بلاگ, دکوراسیون داخلی

انتخاب لوستر در دکوراسیون داخلی

انتخاب لوستر در دکوراسیون داخلی

نکاتی برای انتخاب لوستر در دکوراسیون داخلی

لوستر یکی از وسایل دکوراسیون داخلی واحدهای مسکونی و منازل ویلایی است که علاوه بر نورپردازی خانه، نقش مهمی در زیبایی و چشم نوازی فضای داخلی منزل بازی می کند. برای انتخاب لوستر در دکوراسیون داخلی معمولا فاکتور ها و پارامترهای زیادی باید مد نظر قرار گیرد که  لوستر در کجای سقف نصب شود. آیا باید در مرکز اتاق یا پذیرایی قرار داده شود.

به هر حال قرار دادن آن در هر جایی از سقف می تواند به زیبایی دکوراسیون داخلی کمک کند. مساله دیگر این است که در نصب لوستر فقط نقش روشنایی با داشتن تعدد و قابلیت روشنایی بیشتر مد نظر نیست بلکه زیبایی آن هم بسیار مهم است.

ارتفاع لوستر نسبت به ارتفاع سقف و نقشه واحد مسکونی مورد توجه است یا تنظیم ارتفاع لوستر بدون در نظر گرفتن موارد دیگر و یا مثلا بنابر شرایط و دکوراسیون داخلی چه نوع لوستری از نظر متد( کلاسیک، نئوکلاسیک، مدرن)  برای زیبایی فضای داخلی مناسب است و خیلی مسائل دیگر که در هنگام نسب لوستر باید مورد توجه قرار گیرند.

انتخاب لوستر در دکوراسیون داخلی

تناسب فضای داخلی در انتخاب لوستر باید چگونه لحاظ گردد؟

برای انتخاب لوستر باید به ابعاد فضای داخلی و متراژ محل نصب لوستر توجه ویژه شود تا لوستر با فضای داخلی هماهنگ گردد. مثلا اگر فضا کوچک است، نصب لوستر می تواند تناسب را به هم بزند میتوان به جای لوستر از لامپ های آویز استفاده کرد. مثلا برای اینکه لوستر خوب خود را خوب نشان بدهد باید در جایی که نصب می شود فضای بزرگی داشته باشد و حداقل 1.5 تا دو متر از هر طرف با دیوار فاصله دار باشد و یا اندازه آن نسبت به وسایل خانه چه از نظر رنگ یا چه از نظر اندازه متناسب انتخاب گردد.

انتخاب لوستر در دکوراسیون داخلی

انتخاب لوستر در دکوراسیون داخلی

ارتفاع لوستر و تناسب آن با وسایل منزل به چه صورت هست؟

در کنار مساحت به ارتفاع هم باید توجه کرد. مثلا اگر ارتفاع زیاد است باید از لوستر بزرگ تر یا با ارتفاع بیشتر استفاده کرد. همچنین باید دقت کرد که اگر ارتفاع کوتاه است نباید از لوستر هایی استفاده کرد که لامپ های آنها پوشش ندارد و ممکن است چشم را خیره کند.

انتخاب لوستر در دکوراسیون داخلی

در فضای خانه، لوستر باید طوری نصب شود که پایین ترین نقطه آن در ارتفاع 210 سانتی متری از کف قرار بگیرد. همچنین در اتاق غذاخوری بین میز و لوستر باید فاصله ای در حدود 70 تا 90 سانتی متر در نظر گرفته شود. اگر سقف دو طبقه می باشد، بهتر است لوستر از 2 یا 3 ردیف (طبقه) چراغ تشکیل شده باشد تا نتایج بصری بهتری داشته باشد و زیبایی را چند برابر کند.

انتخاب لوستر در دکوراسیون داخلی

توجه به جنس و رنگ در انتخاب لوستر در دکوراسیون داخلی

انتخاب نوع لوستر از نظر جنس که معمولا از کریستال، سنگ، فلز و …درست نی شوند و یا رنگ آن که روشن یا تیره باشد باید با در نظر گرفتن چیدمان و دکوراسیون عمومی واحد مسکونی تناسب داشته باشد.

اجزایی مانند در و پنجره و مبلمان و رنگ آمیزی داخلی و خیلی موارد دیگر که عدم رعایت این تناسب می تواند برهم زننده نمای کلی دور نمای داخلی منزل باشد.

انتخاب لوستر در دکوراسیون داخلی

لوستر روستیک زد دیزاین- برای دیدن انواع لوستر چوبی کلیک کنید

تعداد لامپ های لوستر و مقدار نوری آن در تناسب با محیط داخلی منزل چگونه باید باشد؟

در زمان نصب لوستر باید به منابع نور دیگری که در فضای اطراف محل نصب لوستر است توجه کرد تا باهم همخوانی داشته باشند و نور آنها بر نور لوستر و یا برعکس غلبه نداشته باشد. چون باعث برهم خوردن توازن می شود و به طبع منظره خوبی را رقم نمیزند. مثلا اگر تعداد لامپ های لوستر بیشتر از حد باشد روشنایی بیشتری تولید می کند و اگر قرار باشد تعدادی از لامپ های آن خاموش شود ممکن است منظره زشتی را به وجود بیاورد.

به طور کلی استفاده از لوسترهایی که تعداد لامپ های کمتری دارند ولی اصول اولیه تناسب را رعایت کرده اند مفیدتر از موارد دیگر است. بنابراین باید توجه داشت که لوستر بیشتر برای افزایش زیبایی استفاده می شود نه به عنوان منبع نور بیشتر.

انتخاب لوستر در دکوراسیون داخلی

نگهداری و تمیزکاری لوستر چگونه است؟

در هنگام خرید لوستر به این نکته باید توجه کرد که هرچه ظاهر لوستری پیچیده تر باشد تمیز کاری آن سخت تر است چون گرد و خاک و آلودگی باعث زشت شدن فضای عمومی خانه می شود. پس در هنگام خرید باید به زیبایی و سادگی ظاهر لوستر توجه بیشتری شود.

انتخاب لوستر در دکوراسیون داخلی

انتخاب لوستر در دکوراسیون داخلی

سیم کشی و تجهیزات داخلی برای  نصب لوستر به چه نحو است؟

قبل از خرید لوستر باید به سیستم برق کشی خانه و تعداد سیم هایی که در محلی که قرار است لوستر نسب شود توجه کرد و از فروشنده در مورد منبع و مقدار نیروی برق مورد نیاز لوستر پرسوجو کرد تا در زمان نصب مشکلی پیش نیاید. همچنین به این نکته نیز باید توجه کرد که نصب لوستر با وزن بیشتر از 23 کیلوگرم نیاز به سازه مقاوم برای نگهداری آن دارد که در قبل باید در ساختمان تعبیه شده باشد.

اگر در یک زمان دیگر این کار بخواهد انجام بشود ممکن است هزینه و خراب کاری زیادی داشته باشد و مقرون به صرفه نباشد.

انتخاب لوستر در دکوراسیون داخلی

ضمانت نامه و خدمات پس از فروش خرید لوستر

باید توجه داشت که به دلیل ظرافت لوستر بهتر است ضمانت نامه و خدمات پس از فروش داشته باشد که مشکلی در آیند پیش نیاید چون وجود مشکل به دلیل ظریف بودن کار ممکن است سبب بوجود آمدن زیان غیر قابل جبرانی بشود.

انتخاب لوستر در دکوراسیون داخلی

همچنین در هنگام نصب لوستر باید به این نکته توجه کرد که جایی که لوستر نصب می شود جای مشرفی است و در نصب آن باید دقت لازم را کرد که احیانا در اثر لرزش یا تکانه ای لوستر سقوط نکند و باعث ضرر جانی یا مالی شود.

انتخاب لوستر در دکوراسیون داخلی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *