دکوراسیون داخلی

تفاوت های طراحی ویلاهای اروپایی با ویلاهای شرقی

main

تفاوت های عمده این دو سبک چیست؟

امروز می‌خواهیم به تفاوت های اصلی سبک طراحی داخلی ویلاهای اروپایی با ویلاهای شرقی خصوصا در منطقه خاورمیانه و حاشیه خلیج فارس بپردازیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

اصولا مردم شرق جهان، خصوصا کشورهای ناحیه خلیج فارس و کشور خودمان به رنگ‌های گرم، روشن و هماهنگ علاقه زیادی دارند. امروز نظرات یکی از معماران داخلی مطرح هلندی را درباره تفاوت های سبک معماری حوزه اروپا و آسیا بررسی می‌کنیم. او معتقد است که معماری یک زبان بین‌المللی است. می‌توان با معماری صحبت کرد و مفاهیم مختلف را به سایرین منتقل کرد.

first

نظرات معمار هلندی

این معمار هلندی سال‌هاست که به طراحی دکوراسیون داخلی ویلاهای دبی مشغول است. به دلیل درک بیشتر و شناخت صحیح تفاوت ها و جزئیات معماری امروز چند سوال از ایشان پرسیدیم. در اولین بخش می‌خواهیم اهمیت اتاق ها و تفکیک فضای ویلا را بررسی کنیم. به گفته او در ویلاهای شرقی اصولا یکی از بخش های اصلی ویلا به استخر و باشگاه ورزشی اختصاص داده می‌شود. برای زیبایی چشم انداز بیرون از داخل منزل، اصولا یک فضای سبز بزرگ مقابل پنجره اصلی ویلا ساخته می‌شود. آشپزخانه باید در مرکز هال قرار بگیرد. هال باید بزرگ ترین قسمت ویلا باشد. سقف اتاق‌ها باید به اندازه کافی بلند باشند. به طور کلی ارتفاع سقف ویلا از خانه های عادی باید بیشتر باشد. این امر به دلیل شرایط خاص آب و هوایی مناطق ساحلی است. برای ورود به فضای مدرن و البته ایجاد حس طبیعی، بهتر است از پانل های چوبی برای تقسیم فضاهای مختلف استفاده شود. ترکیب رنگ سفید دیوارها و رنگ قهوه‌ای چوب یک کنتراست جذاب می سازد.

second

در نظر گرفتن اختلاف آب و هوایی

یکی از اصلی‌ترین تفاوت های که افراد حین طراحی خانه و ویلا باید مد نظر قرار دهند، تفاوت دمای کشور های اروپایی و آسیایی است. کشورهای اروپایی اکثرا سردسیر و آسیایی ها اغلب گرمسیری هستند. این اختلاف دما باعث تغییرات بسیار زیادی در مواد اولیه، محل قرارگیری وسایل و ضخامت درب و پنجره ها می‌شود. برای ایجاد حس بهتر باید از ترکیب سبک معماری مدرن، کلاسیک و حتی قرون وسطایی در ساخت فضای داخلی استفاده شود. یکی از مهم ترین بخش های طراحی دکوراسیون داخلی ایده است. برای ایده می‌توان از عکس‌های ژورنالی داخل سایت ها و اینستاگرام الهام گرفت. البته نکته ای که بسیار مهم است، این است که نباید تمام موارد را بدون در نظر گرفتن تفاوت ها کپی کرد.

نقش رنگ ها

برای ایجاد حس گرما و آرامش در خانه باید از رنگ‌های مناسب استفاده کرد. یکی از این رنگ ها سبک Terracotta است. این سبک ترکیبی از رنگ صورتی کم رنگ و قهوه ای تیره است. استفاده از این دو رنگ در اجزا و وسایل داخل خانه و وسایل تزئینی یا دکوری بسیار مهم است. این رنگ‌ها بسیار جذاب و مدرن هستند. استفاده از دست سازهای چوبی هم می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای تزئینات داخلی باشد. بهتر است رنگ مبلمان خیلی تیره نباشد. تیره بودن رنگ مبلمان باعث گرفتگی فضا و افت روحیه خانه می‌شود.

آینه چه تاثیری در خانه دارد؟

نکته ای که در سبک معماری شرقی به آن توجه زیادی نمی‌شود آینه هاست. آینه می تواند زیبایی، روشنایی و جذابیت فضای داخلی هر خانه یا ویلایی را چند برابر کند. استفاده از آینه هایی با اشکال و ابعاد مختلف می تواند بسیار جالب باشد. یکی از ترندهای روز دنیا آینه های کمانی هستند. به این شکل که جای قاب مستطیلی، که هر 4 ضلع خط صاف هستند، 3 ضلع آینه خط صاف و ضلع دیگر کمان است. می‌توانید برای ایجاد اتمسفر بهتر از گیاهان خانگی استفاده کنید. گیاهان خانگی با رنگ های جذاب و طبیعی خودشان باعث بهبود فضا می‌شوند. یکی از ایده های جدید طراحی قرار دادن گیاهان و گلدان در زاویه ای روبروی آینه است. انعکاس تصویر گیاهان در آینه بسیار جذاب و زیباست.

end

تفاوت فرهنگی

در معماری شرقی اغلب اوقات کتابخانه را در اتاق پنهان می‌کنند و به جای قفسه کتاب، در هال از وسایل دکوری استفاده می شود. می توان یک قفسه کتاب در هال نصب کرد. این کار باعث زیبایی بیشتر خانه می‌شود. استفاده از شمع های تزئینی هم ایده بسیار جالبی است. یکی از مواردی که اغلب مورد غفلت واقع می شود، رنگ بالش هاست. بالش یا کوسن مبل نقش مهمی در دکوراسیون داخلی دارد. این مساله را نادیده نگیرید.

منبع اصلی خلاقیت

در نهایت آخرین نکته ای که می توان به آن اشاره کرد، عدم اعتماد به نفس شرقی ها در طراحی است. خلاقیت در هر کسی حتی فردی که معمار نیست هم وجود دارد. خانه محلی است که افراد باید در آن احساس راحتی کنند. خجالت نکشید و از ایده های خودتان برای چینش و چیدمان وسایل منزل استفاده کنید. این شما هستید که باید از دکوراسیون داخلی منزلتان استفاده کنید.

امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم اصول طراحی فضای داخلی ویلا و تفاوت های معماری غربی و شرقی را منتقل کنیم. از اینکه همراه ما بودید سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *