فهرست

علت بوی بد روشویی و سرویس بهداشتی چیست ؟

رابطه باران و بوی بد روشویی ؟

منزل دوستم ، مریم خیلی زیبا بود . یک خانه ویلایی با کلی بوته های گل رز و آبنمای وسط باغچه در هر فصلی بسیار زیبا و مجذوب کننده بود . درختان گردو ، توت ، انجیر و شاه توت آن در هر فصلی باعث زیباتر شدن حیاط می شد . دو سری میز و صندلی سفید فرفورژه با کوسن های رنگی در تراس قرار داشت که عصرها ، آن جا عصرانه می خوردند . هر وقت به خانه ی آن ها می رفتم از وسط این باغ گل باید عبور میکردم و من همیشه آرزو داشتم ، کاش خانه ی ما هم این چنین بود .ولی در کنار تمام این زیبایی ،این خانه یک ایراد اساسی داشت که با بارش باران شروع می شد و آن بوی بد روشویی آن ها بود .

از سرویس بهداشتی و حمام و فاضلاب این خانه ی زیبا ، بوی خیلی بدی هنگام بارش باران منتشر میشد . این بو به قدری بد بود که دوستم تا باران شروع به بارش می کرد ، غصه اش می گرفت و شروع به شکایت می کرد . و وقتی من از دلیل این بو سوال می کردیم ، در جواب فقط یک کلمه می گفت و آن این بود ، نمیدونیم ؟؟؟؟؟؟؟؟

یک روز به مریم گفتم بیا باهم، با سرچ در اینترنت و پرسیدن راه حل از سازندگان خانه ومعماران و افراد متخصص و همیچنین کسانی که در زمینه چاه و فاضلاب اطلاعاتی دارند ، خودمان دست به کار شویم و راه حل اساسی را پیدا کنیم . و نتیجه این تحقیقات منجر به نوشتن این مقاله شد . پس با ما همراه باشید .

کارهای اولیه برای از بین بردن بوی بد روشویی :

با کمی تحقیق و بررسی به این نتیجه رسیدیم که راه حل هایی برای خوشبو کردن فضای سرویس بهداشتی و حمام وجود دارد ،که تا حدودی هم مورد رضایت و استقبال دوستم ،مریم قرار گرفت ؛ ولی این راه حل ها موقتی بودن و فقط بوی فضا را چند ساعتی عوض می کردن ولی اگر بارندگی ادامه داشت و یا برف می بارید این راه حل ها کارساز نبودند . در زیر ما این موارد را به صورت تیتر وار برایتان بازگو می کنیم ، شاید برای شما هم تا حدودی مفید باشد .

  • استفاده از خوشبو کننده های قوی و ۲۴ ساعته
  • استفاده از عود و شمع های عطری به محض شروع باران
  • ریختن سرکه و جوش شیرین به مقدار معین در مسیر چاه فاضلاب
  • جلوگیری از خشکی مسیر فاضلاب
  • گذاشتن گل های خوشبو و تزیئنی خشک شده در یک ظرف زیبا
  • ترکیب آب و سرکه ( ۲لیتر ) و ۲ قاشق غذاخوری پر جوش شیرین را درون چاه بریزید.
  • روشن کردن هواکش و دستگاه تهویه هوا
  • استفاده مکرر از سیفون

 

بوی بد روشویی

البته همان طور که گفتیم این موارد نهایت ۳۰ تا ۴۰ درصد به ما کمک کرد و همچنان بوی بد روشویی وجود داشت .حتی گاهی ترکیب بوی بد با اسانس و عطر ، تحملش سخت تر بود .هر چقدر روشویی و سرویس بهداشتی شما مدرن و زیبا باشد ، چنانچه این بوی بد را مرتفع نکنید ، زیبایی آن به چشم نخواهد آمد .

مطلب پیشنهادی : نظافت روشویی سنگی رودخانه ای

 

بوی بد روشویی

 

چرا از فاضلاب هنگام بارش باران بوی بد منتشر می شود ؟

فضولات در چاه خانه به سه لایه تقسیم می شوند . بخش جامد آن ته نشین شده و بخش مایع بالای آن قرار می گیرد و گازهای فاضلاب در قسمت سطحی چاه قرار می گیرند .هنگام بارش سطح مایع چاه بیشتر شده و بالا می آید و باعث میشود گازها هم به قسمت بالاتر و بیرونی مسیر رانده شوند و باعث بوی تعفن و نامطبوع در فضا شوند .

معماران و سازندگان برای این مشکل ،لوله ایی از چاه فاضلاب ساخته به سمت پشت بام می گذارند ، که در واقع مسیری برای خروج این گازهای فاضلاب می باشد .اسم این لوله ونت می باشد .این گازها علاوه بر بوی بد ، بر سلامتی انسان نیز بسیار مضر و خطرناک می باشند . ترکیباب گاز متان ،نیتروزن ، دی اکسید کربن ، آمونیاک و … در آن وجود دارد . بارش باران در کیفیت کارکرد لوله ونت اثر گذاشته و خروج گاز به کندی انجام میگیرد .

ونت در لغت به معنی تهویه می باشد ؛ این لوله ها به دو صورت تر و خشک در ساختمان تعبیه می شود .محل قرار گیری لوله ونت بسیار اهمیت دارد .معمولا از سطح پشت بام باید بین ۱.۵ تا ۲ متر ارتفاع در نظر بگیرند تا بوی بد دوباره به ساختمان و کانال کولر کشیده نشود .گاهی اوقات ممکن است در مسیر این لوله جسمی گیر کرده باشد که مانع خروج گاز فاضلاب شده باشد .ایراد بوی بد خانه ی دوستم همین نکته بود .

اگر منزل شما قدیمی باشد، ممکن است مشکل اساسی داشته باشید و چاه پر شده باشد .اگر هم از اصول اولیه معماری آن مطمئن نیستید میتوانید با صرف هزینه کم ، فضای سرویس بهداشتی را تغییر بدهید . که در اینصورت قطعا پیشنهاد ما روشویی سنگی رودخانه ای خواهد بود .

مطلب پیشنهادی :معجزه ی بازسازی سرویس بهداشتی و حمام

 

روشویی سنگی رودخانه ای

با بررسی تمام این نکات و قرار دادن یک دستگاه خوشبو کننده ، مشکل دوستم تا حدی زیادی مرتفع شد و وقتی یک فنی کار ماهر تمام نکات را بررسی کرد ایراد اصلی که  لوله ونت بود را تشخیص داد و برطرف نمود .

 

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Call Now Button
×