بلاگ, دکوراسیون داخلی

طراحی فضای ناهارخوری

طراحی فضای ناهارخوری

نکاتی برای طراحی فضای ناهارخوری 

طراحی فضای ناهارخوری معمولا بر اساس ابعاد و فرم میزها و صندلی ها تعیین می گردد. اتاق ناهارخوری با توجه به ساخت هر ساختمان ممکن است در هر قسمت از خانه قرار گیرد. بنابراین باید به گونه ای طراحی شود که با دکوراسیون سایر قسمت ها هماهنگی داشته باشد. طراحی ناهارخوری دارای یک سری اصول و قوانین است که در ادامه به شرح کامل آن خواهیم پرداخت.

طراحی فضای ناهارخوری

فرم میزهای ناهارخوری

میزها یکی از اجزای اصلی دکوراسیون میز ناهارخوری هستند. رایج ترین فرم این میز به شکل مستطیل و یا دایره می باشد و انتخاب مناسب ترین فرم به سبک دکوراسیون شما و میزان فضای موجود در فضای ناهارخوری بستگی دارد. معمولا برای ناهارخوری های سبک کلاسیک از میزهای مستطیلی استفاده می کنند.

طراحی فضای ناهارخوری

میز نهار خوری زد دیزاین – برای دیدن انواع میز نهارخوری کلیک کنید

از دیگر مواردی که بر روی انتخاب میزناهارخوری تاثیر می گذارد، تعداد نفرات می باشد. به عنوان مثال در صورتی که شما یک خانواده چهار نفره هستید و رفت و آمد زیادی ندارید، میز ناهارخوری مربع برای شما مناسب است.

طراحی فضای ناهارخوری

میزهای گرد و یا همان بیضی و دایره ای برای فضاهای مدرن و کوچک بسیار مناسب می باشد. همچنین میزهای گرد تعامل افراد خانواده را بیشتر کرده و از این رو به صمیمیت بین افراد نیز کمک بسیاری خواهد کرد.

فرم و ابعاد صندلی ها

پس از این که میزناهارخوری مناسبی را برای فضای ناهارخوری خود انتخاب کردید، نوبت به انتخاب صندلی ها می رسد. صندلی ها باید بر اساس میز و قد افراد تعیین شود.

ابعاد صندلی ها باید به گونه ای باشد که آرنج شما به راحتی بر روی میز قرار گرفته تا در هنگام خودرن غذا نه زیادی کوتاه باشد که مجبور شوید کمر خود را خم کنید و نه به حدی بزرگ باشد که غذا خوردن برای شما سخت گردد.

طراحی فضای ناهارخوریطراحی فضای ناهارخوری

بنابراین صندلی ناهارخوری باید با ابعاد و فرم میز متناسب بوده تا راحتی را برای شما فراهم آورد. از دیگر فاکتورهایی که در هنگام خرید صندلی های ناهارخوری باید مورد توجه قرار گیرد، جنس صندلی ها می باشد.

صندلی ها باید نرم و انعطاف پذبر بوده و به صورت کاملا استاندارد طراحی شود تا شما با نشستن بر روی آن ها آرامش پیدا کرده و خسته نشوید.

طراحی فضای ناهارخوری

نورپردازی فضای ناهای خوری

از دیگر موارد مهم در طراحی فضای ناهارخوری، نورپردازی می باشد. نور تاثیر بسیاری بر روی میزان اشتها و صمیمیت بین افراد دارد. در صورتی که فضای ناهارخوری دارای نورهای طبیعی است می تواند با استفاده از آن فضا را روشن کنید در غیر این صورت با استفاده از لامپ های کم مصرف می توانید فضایی بسیار جذاب و دلنشین را ایجاد نمایید.

طراحی فضای ناهارخوری

طراحی فضای ناهارخوریفضای ناهارخوری سنتی

ناهارخوری های سنتی حالت نوستالژیک داشته و می تواند بر روی روحیه افراد تاثیرات بسیار مثبتی بگذارد. میز ناهار خوری سنتی معمولا دایره و یا بیضی بوده و تمامی لوازم موجود در آن از جنس چوب هستند.

این ناهارخوری ها معمولا نیاز به ابعاد بزرگی دارند و تمامی لوازم موجود بر روی آن دارای طرح های سنتی همچون اسلیمی و بته جغه می باشد.

 

فضای ناهارخوری مدرن

فضاهای ناهارخوری مدرن معمولا ابعاد کوچکی داشته و تمامی ایزار و لوازم موجود در آن به صورت ساده خریداری شده است.

ناهارخوری مدرن یکی از زیباترین و پرطرفدارترین ناهارخوری ها بوده و علاوه بر تحریک اشتها، فضایی گرم و صمیمی را نیز ایجاد خواهد کرد.

طراحی فضای ناهارخوری

میز ناهارخوری مدرن با توجه به تعداد افراد معمولا به شکل دایره و یا بیضی بوده و صندلی های آن بسیار ساده و راحت هستند. رنگ موجود در فضای ناهارخوری مدرن روشن بوده و نورپردازی بسیار مناسب و ایده آلی دارد.

طراحی فضای ناهارخوری

طراحی فضای ناهارخوری

فضای ناهارخوری کلاسیک

از دیگر طراحی فضای ناهارخوری پرطرفدار، فضای کلاسیک می باشد. این فضا بسیار باکیفیت بوده و معمولا ابعاد بزرگی دارد و از ابزار و لوازم لوکس و مجلل استفاده می شود.

میز ناهارخوری کلاسیک معمولا مستطیلی هستند و از مبلمان برای نشستن استفاده می شود. اغلب این مبلمان نیز از جنس چرم بوده و نقوش متعدد و جذابی بر روی آن قابل مشاهده می باشد.

برای نورپردازی فضای ناهارخوری کلاسیک از لوسترهای بزرگ و رو به سوی پایین استفاده می کنند تا نه تنها فضا را روشن تر کند، بلکه شکوه و جذابیت خاصی را نیز به آن ببخشد.

طراحی فضای ناهارخوری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *