاغذ دیواری پذیرایی با خطوط شکسته یا نقوش تیز و هندسی انرژی، هیجان و پویایی فضا را بیشتر می کند. برای اینکه دکوراسیون پذیرایی شما دارای فضایی آرام باشد، طرح کاغذ دیواری باید کوچک و کمرنگ باشد و رنگ ملایم باعث برقراری آرامش در فضای آنجا می شود.

استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون خانه
طرح های افقی

طرح های افقی در کاغذ دیواری باعث می شود با خطای دید در پهن شدن دیوار ،فضا وسیع تر و بزرگتر به نظر برسد. سقف در این حالت کوتاه تر دیده می شود. استفاده از رنگ های گرم در کاغذ دیواری پذیرایی باعث می شود فضای ایجاد شده صمیمیت و دلنشینی بیشتری داشته و در مهمانی، افراد رابطه بهتری با هم داشته باشند. رنگ هایی مانند سبز و آبی باعث حس تازگی و خنکی در دکوراسیون پذیرایی می شود. در فضاهای کوچک از رنگ های روشن استفاده کنید تا گرفتگی و تنگ شدن پذیرایی بوجود نیاید.

استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون خانه

هماهنگی کاغذ دیواری با کفپوش

یکی از مهم ترین نکاتی که در هنگام انتخاب طرح کاغذ دیواری باید به آن توجه نمایید هماهنگی کاغذ دیواری پذیرایی با کفپوش است. اگر کفپوش پذیرایی شما ساده است بهتر است از کاغذ دیواری ها با طرح گلدار و شلوغ استفاده کنید.

اگر کفپوش پذیرایی شما طرح دار و شلوغ است انتخاب کاغذ دیواری ها با طرح ساده برای منزل شما می تواند بهترین انتخاب باشد.

استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون خانه

مزایای استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون خانه

کاغذ دیواری نسبت به مواد تزیینی دیگر لوکس تر و زیبا تر است و می تواند فضا را جاندار تر کند. همچنین سرعت عمل در نصب و انجام کاغذ دیواری از کارهای دیگر بیشتر و کثیف کاری و کارهای مکمل دیگر برای انجام کار بسیار کمتر است. تمیزکاری کاغذ دیواری راحت تر از دیوار پوش های دیگر است. حتی بعضی از انواع کاغذ دیواری را راحت می توان با آب شستشو کرد.

استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون خانه

انواع کاغذ دیواری

از آنجایی که امروزه استفاده از کاغذ دیواری بسیار رایج شده و مردم به دلیل مزیت هایی که نسبت به رنگ های شیمایی دارند استقبال خوبی از این محصول کرده اند، تولید کنندگان نیز روحیه مضاعف گرفته و جهت کسب رضایت بیشتر مردم و باز گذاشتن دست آنها برای انتخاب محصولی متناسب با سلیقه خود، تنوع بیشتری نسبت به گذشته به کاغذ دیواری ها بخشیده اند.

به نحوی که در حال حاضر انواع و اقسام کاغذ دیواری که هر کدام دارای مزایای خاص خود هستند را به بازار ارائه کرده و دسترس خریداران و متقاضیان قرار داده اند.

مطرح ترین انواع کاغذ دیواری در بازار به شرح زیر هست.

 

۱- کاغذ دیواری وینیل:

کاغذ دیواری وینیل رایج ترین نوع کاغذ دیواری موجود در بازار هست که می توان آن ها را در اتاق های مختلف مورد استفاده قرار داد. یک طرح بر روی یک کاغذ چاپ می شود و سپس با مواد پلاستیکی وینیل پوشش داده می شود. کاغذ دیواری وینیل آسان نصب می شود، آسان کنده می شود و راحت  قابل شستشو است.

استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون خانه

۲- کاغذ دیواری برجسته:

این نوع کاغذ دیواری ها دارای طرح های برجسته بر روی کاغذ هستند و به راحتی قابل نصب هستند. آسان کنده می شود و قابل شستشو نیز می باشند.

استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون خانه

۲- کاغذ دیواری وینیل پارچه ای:

این نوع کاغذ دیواری بسیار بادوام هست، آستر آن ها از جنس پارچه بافته شده می باشد که با یک پوشش پلاستیکی وینیل پوشیده می شود. کاغذ دیواری وینیل پارچه ای برای راهرو ها، اتاق بچه ها، اتاق بازی، اتاق نشیمن، آشپزخانه و حمام مناسب هستند. این نوع کاغذ دیواری ها آسان نصب می شوند، آسان کنده می شوند و قابل شستشو می باشند.

استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون خانه

۴- کاغذ دیواری فویلی:

در این نوع کاغذ دیواری ها طرح ها بر روی یک فلز براق چاپ می شوند. این نوع کاغذ دیواری ها بیشتر در آشپزخانه و حمام استفاده می شوند.

نصب این نوع کاغذ دیوار ها نسبت به دیگر نمونه های کاغذ دیواری دشوارتر است، اما به آسانی کنده شده و قابل شستشو هست.

استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون خانه

۵- کاغذ دیواری لاینر:

کاغذ دیواری لاینر دارای انواع مختلف می باشد؛ کاغذ دیواری لاینر یا فایبرگلاس. این نوع کاغذ دیواری ها بسیار آسان نصب شده و به راحتی نیز کنده می شوند.

استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون خانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *