زد دیزاین مگ, سبک زندگی

راهکار های موثر جهت مرتب کردن اتاق کودک

مرتب کردن اتاق کودک

مرتب کردن اتاق کودک با راه های آسان و موثر

 

مرتب بودن اتاق کودکان همیشه یکی از دغدغه های اصلی والدین می باشد. حتی می توان گفت تمیز و مرتب کردن اتاق کودک برای آنها مانند یک رویا می ماند. تحقق این رویا با توصل به یک سری تکنیک ها و راه حل های هوشمندانه اصلا کار سختی نیست. در این مقاله ما قصد داریم با معرفی چندین راهکار مفید و هوشمندانه، به شما، راز مرتب ماندن اتاق کودک را بر ملا کنیم.

مرتب کردن اتاق کودک

برای مرتب کردن اتاق کودک از چه ابزارهایی می توان بهره جست؟

شاید تصور اکثریت والدین براین باشد که مرتب ماندن اتاق کودک کاری غیر ممکن و سخت هست. اما این تصور چندان هم درست نیست. زیرا به عقیده ما یک سری ابزار هوشمندانه وجود دارند که نقش موثری در تمیز ماندن اتاق کودک دارند. این ابزارها شامل موارد زیر می باشند.

 

  • استفاده از سینی در اتاق کودک
  • قرار دادن قفسه کتاب‌های عکس‌دار
  • استفاده از چرخ دستی ترولی
  • استفاده از قفسه‌های روباز به همراه سبد
  • استفاده از جعبه‌های شفاف و برچسب‌دار
  • استفاده از قفسه‌های دیواری باریک
  • استفاده از نگه‌دارنده کتاب
  • قرار دادن تابلو اعلانات برای آثار هنری در اتاق کودک
  • استفاده از گیره دیواری
  • قرار دادن سبدهای بزرگ با دیواره ‌های نرم در اتاق کودک.

 

۱- سینی:

سینی ها یک سری ابزار کاربردی جهت مرتب ماندن اتاق کودکان می باشند که استفاده از آنها نه تنها برای اتاق کودک بلکه برای مرتب ماندن کل منزل مفید هست

این ابزارها به کودک کمک می کنند، وسایل و اسباب بازی های خود را بدون اینکه در داخل خانه پخش و پلا کنند، به دیگر اتاق ها جهت بازی و سرگرم شدن جابجا نمایند. البته استفاده از سینی های لبه دار بهتر است.

 

۲- قفسه کتاب های عکس دار

از آنجایی که کتاب های عکس دار کودکان دارای عطف باریکی می باشند، هنگامی که کودک قصد دارد کتاب مورد نظرش را بیابد مجبور می شود همه کتاب ها را بهم بریزد. راهکار پیشگیری از چنین اتفاقی استفاده از قفسه کتاب های عکس دار است. این ابزار کمک می کند کتابها به نحوی چیده شوند که کاورشان مشخص باشد. به این ترتیب دیگر کودک هنگامی که کتابی را می خواهد به راحتی آن را یافته و همه کتابها را به هم نمی ریزد.

مرتب کردن اتاق کودک

۳- چرخ دستی ترولی:

نقش چرخ دستی ترولی جهت مرتب ماندن اتاق کودک به نحوی هست که، با گذاشتن یک سری ابزارهای لازم و پر کاربرد مانند: ابزار پوشاک بچه، لوازم بازی و کتاب بر روی آن در هنگام نیاز دم دست باشند و دیگر نیازی به بهم ریختن کامل اتاق کودک نباشد. مزیت این ابزار قابل استفاده در اتاق کودک در این هست که بعد از بزرگ شدن کودک نیز قابل استفاده بوده و حتی می توان در مواقعی که این وسیله در اتاق کودک کاربردی ندارد آن را در آشپزخانه نیز استفاده کرد.

مرتب کردن اتاق کودک

۴- قفسه های روباز، سبددار:

کودک چندان تعلق خاطر قوی نسبت به اسباب بازی های خود ندارند و این موضوع سبب می شود اسباب بازی هایی که دیگر دم دست و دید نیستند از یاد او بروند. استفاده از قفسه های رو باز این امکان را به وجود می آورد که اسباب بازی های او همیشه در معرض دیدش باشند.

مرتب کردن اتاق کودک

 

۵- جعبه های برچسب دار شفاف:

این ابزار بیشتر برای اسباب بازی و وسایلی مورد استفاده قرار می گیرد که ریز بوده و چندان قابلیت بازی را ندارند. اما گاهی اوقات که کودک دوست دارد یا آنها بازی کند به راحتی قابلیت دسترسی درون این جعبه ها را دارند.

همچنین این ابزار کمک می کند وسایلی که کودک آنها را جمع و جور کرده است را راحتر پیدا کرده و دیگر نیازی به، بهم ریختن همه اتاق وجود نداشته باشد.

 

مرتب کردن اتاق کودک

۶- نگهدارنده کتاب:

پر کردن زیاده از حد کتاب ها بر روی قفسه ها علاوه بر بهم ریختن نظم قفسه و سخت شدن درآوردن کتاب مورد نظر منجر به ریخته شدن آنها نیز می گردد. برای جلوگیری از این اتفاق استفاده از گیره کتاب بسیار مفید و کاربردی هست. این ابزار هوشمند، علاوه بر حفظ مرتب ماندن اتاق کودک، جلوه ای زیبا نیز به اتاق و قفسه کتابها می دهد.

لازم به ذکر هست که گیره کتاب جزو وسایل پر تنوع بوده که کودکان می توانند بر حسب سلیقه خود شکل دلخواه را انتخاب کنند.

مرتب کردن اتاق کودک

۷- تابلو اعلانات برای آثار هنری:

تابلو اعلانات یک تخته بوده که با نام تابلو آهنروبایی نیز معروف هستند. از آنجایی که این ابزار موجب جم و جور شدن اتاق کودک می گردد، می توان آن را نیز در رده ابزار هوشمند قرار داد. معمولا تکه های کاغذ که می تواند شامل نقاشی، برنامه درسی و موارد مشابه دیگر باشد به جای پخش و پلا شدن در داخل اتاق می توانند بر روی این تابلو قرار گیرند و به این شکل موجبات مرتب ماندن اتاق کودک را

فراهم کند.

 

۸- گیره دیواری:

بکار بردن گیره دیواری نه تنها برای اتاق کودک بلکه برای اتاق های دیگر جزو ضروریات هست. این گیره های نقش مفیدی در مرتب ماندن اتاق کودک دارند و علاوه بر آن موجب می شوند کودکان برای مرتب کردن اتاق خود بواسطه قرار دادن لباسهایشان بر روی آن بیشتر ترغیب بشوند.

 

۹- سبدهای بزرگ با دیواره های شکل پذیر و نرم:

یک سری اسباب بازی ها همچون اسباب بازی های پولیشی هیچ جا و مکان مشخصی برای قرار گیری ندارند. به همین دلیل سبب به هم ریختگی اتاق کودک می گردند. برای جمع و جور کردن این قبیل اسباب بازی ها استفاده از سبدهای بزرگ و شکل پذیر یک مورد بسیار مناسب بوده و سبب تمیز و مرتب ماندن خانه می شود.

مرتب کردن اتاق کودک

 

۱۰-  قفسه های دیواری باریک و یا قفسه های مکعبی:

این ابزار نیز جزو آن دسته از وسایل به شمار می روند که در تمیز ماندن اتاق کودک نقش مفید و موثری دارد.

 

 

برای نظم دادن به اتاق کودک چه راهکارهایی پیشنهاد می گردد؟

اولین و مهمترین راهکار جهت نظم دادن به اتاق کودک، آموزش نظم و ترتیب به او می باشد. از آنجایی که نظم و ترتیب یک امر ذاتی نبوده و فراگیری آن در کودک بیش از هر چیزی ریشه در تربیت او دارد. آموزش او به روش های اصولی جهت حفظ نظم و ترتیب اتاقش امری بسیار حیاتی تلقی می گردد.

توصیه می شود آموزش نظم و ترتیب به کودکان را از همان آغاز کودکی شروع کرده و به روش های مختلف فنون نظم را به او آموخت.

توصیه دیگر ما برای این منظور، این است که هرگز به صورت تنهایی اقدام به مرتب کردن اتاق کودک نکنید. بلکه همیشه با صرف کمی وقت و زمان بیشتر هنگام مرتب کردن اتاق کودک، آنها را نیز با خود همراهی نماید. اینکار به او خواهد آموخت که مرتب کردن اتاق کاری زمانبر بوده و نباید اتاقش را بهم بریزد.

 

روش های نظم دادن به اتاق کودک شامل موارد زیر می باشد.

 

۱- آموزش نظم به کودک در سنین کودکی:

آموزش نظم و مرتب بودن به کودک می تواند حتی از زمان نوزادی او شروع شود. به هر حال هیچ محدودیتی جهت آموزش کودک برای این امر از نظر سن و سال وجود ندارد و هر چه زودتر شروع شود فراگیری آن برای کودک راحتر می شود.

مرتب کردن اتاق کودک

۲- هیچوقت برای آموزش نظم به کودک دیر نیست:

همانطور که گفتیم شروع نظم به کودک در سنین پاینتر نتیجه بهتری دارد. اما این بدین معنی نیست که اگر کودک کمی بزرگتر شود دیگر  آموزش پذیر نیست. بلکه فراگیری و رعایت ترتیب و نظم برای کودک هیچوقت دیر نیست و در هر زمانی از سنین کودکی می توان کودک را آموزش داد.

مرتب کردن اتاق کودک

۳- استفاده از چک لیست:

کودکان باید طوری آموزش ببینند که در سنین ده سالگی قادر باشند به تنهایی و بدون کمک والدین اتاق خود را تمیز و مرتب کنند. برای راحتی بهتر کودک جهت تمیز کردن اتاق خود، می توان از چک لیست استفاده کرد. این امکان کمک می کند کودک راحت تر فرایند مرتب کردن اتاقش را طی کند.

 

۴- خرید مبلمان کودکانه:

خرید وسایل کودکانه یکی از مهمترین روش های ساده کردن فرایند مرتب سازی اتاق کودک هست. زیرا وسایل کودکانه نظیر مبل کودک، کمد کودک، میز تحریر کودک و صندلی کودک به او یک حس تعلق اعطا کرده و او را ترغیب به مرتب کردن اتاقش می کند.

مرتب کردن اتاق کودک

5- اجباری کردن کشیدن رو تختی برای او:

همه ما می دانیم که تختخواب نامرتب سبب می گردد اتاق نامرتب به چشم بیاید. به همین دلیل باید به کودک آموزش و همچنین اجبار کرد که هر صبح که از خواب بیدار می شود ابتدا تخت خوابش را مرتب کرده و سپس از اتاق بیرون بیاید. نادیده گرفتن و کوچک شمردن این مسائل موجب می گردد کودک اصول مرتب بودن و رعایت نظم در زندگی را آنطور که باید نیاموزد.

مرتب کردن اتاق کودک

6- در دسترس قرار دادن کمدها و جعبه ها:

دسترسی راحت کودک به کمد و جعبه هایی که وسایلش در آن قرار دارد، برای حفظ نظم و مرتب ماندن اتاق کودک بسیار مهم هست. به عنوان مثال اگر گیره کمد رخت کودک بالاتر از قد او باشد، چون دستش به آن نمی رسد مجبور می شود لباس هایش را در اتاق رها  کند.

توصیه می شود در قرار دادن جعبه و کشوها در دسترس کودک اولویت بندی را رعایت کرده و آنهایی که دربردارنده لوازم ضروری تر و مورد نیاز کودک می باشند را دم دست تر قرار داد.

 

7- تعیین زمانبندی برای لباس های کودک:

هنگامی که کودکان، لباس هایشان را تعویض می کنند، دوست دارند همه لباس هایشان را پوشیده و امتحان کنند. همین امر منجر می گردد همه لباس ها را از کمد بیرون آورده و به داخل اتاق بریزند. بنابراین بهتر است اینکار در زمانبندی های مشخص و با فواصل زمانی انجام گیرد.

 

8- استفاده کردن از فضای زیر تخت

امروزه به دلیل زندگی آپارتمان نشینی و محدودتر شدن محیط زندگی نسبت به گذشته، ممکن هست فضای کافی برای قرار دادن وسایل وجود نداشته باشد. به همین دلیل توصیه می شود از فضای های زیر تخت جهت جای دادن وسایل نیز استفاده گردد.

 

9- اشیای قدیمی و جا گیر را با همراهی کودک دور بریزید:

وسایلی که بلا استفاده هستند، هیچ فایده ای به غیر از جا گیر بودن و به هم ریختن نظم اتاق کودک ندارند. بنابراین جهت مرتب کردن اتاق کودک هیچ راهی به غیر از دور ریختن آنها وجود ندارد.

هنگام دور ریختن وسایل این چنینی بهتر هست که کودک را با خود نیز همراهی کنید. این کار سبب می شود کودک تفاوت بین وسایل مورد نیاز با وسایل اضافی و بی استفاده را بیاموزد.

 

10- گرفتن عکس در انتهای کار:

برخی از کودکان به دلیل کم سن بودن نمی توانند به درستی تفاوت بین مرتب بودن و نامرتب بودن را درک کنند. گرفتن عکس بعد از مرتب کردن، برای درک بهتر کودک جهت تشخیص فرق اتاق تمیز و مرتب با اتاق به هم ریخته بسیار مفید هست. اینکار نشان می دهد هر وسیله در کجا قرار دارد و هنگامی که کودک اتاقش را بهم می ریزد با توجه به آن عکس می تواند دوباره اتاقش را مرتب کند.

مرتب کردن اتاق کودک

مرتب کردن اتاق کودک :نتیجه گیری

مرتب کردن اتاق کودک به روش هوشمندانه نیاز به یک سری وسایل کم خرج و ارزان قیمت دارد. به همین دلیل تهیه و خرید آنها چندان کار سخت و دشواری نیست و بیشتر خانواده ها از پس آن برمی آیند.

استفاده از ابزاری همچون چرخ ترولی و گیره کتاب، علاوه بر مرتب نگه داشتن اتاق کودک موجب یادگیری رعایت نظم و داشتن برنامه در زندگی خود می شود.

همچنین با توجه به مطالبی که مطرح شده می توان گفت که آموزش کودک در سنین پایین سبب می گردد او فرایند تربیت و رعایت نظم و ترتیب در زندگی را راحتر بیاموزد. همچنین جهت تربیت بهتر کودک باید هنگام مرتب کردن او را در این فرایند همراه خود کرده و با سپردن بعضی از کارها به او، که با مرور زمان باید  کارها بیشتر باشند، علاوه بر آموزش نظم به او فرایند آموزش مسئولیت پذیری را نیز راحتر طی می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *