خشک کردن اسلب چوبی
فهرست

جامع ترین مقاله درباره خشک کردن اسلب چوب

چرا باید چوب حتما خشک باشد ؟

همان طور که می دانید برای استفاده از چوب طبیعی در دکوراسیون،اول از همه باید از خشک کردن اسلب چوبی شروع کنیم .در تمام مواردی که نیاز به چوب داریم ،چوب طبیعی با کیفیت بالا لازم است .از جمله تولید مبلمان و میزهای مختلف ، لوازم دکوری ، سرویس خواب ، در و پنجره ،کمد و ویترین و خیلی موارد دیگر ،حرف اول را کیفیت چوب می زند .و در این میان خشک بودن چوب اهمیت فوق العاده بالای دارد .چوب را بلافاصله بعد از برش باید سریعا خشک کرد ،حتی چند روز بعد ویا چندساعت بعد خیلی دیر است .

مطلب پیشنهادی :بهترین راهنمای خرید اسلب چوبی

 

اسلب گردو

مهمترین چوب هایی که در ایران استفاده می شوند عبارتند از :

 1. چوب درخت فندق
 2. چوب بلوط
 3. راش
 4. افرا
 5. چوب گیلاس
 6. آبنوس
 7. بالسا
 8. چوب تبریزی
 9. کاج
 10. چنار
 11. ملچ
 12. نراد
 13. ممرز
 14. زبان گنجشک
 15. شمشاد
 16. گابون
 17. چوب درخت گردو
 18. و…

میزان رطوبت هر کدام از این چوب ها متفاوت است . و در یک زمان و به یک روش نمی توان خشک نمود .خشک کردن اسلب چوبی مهارت کافی می طلبد .برای مشاهده ی بهترین اسلب های چوب ، از نمونه های متنوع ما دیدن فرمایید .این اسلب ها در مجموعه زد دیزاین ، کاملا مراحل خشک شدن و رطوبت زدایی را طی کرده اند وبا ضمانت به شما عرضه می شوند .

خشک کردن اسلب چوبی

روش های کلی خشک کردن اسلب چوبی :

 1. روش ساده ی کارگاهی و سنتی
 2. روش صنعتی و دستگاهی

روش ساده ی کارگاهی و سنتی (هانکار ):

در این روش اسلب های تازه و بریده شده را روی هم قرار می دهند . در بین هر اسلب با لایه ی زیری باید فاصله ایجاد کرد تا هوا به راحتی جریان پیدا کند .مکان قرارگیری چوب ها باید دور از باد و باران باشد .هم چنین نور مستقیم خورشید نیز خوب نیست .رطوبت نهفته در بافت چوب باید به تدریج از سطح چوب خارج شود تا آسیبی به بافت چوب وارد نشود .

در این روش سنتی ،از قرار دادن اسلب ها در نزدیکی لانه ی حشرات و موجودات موذی اجتناب کنید .برای این کار بهتر است قبل از چیدن چوب ها محل را سم پاشی نمایید .هر چه چیدمان این اسلب ها دقیق تر و منظم تر باشد ، سرعت و کیفیت خشک شدن اسلب ها بالا می رود .این اسلب ها را باید در مکانی قرار داد که جریان هوا خوب باشد .سرعت خشک کردن اسلب چوبی در این روش کمی زمان بر خواهد بود و در فصول مختلف ، کمی متفاوت می باشد .

مطلب پیشنهادی :چوب گردوی سیاه

 

خشک کردن اسلب گردو

 

خشک کردن چوب در مقیاس کوچک و سنتی یکی از روش های قدیمی برای از بین بردن رطوبت داخل چوب است.روش خشک کردن چوب در فضای باز و مناسب کارگاهی ، ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش خشک کردن چوب است .اما رسیدن به نتیجه در روش هانکار بسیار زمان بر هست.

زمان لازم برای خشک شدن اسلب ها بستگی به گونه چوب، سطح رطوبت اولیه، ضخامت تخته‌ها، چگالی، شرایط محیط و تکنیک‌های پردازش چوب دارد.خشک کردن اسلب چوبی ، در مناطق مختلف ایران متفاوت است . زیرا درجه ی رطوبت در همه جا یکسان نیست .به طور مثال ؛ رطوبت در مرکز ایران و شهرهای نزدیک پایتخت ، تقریبا بین ۸ تا ۱۰ می باشد .

این رطوبت در نواحی جنوبی بین ۱۱تا ۱۳ متغیر است .به سمت شیراز و اصفهان و … که برویم ، میانگین رطوبت هوا به ۶ تا ۸ درجه کاهش پیدا می کند .و البته بیشترین رطوبت به شهرهای شمالی اختصاص دارد ، این رطوبت بین ۱۳ تا ۱۹ درجه نوسان دارد .متخصصان ما در مجموعه زد دیزاین ، رطوبت چوب را تا ۷ درجه کاهش می دهند .

اگر یک درخت به‌ تازگی بریده شده یا بر اثر طوفان افتاده است ، بهتر است سریعاً کنده درخت به تخته (الوار) تبدیل شود.این کار به باز شدن چوب و خشک شدن آن کمک می‌کند.با لایه لایه نمودن و برش چوب به حفظ آن کمک کرده اید .پوست چوب به‌عنوان یک حائل رطوبت طبیعی عمل می‌کند و مانع خروج رطوبت از چوب می‌شود .این رطوبت موجود در گرده ،باعث رشد قارچ و پوسیدگی در چوب می‌شود.چوب مرطوب ، بهترین مرکز برای رشد حشرات موذی و باکتری است . این مزاحم های تازه وارد به سرعت چوب را از بین می برند .

 

خرید اسلب چوب

 

 

روش صنعتی و دستگاهی خشک کردن اسلب چوبی :

در این روش چوب ها را داخل دستگاه مخصوصی می گذارند . بسته به جنس چوب ، ضخامت و سن چوب این اسلب ها داخل دستگاه می مانند .به طور میانگین بین ۳۰ تا ۴۰ روز ، چوب ها در داخل دستگاه باقی می مانند .خشک کردن اسلب چوبی با دستگاه ، امروزه رایج تر است .

پیشنهاد می شود در صورتی که بصورت سنتی چوب را خشک می کنید ، باز به مدت ۲ هفته از دستگاه خشک کن استفاده کنید .برخی افراد ، خودشان کوره‌های چوب خشک کن را می سازند تا خشک کردن اسلب چوب را سرعت ببخشند.

به‌عنوان مثال ، با ساخت یک اتاقک و قرار دادن بخاری در داخل آن و تجهیز کردن آن با دماسنج و رطوبت سنج ، سعی می‌کنند چوب خیس و نمدار را خشک کنند.شاید شما هم نمونه‌های زیادی از این دست اتاقک‌های خشک کن دیده‌ باشید .اما درواقع این سبک از خشک کردن اسلب چوبی اصولی و تضمینی نیست. و البته امنیت بسیار کمی دارد .فیلم کوتاه زیر ، خشک کردن چوب داخل دستگاه خشک کن را نشان می دهد .

 

 

نکته ی بسیار مهم خشک کردن اسلب چوبی :

به یاد داشته باشید که رطوبت از انتهای چوب ۱۰ تا ۱۲ بار سریع‌تر از سطح آن خارج می‌شود و این سرعت خروج رطوبت از انتهای چوب یکی از دلایل اصلی ترک خوردن انتهای چوب است.برای جلوگیری از ترک خوردن انتهای چوب می‌توان انتهای آن را با موادی پوشاند که سرعت خروج رطوبت را کم کند و باعث شود چوب به‌طور یکنواخت خشک شود.از مواد مختلفی می‌توان برای آب بندی انتهای چوب استفاده کرد.موادی از قبیل : موم پارافین، رنگ پلی اورتان، لاک و الکل و رنگ لاتکس .یک لایه ضخیم از ماده را به انتهای چوب بزنید ، تا مانع فرار سریع رطوبت شود .خیلی مهم است که بلافاصله پس از برش چوب ، انتهای آن را پوشاند .

مطلب پیشنهادی :خشک کردن چوب گردو

 

خشک کردن اسلب چوبی

 

اسلب های چوب‌ را کمی بزرگ‌تر از سایز مورد نظر ببرید:

خشک کردن اسلب چوبی نیز قواعد و روش خاص خودش را دارد .به یاد داشته باشید چوب وقتی خشک می‌شود اندازه آن کوچک می‌شود.بخشی از چوب نیز ،تحت عملیات رنده کاری و سنباده و ساخت اتصالات از بین می‌رود.پس چوب را در ابتدا اندکی بزرگ‌تر ببرید و پس از خشک شدن عملیات رنده کاری و اتصالات را انجام دهید.برای مشاهده ی انواع سازه ها و مصنوعات روستیک و طبیعی ، به وبسایت مجموعه زد دیزاین مراجعه نمایید .

در مجموعه زد دیزاین ، تمامی اسلب ها بصورت کاملا خشک شده به فروش می رسند. همین طور اگر اسلبی دارید که هنوز میزانی رطوبت دارد و احتمال خراب شدن آن را می دهید ، ما در مجموعه زد دیزاین ، اسلب شما را با کمترین قیمت خشک خواهیم کرد . برای اطلاع از شرایط و قیمت نهایی این خدمات ، با مشاورین خبره ما تماس حاصل فرمایید .

location icon آدرس کارخانه :

البرز _ کرج _ جاده محمد شهر _جنب دور برگردان مهندسی زراعی _ کوچه الوند _پلاک ۱۰

tel  تلفن دفتر فروش : ۰۲۶۹۱۳۰۱۰۶۰

tel تلفن کارخانه : ۰۲۶۳۶۷۰۴۶۶۷

arroba ZDesign_Group@yahoo.com

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

3 نظر در “جامع ترین مقاله درباره خشک کردن اسلب چوب

 1. سعید شهاب گفت:

  سلام.
  تنه درخت گردو نیمه خشک و تازه بریده شده دارم، با قطر مختلف و طول سفارشی.
  قصد دارم آنها را اسلب و سپس با دستگاه خشک کن، به محصولی قابل فروش تبدیل کنم.
  لطفن در این زمینه بنده را رهنمایی بفرمایید.
  و همچنین اگر بخواهم ۴ نیسان تنه گیلاس خیس با قطر های مختلف را به طول مشخصی مثلن: ۴۰ سانت برش دهم چقدر هزینه در بر خواهد داشت؟؟

  1. محمدرضا منتظری گفت:

   سلام و وقت بخیر برای اطلاعاتی که فرمودین باشماره ۰۹۱۲۲۶۲۳۸۶۰ تماس حاصل فرمایید.

  2. محمدرضا منتظری گفت:

   موضوعات تخصصی و طولانی هستند و در قالب کامنت نمیگنجد. لطفا تماس حاصا فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Call Now Button
×