بلاگ, دکوراسیون داخلی

دکوراسیون سنتی ایرانی

دکوراسیون سنتی ایرانی

نوستالژی و صمیمیت، با دکوراسیون سنتی

امروزه سبک مدرن جایگاه ویژه ای را در بین افراد به خود اختصاص داده و از لوازم لوکس استفاده می شود. با این وجود برخی از خانم های خوش سلیقه همچنان طرفدار دکوراسیون های سنتی هستند و تمایل دارند با قرار دادن لوازم و ابزار سنتی در منزل حس و حال نوستالژیک را به ارمغان بیاورد. دکوراسیون سنتی ایرانی دارای المان ها و ابزارهای خاصی است که در ادامه برای شما بازگو خواهیم کرد بنابراین تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

البته باید توجه داشت که دکوراسیون سنتی در هر کشور و فرهنگی متفاوت است. این سبک معمولا در کشورهایی با فرهنگ و سنت غنی، معمولا در کشور های آسیایی دیده می شود.

در این مقاله ما ویژگی های دکوراسیون سنتی ایرانی را بازگو می کنیم.

دکوراسیون سنتی ایرانی

ویژگی دکوراسیون سنتی ایرانی

رنگ در سبک سنتی

دکوراسیون های سنتی رنگ های مخصوصی دارند. از جمله رایج ترین و کاربردی ترین رنگ های این سبک می توان به فیروزه ای، سبز یشمی، قهوه ای، کرم و زرشکی اشاره کرد. معمولا برای دکوراسیون های سنتی از چند رنگ به صورت همزمان استفاده می شود و از این رو دست طراح برای انتخاب رنگ بازتر است.

دکوراسیون سنتی ایرانی

متریال سبک سنتی

برای دکوراسیون های سبک سنتی از متریال های موجود در طبیعت استفاده می کنند که یکی از مهم ترین آن ها چوب می باشد. معمولا لوازم دکوری و یا حتی درب و پنجره های این سبک دکوراسیون از چوب درختانی همچون بلوط، افرا، راش، گردو و … می باشد.

دکوراسیون سنتی ایرانی

دکوراسیون سنتی ایرانی

مبلمان سبک سنتی

مبلمان های سنتی از جنس چوب هستند و می توانند به زیبایی خانه بیافزایند. ولی معمولا برای دکوراسیون های سبک سنتی مبلمان مورد استفاده قرار نمی گیرد و برای راحتی ساکنین و افزایش صمیمیت از نشیمن های زمینی استفاده می شود. برای این کار از تشک های راحتی به همراه پشتی و کوسن به کار برده شده که رنگ آن ها سفید و یا قرمز می باشد.

دکوراسیون سنتی ایرانی

دکوراسیون سنتی ایرانی

گل و گیاه در سبک سنتی

گیاهان نشان دهنده زندگی هستند و به خوبی می توانند حس و حال زندگی را برای افراد تداعی کند. گیاهان می توانند به طرز شگفت انگیزی به فضای خانه جان بخشیده و سرسبزی را به ارمغان بیاورند. همچنین وجود گیاهان باعث تسفیه فضا شده و حسی مثبت را ایجاد خواهد کرد.

دکوراسیون سنتی ایرانی

کرسی در سبک سنتی

در روزهای سرد زمستان هیچ چیزی جای کرسی را نمی گیرد. بنابراین استفاده از کرسی در دکوراسیون های سنتی به خوبی می تواند حس و حال نوستالژی را تداعی کرده و برای این سبک دکوراسیون بسیار ایده آل است. همچنین می توان بر روی این کرسی ها از ابزار و وسایل سنتی نیز استفاده نمود.

دکوراسیون سنتی ایرانی

صنایع دستی سبک سنتی

همان طور که می دانید هر کدام از روستاهای ایران دارای صنایع دستی خاص خود هستند. بنابراین شما با توجه به موقعیت جغرافیایی و سلیقه خود می توانید از صنایع دستی جذاب و زیبا برای زیر انداز، دیوارکوب ها و … استفاده کنید. دقت داشته باشید که این صنایع باید با یکدیگر هماهنگ باشند.

دکوراسیون سنتی ایرانی

کاشی های سنتی

برای این که به خوبی خانه را به سبک سنتی طراحی کنید می توانید از برای دیوار از کاشی های سنتی استفاده نمایید. این کاشی ها معمولا برگرفته از طرح و فرم های موجود در سقف و دیوارهای مسجد و اماکن مذهبی قدیمی همچون مسجد شیخ لطف اله اصفهان می باشد.

دکوراسیون سنتی ایرانی

شیشه در سبک سنتی

شاید بارها با مراجعه به مکان های تاریخی و سنتی ایران با شیشه های مشبک رنگی مواجه شده باشید. این شیشه ها نشانه های احترام و مقدسات بوده و هنگام تابش نور رنگ را به خانه منعکس کرده و از این رو به طرز بسیار شگفت انگیزی می تواند خانه را زیبا و جذاب سازد.

دکوراسیون سنتی ایرانی

لوازم دکوری

استفاده از ابزارهایی همچون سازهای قدیمی، آیینه و شمعدان های گرد و طرح دار، فرش و قالیچه، تابلو فرش ها، گلدان های سفالی و یا رنگارنگ، تابلوهای خوش نویسی و … برای سبک دکوراسیون سنتی رواج بسیاری دارد. این لوازم باید به صورت هماهنگ با یکدیگر انتخاب شود تا به زیبایی خود را نشان دهد.

دکوراسیون سنتی ایرانی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *