بلاگ, لوازم ساختمانی

همه چیز درباره طراحی سرویس بهداشتی رستوران

با توجه به گسترش رستوران و فست فود و کافی شاپ در سطح شهرها، بر آن شدیم تا مقاله جداگانه ای ایی در مورد یکی از بخش های مهم این اماکن (سرویس بهداشتی رستوران ها)  گرداوری کنیم. باشد که

مورد پسند شما عزیزان همراه گردد.

در رستوران و فست فودهای ایران برخلاف کشورهای توسعه یافته،اهمیت  کمی به دیزاین و روشنایی سرویس های بهداشتی داده  می شود.در صورتیکه این موضوع با کیفیت و استاندارهای بالایی در سایر کشورها درحال طراحی و اجراست.یکی از بخش های مهم در رستوران، فست فود و کافی شاپ و…وجود سرویس های بهداشتی می باشد. بطوری که برخی از کارشناسان پا را فراتر گذاشته و کلاس و رتبه ی رستوران را از روی رتبه و کیفیت سرویس بهداشتی آن می سنجند.

شاید دور از ذهن نباشد ،اگر بگوییم که زیبایی سرویس بهداشتی رستوران همان قدر اهمیت دارد که تابلو و سردر ورودی حائز اهمیت است.زیرا وقتی شما ازمصالح و متریال مناسب برای ساخت و راه اندازی سرویس بهداشتی رستوران خود استفاده می کنید،نشان می دهد پشت این اجرا فکر و ایده ایی وجود داشته است.و تا چه حد کسب رضایت همه جانبه مشتریان برایتان اهمیت دارد .

 

سرویس بهداشتی رستوران

موارد قابل توجه در راه اندازی سرویس های بهداشتی  رستوران، کافی شاپ، فست فود و….

 1. نورپردازی سرویس ها
 2. رنگ بندی و تنالیته ی سرویس ها
 3. اشیا و اکسسوری های سرویس ها
 4. طبقات و شلف و دیوار کوب ها
 5. سیستم تهویه مناسب با توجه به ظرفیت رستوران و ….
 6. کف و کاشی سرویس بهداشتی رستوران و…
 7. سینک روشویی مناسب و با کیفیت

نور پردازی سرویس های بهداشتی رستوران ها:

وجود نور کافی در سرویس ها بسیار اهمیت دارد. استفاده از لامپ های روشنایی در کنار آیینه ها گزینه ی معقولی به نظر می رسد.برحسب دیزاین رستوران خود ،می توانید از لوستر مناسب و زیبایی استفاده کنید. استفاده از لوستر در سرویس بهداشتی رستوران ها،نما و جلوه ی خاصی به فضای شما می بخشد.همچنین استفاده از سیستم روشنایی چشمی و اتوماتیک میتواند تا حدود زیادی از هزینه های شما بکاهد.

در فیلم کوتاه زیر انواع آینه های چوبی و مدرن مجموعه زد دیزاین را خواهید دید .در هر فضایی که قصد روشن تر کردن و بزرگ جلوه دادن آن را دارید ، از آینه می توانید کمک بگیرید .

 

 

رنگ و تنالیته ی سرویس های بهداشتی در رستوران ها:

انتخاب رنگ کاشی و تنالیته ی آن در سرویس ها بسیار حائز  اهمیت است.اگر فضای شما کوچک و بدون پنجره است ،انتخاب رنگ روشن گزینه ی مناسبی خواهد بود. زیرا رنگ روشن منعکس کننده ی نور است. این رنگ ها از نظر بهداشتی و نظافت نیز گزینه ی خوبی خواهند بود. زیرا آلودگی را سریع نشان می دهند و با نظافت سریع و به موقع می توان محیط را تمیز و مطبوع نگه داشت.

اگر محل سرویس شما کوچک است،استفاده از رنگ های خنثی ،مثل طوسی و خاکستری، تا حدود زیادی مشکل شما را برطرف میکند.رنگ سفید یخی فضا را خنک تر و بزرگ تر نشان میدهد ولی سفید مایل به کرم فضا را کمی گرم تر خواهد کرد.رنگ های دیگری که برای سرویس هاسی بهداشتی رستوران و مراکز عمومی مدرن پیشنهاد می شود،مشکی،طوسی،قرمز،سبز،آبی و یاسی خواهند بود. از مدل های روشویی بتنی زد دیزاین که تماما از متریال بتن می باشند ، دیدن فرمایید . این روشویی های خاص ، بهترین گزینه از لحاظ استحکام و یونیک بودن ، هستند .

مطلب پیشنهادی :روشویی بتنی

خرید روشویی

اشیا و اکسسوری های سرویس های بهداشتی:

انتخاب کمد و آینه،روشویی زیبا و یونیک،استفاده از رنگ و هارمونی شیک،نورپردازی مناسب،استفاده از گل های طبیعی زیبا، همگی در زیبا ترشدن فضای شما بسیار اهمیت دارد.استفاده از مایع ریز چشمی، دستگاه خشک کن اتوماتیک،وجود دستمال کاغذی به اندازه ی لازم   ،همگی در بالا بردن سطح رضایت مشتری شما نقش به سزایی دارند.

داشتن یک اتاق تعویض کودک، یکی از نیازهای اساسی هر سرویس بهداشتی بزرگ از جمله رستوران، فست فود، کافی شاپ، فرودگاه، مراکز خرید بزرگ می باشد.این نکته خوش بختانه به تازگی مورد توجه طراحان و معماران قرار گرفته وبرای راحتی مشتری و میهمانان خود چنین فضایی را در نظر گرفته اند.

طبقات و شلف و دیوار کوب ها:

وجود چنین شلف و طبقاتی از ملزومات اساسی هر سرویس بهداشتی می باشد.علاوه بر شلف بزرگ که در سرویس بهداشتی بعنوان جالباسی قرار دارد، وجود چنین شلفی برای هر سرویس بصورت جداگانه الزامیست.

 

سرویس بهداشتی رستوران

سیستم تهویه مناسب با توجه به ظرفیت رستوران و…

بطور میانگین از هر 5 نفری که وارد رستوران و فست فود شما می شوند،یک نفر از سرویس بهداشتی استفاده می کند.پس نظافت، تهویه،روشنایی،و بوی مطبوع در سرویس بسیار اهمیت دارد.در رستوران هایی که غذای ایتالیایی و دریایی، سرو می کنند باید تدابیر بیشتری در مورد تهویه سرویس اتخاذ گردد،تا موجب آزار مشتریان نشود.

کف و کاشی سرویس بهداشتی رستوران و…

استفاده از سرامیک های بزرگ برای سرویس های بهداشتی رستوران ها، توصیه می شود. این کاشی ها بدلیل بندکشی کم ،نظافت راحت  تری دارند.تعداد بسیار متنوعی از کاشی و سرامیک ها  در بازار وجود دارند که به خودی خود بسیار زیبا هستند ، ولی اگر شما بدون توجه به خصوصیات ساختمان و دکوراسیون مد نظر خود آنها را انتخاب کنید ،شاید تاثیر نازیبایی درظاهر نهایی کار داشته باشند.همچنبن عمر کاشی و سرامیک بسیار مهم خواهد بود. بسیار ناراحت کننده خواهد بود اگر مبلغ هنگفتی بابت کاشی و سرامیک و همچنین نصب  آن پرداخت کنید و در مدت کوتاهی کیفیت و رنگ و جلای خود را از دست بدهند.

 

سرویس بهداشتی رستوران

سینک روشویی

استفاده از سینک های شیک و یونیک در بسیاری ار سرویس های بهداشتی رستوران های مدرن، امری مشهود است.دیدن یک روشویی خاص تا مدتها در ذهن مشتری شما باقی خواهد ماند.در این میان روشویی های رودخانه ایی امروزه بسیار ترند شده است. روشویی های سنگی رودخانه ای نیز گزینه ی خوبی هستند.برای خرید روشویی های سنگی به این آدرس مراجعه نمایید.

مطلب پیشنهادی :نظافت روشویی سنگی رودخانه ایی

روشویی سنگی

 

تقسیم بندی سرویس های بهداشتی از لحاظ تعداد نفرات:

در احداث و راه اندازی و تجهیز سرویس بهداشتی ،باید به این نکته توجه شود که این سرویس برای استفاده ی چند نفر در نظر گرفته شده است؟در این رابطه سرویس های بهداشتی را در حالت کلی به 3 دسته تقسیم میکنند .

 • خصوصی
 • نیمه خصوصی
 • عمومی
 خصوصی:

که در منزل بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد،بطور مثال، سرویس بهداشتی اتاق والدین(مستر)  ویا سرویس های اتاق فرزندان.

 نیمه خصوصی:

که در شرکت ها یا فروشگاه ها احداث شده است.و نهایت افرادی که می توانند از از آن استفاده کنند، 4 یا 5نفراست.در این مدل سرویس ها، فاصله ی سرویس ها از محل کار نباید بیشتر از 100متر باشد.مثلا در شرکت ها در هر طبقه در مجاورت راه پله تعبیه می شود.

 عمومی:

در این سرویس ها، که بالای 5نفر از آن استفاده می کنند ،باید سرویس خانم و آقا جداگانه باشد.  این سرویس ها باید خیلی سریع تر و حرفه ایی تر رسیدگی و نظافت شوند.و تمامی استاندارهای سرویس بهداشتی اماکن بزرگ را دارا باشد .

مطلب پیشنهادی :بررسی مزایا و معایب روشویی دوقلو

 

سرویس بهداشتی رستوران

توصیه های نهایی:

دمای مناسب برای سرویس های بهداشتی رستوران،حدودا 21 درجه سانتی گراد میباشد.دمای کمی بالاتر و پایین تر از این اندازه تا حدودی قابل تحمل است ولی اختلاف زیاد با این دما آزار دهنده خواهد بود.

 

 • مکان قرار گیری سرویس های بهداشتی بسیار مهم است. معمولادر انتهای سالن، کنار در خروجی و یا در طبقه دوم قرار میگیرد.
 • شیر و شلنگ آب باید در سمت راست توالت قرار گیرد.
 • توالت نباید رو یا پشت به قبله باشد.
 • درب سرویس نباید از مقابل هیچ یک از قسمت های قضای رستوران قابل مشاهده باشد.

با تدابیری  چنین ساده و کمی دیزاین وخلاقیت، سرویس بهداشتی شما از یک مکان معمولی به یک مکان  *واااای چقدر شیک و زیبا *تبدیل خواهد شد.

 

سرویس بهداشتی رستوران

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *