اکسسوری لوازم منزل, بلاگ, چوب

نظافت و نگهداری چوب گردو

ما در مجموعه ی زد دیزاین برای شما عزیزان همراه ، مقاله ای برای نظافت و نگهداری ازملزومات چوبی منزل تان آماده کرده ایم، که در ادامه به آن خواهیم پرداخت ، خوشبختانه نظافت چوب طبیعی نیازی به کارگر حرفه ای ندارد و شما می توانید با یک برنامه منظم هفتگی در خانه با رعایت چند نکته ساده آن را انجام دهید.

انواع وسایل چوبی زد دیزاین و نحوه نظافت و نگهداری از آنها:

 1. مبلمان
 2. پایه روشویی
 3. انواع میز (ناهارخوری ، جلو مبلی ، تی وی ، کافی و …..)
 4. ساعت روستیک
 5. لوستر های روستیک
 6. اسلب خام گردو
 7. آیینه های روستیک

فیلم زیر ، مراحل ساخت آینه های روستیک و چوبی را به طور کامل نشان میدهد .که استقبال بی نظیر شما عزیزان را داشته است .

 

نحوه نگهداری ازملزومات چوبی:

در منزل اکثر ما، دست کم یک وسیله چوبی وجود دارد، که همگی واقف بر آنیم که تمام زیبایی و ارزش چوب به تمیزی و سطح صاف و بدون خط و خش آن است.در این مقاله شرکت زد دیزاین ،که از سازنده های ملزومات چوبی روستیک هستند ؛نکات ارزشمندی را در اختیار شما قرار میدهند.در وهله ی نخست، باید بصورت منظم (مثلا هفته ایی 2مرتبه) روی وسایل چوبی را با یک دستمال بسیار نرم گردگیری کنید. اگر دستمال شما نو یا زبر باشد باعث ایجاد خط و خش روی سطح شما خواهد شد.

اگر وسایل چوبی شما خیلی کثیف شده است ، می بایست دستمال خود را با کمی آب گرم خیس کنید و بعد روی سطح بکشید. اگر فایده نداشت یا احساس کردین مقداری کثیفی هنوز باقیست، میتوانید در یک کاسه محلول آب گرم و کمی مایع شوینده ی ملایم مثل صابون مایع یا مایع ظرفشویی ریخته و بوسیله ی دستمال روی سطح را دوباره امتحان کنید. سپس با یک پارچه ی خشک ،رطوبت و کف باقی مانده را تمیز کنید.

 

نظافت چوب طبیعی

نکته مهم:

دستمال  نرم و مرطوب یا اسفنج نرم اثر انگشت رو از روی مبل و چوب پاک می کند ولی مراقب باشید نمناک نباشد که منجر به خیس شدن ،لکه دار شدن و باد کردن چوب می شود.برای نظافت چوب طبیعی و جاهایی که دسترسی به آنها مشکل است از یک مسواک بسیار نرم یا گوش پاک کن  استفاده کنید. اگر هیچ کدام از این وسایل در دسترس نبود، می توانید پارچه ی کوچکی سر چوب کبریت قرار دهید وشروع به نظافت کنید.

هر از چندگاهی، از یک براق کننده ی مناسب، واکس، پولیش و یا پارافین جهت پرداخت و براق کردن می توانید استفاده کنید، که زیبایی چوب های شما را صد چندان میکند.هنگام پولیش کاری و برق انداختن وسایل چوبی حتما از دستکش پارچه ایی استفاده کنید. تا اثر انگشت شما روی آنها باقی نماند. این نکته را باید بدانید که هر چه چوب تیره تر و پر نقش و نگارتر باشد ، ارزش و قیمت کالای شما بالاتر خواهد بود . بر روی چوب های با ارزش مثل گردو ، هیچ گونه رنگ پوششی زده نمی شود ،پس خیلی مراقب باشید که ماده ای که برای نظافت بکار می برید و یا براق کننده ، چوب شما را تیره تر نکند که از ارزش خواهد افتاد .

محلول مخصوص پولیش و پارافین:

برای نظافت چوب طبیعی ، می‌توانید از محلول‌های مخصوص پولیش و پارافین استفاده کنید. پارافین، خراش‌های کوچک روی چوب را می‌پوشاند و فقط کافی است سالی دو بار این کار را انجام دهید. استفاده از محلول مخصوص پولیش برای نظافت وسایل چوبی راحت‌تر از پارافین است اما باید این کار را بیشتر تکرار کنید، مثلاً سالی سه یا چهار مرتبه .از همه راحت‌تر استفاده از پولیش‌های اسپری برای تمیز کردن وسایل چوبی هست اما چون حاوی سیلیکون است ممکن است سطح چوب را لغزنده کند و یا به‌صورت توده جمع شود.

 

نظافت چوب طبیعی

نکته:

 1. برای برطرف کردن برچسب ها و عکس برگردون های کهنه و قدیمی به هیچ وجه از چاقو و هر وسیله ی تیزی استفاده نکنید.
 2. برای این کار باید ابتدا مقداری روغن ویا سرکه روی برچسب بریزید و چند لحظه ایی صبر کنید و بعد به آرامی با تکه پارچه ایی آنها را پاک کنید.
 3. برخی لکه های سفید روی چوب با مقدار کمی خمیر دندان از بین خواهد رفت.
 4. از قرار دادن تنگ ماهی و یا گلدان طبیعی ، تا حد امکان بر روی وسیلع چوبی خودداری فرمایید . زیرا ممکن است نم به چوب حتی به مقدار ناچیز ، نفوذ کرده و باعث خرابی وسیله تان گردد .
 5. چوب را در معرض آفتاب مستقیم قرار ندهید ، زیرا باعث دو رنگ شدن رنگ چوب می شود .
 6. بهتر است محصول چوب ، هر چند وقت یکبار در معرض جریان هوای تازه قرار گیرد .

پیشگیری از خراب شدن چوب های روستیک:

قبل از هر چیزی مطمئن باشید که وسایل چوبی تان دور از نور مستقیم خورشید ، منابع گرما و رطوبت هستند. چون در غیر اینصورت خشک شدن، بیدزدن و رنگ پریده شدن چوب اجتناب ناپذیر خواهد بود.

البته لازم به ذکراست که،میزهای روستیک زددیزاین که یکی از تولیدات عمده ی  شرکت می باشد؛ از چوب تمام گردو در برش های طولی و عرضی (کالباسی)تهیه و تولید می شود. نگهداری و نظافت این میزها که امروزه بسیار ترند شده، کار بسیار ساده ایی است. زیرا این چوب ها ضدآب، ضد باکتری و ضد اشعه می باشد؛ و میتوان براحتی در فضاهایی باز نظیر ویلا و کنار استخر مورد استفاده قرار داد.

قطعا بهترین و اولین راه پیشگیری از خرابی ملزومات چوبی، گردگیری مرتب آنها خواهد بود.نظافت چوب طبیعی و به طور کلی نظافت چوب اگر به صورت صحیح انجام شود کار آسانی است. اما مراقبت غیراصولی و ناآشنایی با چگونگی حفظ و نگهداری چوب می‌تواند منجر به خشکی زیاد، شکستگی، پوسته‌پوسته شدن و همچنین تاب برداشتن چوب شود و وقتی برای وسایل چوبی چنین اتفاقاتی بیفتد، یقیناً دیگر آن زیبایی و کارایی اولیه را نخواهد داشت و به خاطر غیرقابل تعمیر بودنشان چاره‌ای جز تعویض وسایل چوبی باقی نمی‌ماند! بنابراین از لحاظ اقتصادی هم به نفع ماست که بدانیم چگونه وسایل چوبی را نظافت کنیم و کار نظافت وسایل چوبی را به درستی انجام دهیم و توجه بیشتری به وسایل چوبی خود داشته باشیم.

 

خرید ساعت دیواری

در وهله ی بعدی، مشخص کردن نوع چوب خواهد بود:

1-چوب گردو:

برای نظافت چوب طبیعی هر روز دستمال نرم بکشید تا گرد و خاک نگیرند. در شرکت زد دیزاین، تمامی کارها از چوب گردو می باشند، که یکی از بهترین و پرطرفدارترین چوب های رایج بازار است. و تقریبا با اکثر آب و هوا های ایران تطابق دارد. هیچ گونه رنگ پوششی بر روی محصولات چوبی ما زده نشده است و تمامی گره ها و نقش و نگارهای چوب کاملا مشخص می باشد و همین امر باعث استقبال اکثر افراد از چوب گردو شده است . نمونه ی زیر یکی از میزهای جلو مبلی زد دیزاین می باشد . برای مشاهده ی انواع دیگر میزهای چوبی و اطلاع از موجودی به آدرس ما مراجعه نمایید .

2-خیزران، بید، بامبو:

این دسته از مصنوعات چوبی نیاز به کمی رطوبت دارند تا شکننده و فرسوده نشوند. پس بهتر است هر چند وقت یکبار به این چوب ها آب اسپری شود و یا با دستمال مرطوب آنها را گردگیری نماییم .

3-نی،بوریا:

نیاز به رطوبت ندارد، چون باعث خراب شدنش خواهد شد. پس مراقب باشید اگر در آب و هوای شرجی زندگی می کنید ، از این چوب خریداری نکنید .

حس خوب چوب:

چه حسی زیباتر از اینکه طبیعت ، بهترین تحفه ی خود که همانا چوب درختان است را در اختیار ما گذاشته؛ تا وقتی وارد محیطی می شویم که بامصنوعات چوبی دیزاین شده، از بوی چوب سرمست شویم. این حس خوب اگر یادآور جنگل و حس نوستالزی برایمان باشد، این لذت را دوچندان می کند. در هنگام خرید مصنوعات چوبی ،دقت لازم را داشته باشید تا محصول با کیفیتی خریداری نمایید و حتما از فروشنده گارانتی بخواهید .

میز عسلی

 

در انتخاب چوب های روستیک دقت کنید، هرچه میزان رگه ها و تفاوت در رنگها بیشتر باشد، لذت بیشتری از دیدن این صفحات خواهید داشت.هرچه کناره های صفحه نامرتب و نا متقارن باشد، میز شما زیباتر جلوه خواهد کرد.اصلا تمام زیبایی میزها و مصنوعات روستیک که امروزه بسیار ترند شده ، به جهت خاصیت طبیعی بودن و دست نخورده آن ها می باشد .حال که طبیعت بهترین و زیباترین محصولات خود را در اختیار ما قرارداده است؛ این ما هستیم که تصمیم میگیریم از چه چیزی و به چه نحوی استفاده کنیم.  آینه ی چوبی یا ساعت دیواری ویا میزهای غذاخوری  ویا……؟؟؟؟؟؟؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *