بلاگ, دکوراسیون داخلی

طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن

نکات ضروری در طراحی روف گاردن 

روف گاردن یا بام سبز یکی از بهترین و جذاب ترین طرح هایی است که می تواند باعث ایجاد فضایی بسیار جذاب و دلنشین شود. طراحی روف گاردن به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از مهم ترین آن ها ابعاد و متراژ پشت بام ها می باشد. این مکان امروزه به یکی از جذاب ترین و دلنشین ترین فضاها برای دورهمی های دوستانه و خانوادگی تبدیل شده و بسیار مورد استقبال مهندسین و ساختمان سازان تبدیل شده است. در طراحی بام سبز باید فاکتورهایی همچون آبنما، گلدان های ثابت و یا پرتابل، آلاچیق و … مورد توجه قرار گیرد تا فضا بسیار جذاب و صمیمی شود.

طراحی روف گاردن

روف گاردن چیست؟

روف گاردن ها فضایی سبز در پشت بام است و برای ساختمان هایی که فاقد فضای سبز و باغچه است مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع می توان گفت که روف گاردن ها به کاشت فضای سبز و گل و گیاه به فضایی بالاتر از سطح زمین اشاره دارد که این فضا گاه پشت بام، لابی ها و سایر مکان هایی از این قبیل شود.

طراحی روف گاردن

نحوه طراحی روف گاردن

روف گاردن ها لزوما نیازی نیست که حتما بر روی سقف اجرا شوند. در برخی از ساختمان ها روف گاردن بر روی لابی ها، پاسیوها و … قابل اجرا هستند. برای طراحی روف گاردن باید به نکات متعددی توجه کنید که از جمله مهم ترین آن ها به شرح ذیل می باشد:

انتخاب گیاه مناسب

یکی از فاکتورهایی که در هنگام اجرای روف گاردن باید مورد توجه قرار گیرد، انتخاب مناسب ترین گیاه برای بام سبز می باشد. این گیاه باید بر اساس آب و هوای حاکم بر هر منطقه و میزان بودجه افراد انتخاب شود. گیاه ها می توانند به صورت مستقیم بر روی پشت بام کاشته شوند و یا در داخل گلدان قرار گیرند.

طراحی روف گاردن

آبیاری اصولی

گیاهان برای زندگی نیاز به آبیاری دارند. بنابراین با اجرای آبیاری قطره ای مناسب می توانید گیاهان خود را همواره سرسبز و باطراوت داشته باشید.

طراحی روف گاردن

نورپردازی جذاب

نورپردازی یکی از موثرترین عامل در زیبایی و جذابیت روف گاردن محسوب می شود. نورپردازی اصولی می تواند فضا را جذاب تر و صمیمی تر کرده و نمایی بسیار چشمگیر را به ارمغان بیاورد.

طراحی روف گاردن

عایق کاری

پیش از اجرای روف گاردن باید زیرسازی اصولی صورت گیرد. با توجه به این که روف گاردن ها رطوبت زیادی دارند باید پشت بام به خوبی عایق کاری شده تا آسیبی به ساختمان وارد نشود.

کفپوش جذاب

یکی دیگر از عواملی که بر روی جذابیت روف گاردن ها تاثیر می گذارد، انتخاب کفپوشی مناسب برای آن می باشد. همان طور که می دانید کفپوش ها بخش بزرگی از دکوراسیون بام سبز را پوشش می دهند و شما می توانید از انواع طرح های چمن مصنوعی، پارکت، سنگ های تزئینی و … استفاده کنید.

طراحی روف گاردن

تجهیزات جانبی

بودجه روف گاردن ها به صورت مستقیم بر روی کیفیت اجزای آن تاثیر دارد. بنابراین شما می توانید با توجه به میزان بودجه خود از تجهیزات جانبی همچون آشپزخانه، آلاچیق، مبلمان، آب نما و … استفاده کنید.

انواع روف گاردن

روف گاردن گسترده:

در اجرای این نوع از بام سبزها از گیاهان کوتاهی که نیاز به عمق خاک کمتری دارد استفاده می شود.

طراحی روف گاردن

روف گاردن متمرکز:

این نوع بام سبزها معمولا جذابیت بیشتری دارد زیرا می توان در آن از انواع گل ها و گیاهان استفاده کرد. ریشه این گیاهان می تواند تا عمق 30 سانتی متر در خاک نفوذ کرده و رشد خوبی داشته باشد. معمولا این نوع روف گاردن ها هزینه اجرای بالاتری دارد ولی در مقابل بسیار شیک و زیبا نیز می باشد.

طراحی روف گاردن

مزایای طراحی روف گاردن

روف گاردن ها به گسترش فضای سبز کمک کرده و تاثیر بسیاری بر روی سلامت محیط زیست و کاهش آلودگی هوا دارد. این فضای سبز برای آبیاری از سیستم قطره ای استفاده کرده و در این صورت مصرف آب پایینی دارد.

این فضای سبز به شدت بر روی کیفیت و جذابیت نمای ساختمان تاثیر داشته و محیطی بسیار دلنشین و جذاب را برای دورهمی ها به وجود خواهد آورد.

طراحی روف گاردن

علاوه بر موارد بالا، روف گاردن ها به کاهش دما کمک بسیاری کرده و باعث خنک و دلنشین شدن فضا می شود. بنابراین برای افزایش کیفیت و زیبایی روف گاردن ها بهتر است طراحی آن را به یک اجرا کار حرفه ای بسپارید.

طراحی روف گاردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *