بلاگ, چوب, لوازم ساختمانی

اصول درختکاری و مزایای کاشت نهال گردو

در زمان ما ، شاید کمتر کسی را ببینید که تاریخ  و روز درختکاری را نداند و یا در طول عمر خود ! نهالی نکاشته باشد . این موضوع دیگر از بحث شعار و ثبت در تقویم گذشته و به شکل یک فرهنگ در تمامی ملت ها پذیرفته شده است .امام صادق علیه السلام می فرمایند : نگریستن به گل های رنگارنگ و درختان سرسبز و خرم، چنان لذتی به آدمی می بخشد که هیچ لذتی را با آن برابر نمی توان کرد.

اولین فستيوال کاشت درخت ، در کشور اسپانیا با کاشت درخت لیمو شروع شد . در اسلام نیز سفارش های زیادی برای کاشت نهال شده است .در اکثر کشورهای دنیا ، روز و یا هفته ای برای درختکاری اختصاص داده اند ، که در آن روز مردم به کاشت نهال می پردازند . حتی این روز ملی در کشورهایی نظیر چین ، تعطیل رسمی می باشد .در ایران روز 15 اسفند را روز “درختکاری نام گذاری کرده اند و د ر آن روز مردم اقدام به کاشت نهال می کنند .

تشویق دیگران به انجام این کار خوب و خداپسندانه ، جزء کارهایی که تا سالیان سال اثرات خیر آن ادامه دار خواهد بود .کاشت درخت و نهال دارای اصول و قوانینی است که اگر رعایت شود ، باعث تبدیل شدن یک نهال کوچک به درختی تنومند که سمبل زندگی و نشاط است ، می شود.

در اهمیت درختکاری همین بس که پیامبر عظیم الشان مان می فرمایند :اگر قیامت فرا رسد و در دست یكى از شما نهالى باشد، چنانچه بتواند برنخیزد تا آن را بكارد، باید آن را بكارد.همچنین برای قطع درخت و آسیب رساندن به آن ها عذابی بزرگ قرار داده شده است .

 

درختکاری

مزایای کلی کاشت درخت :

 • استفاده از سایه آن در فصل گرم
 • زیبایی و سرسبزی را برای محیط پیرامون خود خواهد داشت .
 • پناهگاه پرندگان و حشرات و جانوران دیگر خواهد بود .
 • استفاده از میوه ی درخت
 • تسویه کننده ی هوا و اکسیژن رسانی به زمین
 • جلوگیری از بلایای طبیعی مثل سیل
 • زیبایی بصری و چشم نواز درخت
 • استفاده از آن به عنوان یک ماده ساختمانی
 • و…

در نگاه کلی دو مدل نهال کاشته می شود :

نهال مثمر و نهال غیر مثمر .

نهال مثمر : مثل درخت خرمالو ، توت ، گیلاس و گردو و…

در این حالت با یک تیر دو نشان زده ایم، هم به محیط زیست کمک کرده ایم و هم در آینده از محصول آن استفاده می کنیم .  و در نهایت از تنه ی درخت، برای ساخت اسلب و الوار و انواع مصنوعات چوبی استفاده می شود .قطعا کاشت چنین درختانی علاوه بر منظر زیباشناسی و تلطیف هوا ، می توان از میوه و ثمر درخت نیز استفاده کرد .

بیشتر بدانیم : خرید اسلب گردو

نهال بدون میوه :مثل کاج و سرو و… .این نهال ها میوه نمی دهند و جنبه ی تزئینی بیشتری دارند .کاشت این درختان صرفا جنبه زیبایی و دکور دارد و هیچ میوه و ثمری ندارند. در هنگام کاشت درخت و درختکاری مراقب باشید ، نهال با آب و هوای منطقه سازگار باشد .

 

نکات مهم برای کاشت نهال و درختکاری :

 • با توجه به منطقه و محل زندگی خود ، نهال انتخاب کرده و بکارید .
 • از نهال های با کیفیت و مرغوب استفاده نمایید .
 • زمان کاشت ها نهال ها با هم تفاوت دارد ، به این موضوع توجه نمایید .
 • نهال بومی منطقه خود را انتخاب نمایید .
 • در هنگام حمل نهال مراقب باشید ، ریشه ها خشک نشوند و یا ریشه ها را بهتر است در گونی یا کاغذی مرطوب بپیچید .
 • چاله و گودالی که قرار است نهال را بکارید تقریبا 50 سانتی متر باشد .
 • ساقه و تنه گیاه بسیار ضعیف است و ممکن است زود خراب شود ، دور آن را حفاظ پلاستیکی قرار دهید .
 • در روزی نهال را بکارید که هوا نه خیلی سرد باشد و نه خیلی گرم و باد زیاد هم نباشد .

 

درختکاری

زندگی شهر نشینی به سمتی رفته است که ، استفاده ی ما از چوب های جنگلی و لزوم درختکاری برای مصارف کاغذ سازی و صنعت دکوراسیون بیش از پیش شده است .و تا حد زیادی ناگزیر از قطع درختان می باشیم . البته عمر مفید هر درختی مشخص است و نگهداری درخت بیش از آن باعث تباهی آن شده و از بین می رود .

لذا برای در دست داشتن همیشه این موهبت الهی کاشت نهال و درختکاری کوچکترین وظیفه ما خواهد بود .در بین تمامی انواع درختان ، نهال گردو ، توسکا ، افرا ، بلوط ، سنجد و… بسیار در صنعت چوب و نجاری کاربرد دارند .

بعد از رسیدن این درختان به زمان مورد نظر و با کسب مجوزهای قانونی ، این درختان بریده شده و توسط شرکت های معتبر خریداری شده و بلافاصله اقدامات لازم جهت حفظ کیفیت چوب بر روی درخت انجام می شود .در فیلم زیر ، بریدن چوب و به اصطلاح اسلب کردن درخت گردو را خواهید دید .

 

مجموعه زد دیزاین با کسب مجوزهای لازم و قانونی اقدام به خرید درختانی می کند که همگی دارای چکش جنگلداری بوده و مجوزهای لازم جنگل بانی و درختکاری را دارند .برای اطلاعات بیشتر شما عزیزان همراه مقاله ای تحت عنوان چکش جنگلداری چیست ؟ را آماده کرده ایم که خواندنش را پیشنهاد می دهیم .

چنانچه به نمونه کارهای چوبی ، اعم از میز غذاخوری و میز تلویزیون و نیمکت و…علاقمندید ، از نمونه های متنوع ما دیدن فرمایید .مجموعه زد دیزاین به عنوان یکی از بزرگ ترین تولید کننده های اکسسوری های چوب طبیعی و دست ساز در استان البرز مشغول به کار می باشد .

میز چوبی

بیشترین فروش سازه های این مجموعه به قسمت میزهای چوبی ما مربوط بوده است . این میزها تماما از چوب درختان جنگلی با کیفیت و با رطوبت 7 الی 10 درصد ساخته شده اند .برای مشاهده انواع این میزها و اطلاع از موجودی و قیمت آن ها بر روی کلمه میز کلیک نمایید .

در ادامه چنانچه قصد خرید هر گونه میزی دارید ، خواندن و مطالعه مقاله جامع ترین راهنمای خرید میز چوبی با 3 سال گارانتی را به هیچ عنوان از دست ندهید . زیرا در این مقاله اطلاعات بسیار کامل و جامعی درباره انواع میز ، ابعاد استاندارد آن ها ، شکل میز ، انواع پایه های میزها و … جمع آوری نموده ایم .اگر زمان کاشت نهال و درختکاری رعایت شود و به موقع درختان قطع شود ،هیچ آسیبی به جنگل و محیط زیست وارد نمی شود .

آدرس کارخانه زد دیزاین :

البرز _ کرج _ جاده محمد شهر _جنب دور برگردان مهندسی زراعی _ کوچه الوند _پلاک 10

  تلفن دفتر فروش : 02691301060

تلفن کارخانه : 02636704667

 ZDesign_Group@yahoo.com

درختکاری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *