بلاگ, دکوراسیون داخلی

سبک گوتیک در دکوراسیون داخلی

سبک گوتیک در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی به سبک گوتیک

سبک گوتیک در دکوراسیون داخلی الهام گرفته از سبک  معماری مذهبی قرون وسطی  فرانسه، که از نیمه دوم سده دوازدهم تا نیمه قرن شانزدهم میلادی دوام داشت و همواره در خدمت کلیسا بوده و در همه کشورهای اروپایی متداول شده بود. هنر گوتیک جدید شاخه ای از هنر معاصر است که بر پایه وحشت و تاریکی بنا شده است.

این سبک فضایی از ترس و دلهره را ایجاد می کند و برخی براین باورند که این سبک با این ویژگی ها فقط مناسب مکان های قدیمی و تاریخی است. ولی امروزه صاحب نظران بر این عقیده هستند که این نوع از معماری و طراحی سبکی را بوجود آورده است که با حرکت های پیچیده، ظریف و زیبا تبدیل به یک شاهکار هنری در دنیای معماری جدید به حساب می آید.

معماری گوتیک سبکی با وقار است که مورد پسند افراد قدرتمند است و ممکن است خیلی از آدم ها علاقه ای به آن نداشته باشند.

 

سبک گوتیک در دکوراسیون داخلی

ویژگی های سبک گوتیک در طراحی دکوراسیون داخلی

ستون ها

یکی از ویژگی های طراحی داخلی به سبک گوتیک ستون های قوس دار آن است که طرح و رنگی خاصی دارد. معمولا این نو از طراحی را بیشتر در کلیساها  می توان دید به همین دلیل به این سبک، سبک کلیسایی نیز هم میگویند.

سبک گوتیک در دکوراسیون داخلی

نور در سبک گوتیک

در طراحی سبک گوتیک بر خلاف دیگر سبک های دکوراسیون نور جایگاه کم رنگ و ضعیفی دارد و این نوع از فضاها اغلب تاریک و مات هستند. در معماری گوتیک اشیا و اجسام به صورت طرح های عمودی  ترسیم شده اند و طرح های روی آن به صورت جهت های رو به بالا شکل داده شده اند.

سبک گوتیک در دکوراسیون داخلی

قوس در سبک گوتیک

اساس  این سبک طراحی بر پایه اصول مذهبی می باشد و اجسام و قاب های درها و پنجره ها دارای قوس های نوک تیز هستند. از دیگر ویژگی های سبک گوتیک می توان به دیوارهای بلند و پنجره های عمودی  و کشیده با ارتفاع بلند نیز اشاره کرد.

سبک گوتیک در دکوراسیون داخلی

صندلی ها، کابینت آشپزخانه و درب ها در این سبک در بالای خود دارای قوس های سنگین  می باشند.  پارچه های استفاده شده در این سبک ضخیم بوده و اغلب ساتن، مخمل و ابریشم با رنگ های غنی و جسورانه هستند.

سبک گوتیک در دکوراسیون داخلی

گل و گیاه

از دیگر ویژگی های این سبک به دیوارهای خارجی پوشیده شده از گل و گیاهانی که در کلیساهای قدیمی  بر روی در و دیوار رشد می کردند می توان اشاره کرد. در این سبک وسایل به کار گرفته شده سنگین و محکم ساخته می شوند و اغلب از جنس چوب بلوط ارا سته با طرح ها و نقوش آن دوران می باشند.

 

پرده ها

معمولا برای پرده ها و رویه ‌های مبل از پارچه های مخمل و برای رو تختی ها از ابریشم یا ساتن استفاده می کنند.

سبک گوتیک در دکوراسیون داخلی

چگونگی رنگ آمیزی در سبک گوتیک در طراحی دکوراسیون داخلی

در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک گوتیک از رنگ های تیره با غلظت بالا استفاده می شود. رنگ هایی مانند قرمز اخرایی، سبز تیره، بنفش، سیاه، طلایی، سفید و زمردی مخصوص سبک گوتیک است. برای اجرای سبک گوتیک در دکوراسیون داخلی منزل نیازمند فضاهای بزرگ است.

زیرا اگر از این رنگ های تیره در فضاهای کوچک استفاده کنیم فضا بسیار کوچک تر و دلگیر به نظر میرسد.

سبک گوتیک در دکوراسیون داخلی

چه رابطه ای بین سبک گوتیک و سبک جدید در طرحی دکوراسیون داخلی وجود دارد؟

سبک گوتیک در دکوراسیون داخلی

سبک گوتیک با تمام ویژگی های منحصر به فرد خود که به نوعی تداعی کننده سادگی و درعین حال ترسیم یک حالت  عظمت و قدرت می باشد و  این بزرگی را در غالب اجسام و ساختارهای معماری چه از طریق سازه و چه از نظر وسایل مورد استفاده در آن نشان می دهد.

سبک گوتیک در دکوراسیون داخلی

با نور کم، تاریکی، ضخامت و زبری و ‌پلشتی بیننده را وادار به احترامی ناغافل و شوکه کننده می کند. می توان با چینش و قالب بندی‌‌ سبک معماری امروزی که زمینه هایی از زندگی، طراوت، روشنایی و لطافت از اصول اولیه آن است. در کنار سبک گوتیک طرحی جذاب و غافل گیر کننده بوجود آورد که هر بیننده ای را مجذوب خود نماید

سبک گوتیک در دکوراسیون داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *