دکوراسیون داخلی

گودال گفتگو

گودال گفتگو

گودال گفتگو؛  نشیمنی مدرن و قدیمی

گودال گفتگو که به آن عناوینی چون «نشیمن فرو رفته» یا «گودال دنج» نیز اطلاق می­شود، با هدف مکانی دنج برای یک گفتگوی دوستانه، مطالعه، دورهمی­ ها، تماشای تلویزیون یا استراحتی کوتاه مدت طراحی شده است. این مکان شیوه ­ای از اتاق نشیمن است که هم به صورت مدرن و هم به صورت قدیمی طراحی و دیزاین می­شود.

گودال گفتگو، به چه مکانی اطلاق می­شود؟

به فضای فرو رفته در فضایی بزرگتر را گودال گفتگو می­گویند. طراحی این گودال با توجه به مکان و نوع دیزاین فضا، به اشکال مختلفی نظیر مربعی، دایره­ ای و مستطیلی و یا هر شکلی می­تواند باشد. چیدمان مبلمان نیز با توجه به ساختار گودال گفتگو انجام می­شود. بسته به این که چه نوع سبک دکوراسیونی را در منزل خود اجرایی می­کنید، می­توانید از متریال­ های مختلفی نظیر سنگ، چوب آجر نما و میکروسمنت برای طراحی آن استفاده کنید.

طراحی و دکوراسیون متنوع گودال گفتگو با توجه به فضای خانه

 • گودال گفتگو دایره‌ای شکل: ایده ­ای شگفت آور در یک فضای بزرگ. این مدل برای خانه­ هایی مناسب است که از فضای کافی برای طراحی آن برخوردارند. در این نوع از گودال گفتگو در خانه، که صمیمیت خاصی ایجاد می­کند، استفاده از انواع آتشدان ­ها یا شومینه، قرار دادن پله، مبلمانی نرم و راحت و … ایده­ای جالب و خلاقانه است.
 • گودال گفتگوی مربعی شکل: طراحی یک گودال گفتگو مربعی شکل در وسط خانه ایده‌ای مناسب است که هم رنگ بودن مبلمان با پوشش اطراف این محیط، جلوه‌ای زیبا به طراحی گودال می­بخشد. همچنین تزیین گودال گفتگو با طرح پارچه‌های مینیاتوری و ترکیب آن با رنگ‌های مختلف، استفاده از نقش و نگار سنتی، قرار دادن گل و گیاه در اطراف گودال و نیز قرار دادن میز‌های هم سطح مبلمان از ایده ­های جالب در این مدل است.

گودال گفتگو

 • گودال گفتگوی مستطیلی: استفاده از رنگ‌های خنثی نظیر: سفید، کرم، طوسی و قهوه‌ای (چوب)، قرار دادن پله در دو طرف گودال، استفاده از ترکیب رنگ در داخل گودال گفتگو و میکس دو رنگ مختلف مبلمان با بدنه، استفاده از دکوری‌های زیبا و گل و گیاهان زینتی از عناصر مهم در طراحی گودال گفتگوی مستطیلی می­باشند.

علاوه بر موارد ذکر شده در پارت قبل، طراحی گودال گفتگو هم سطح با زمین، ایده‌ای ساده و جالب است که با نصب پارتیشن ممکن می­شود. فقط با چیدن تعدادی مبل سکشنال یا همان مبلمان بخش بندی، و یا نصب چند پارتیشن یک سره ( به صورت گرد، مربعی و یا مستطیلی)، می‌توان گودال گفتگو‌یی زیبا ایجاد نمود.

چه المان­ هایی را می­توان در طراحی گودال گفتگو به کار برد؟

طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن یا گودال گفتگو  از آن جهت حائز اهمیت است که؛ مکانی برای گذراندن اوقات خوش در کنار خانواده است. بنابراین هر چه بیشتر  در شکل گیری این فضا بتوانیم هماهنگی ایجاد کنیم، از ترکیب رنگ مناسب استفاده کنیم و به زیبایی و راحتی آن بیشتر اهمیت دهیم، رضایتمندی و حس خویشایندتری خواهیم داشت. در ادامه مواردی را توصیه می­کنیم:

1- استفاده از گل و گیاهان زینتی.

2- به کار بردن نورگیرهای بزرگ در یک سمت گودال گفتگو.

3- قرار دادن تلویزیون و انواع وسایل صوتی، تصویری و سرگرم کننده.

4- یکی از ایده­ های جالب و کاربردی تعبیه شومینه در اتاق گفتگو است که به زیبایی آن را می­افزاید.

5-  ایجاد قفسه هایی برای قرار دادن انواع مجلات، کتاب، روزنامه، عکس های خانوادگی و دکوریجات.

گودال گفتگو

6- تعبیه پله. برای ایجاد فضایی دنج، سطح اتاق نشیمن باید پایین تر از سطح کل خانه باشد، به کار بردن چند پله با ارتفاع کم (مرسوم است با ارتفاع مبل داخل گودال، برابر باشد)، از جنس کف اتاق نشیمن، زیبایی آن را دو چندان می­کند. در صورت عدم قرار دادن پله، در هنگام رفت و آمد با مشکل مواجه خواهید شد.

7- تابیدن نور خورشید به داخل و بهره­ مندی از نور طبیعی و لذت بردن از فضای بیرون، از محاسن طراحی گودال گفتگو نزدیک به پنجره‌ها و نورگیر‌های بزرگ است.

مزایای بهره ­مندی از گودال گفتگو

همان طو ر که نمایان است، ایده اصلی گودال گفتگو (اتاق نشیمن فرو رفته) کاربرد هوشمندانه­ ی اختلاف سطح در معماری داخلی است. این اختلاف سطح، هم زیبایی بصری را موجب می­شود و هم بدون استفاده از دیوار یا پارتیشن به جداسازی بهتر  فضا کمک می‌نماید امروزه به کار بردن  این ایده در بسیاری از خانه‌های لوکس و ویلاهای منحصر بفرد که از فضای کافی برخوردارند، در سراسر جهان رواج پیدا کرده است. در ادامه علاوه بر موارد ذکر شده، به برخی از مزایای و ویژگی­های این مکان اشاره می­کنیم:

 • تهویه‌ی بهتر هوا.
 • افزایش زیبایی بصری.
 • تفکیک فضا با ایجاد اختلاف ارتفاع.
 • خلق فضایی خاص و دنج به عنوان نشیمن گاه.
 • همچنین فضایی خنک و مطبوع­تر ه دلیل طراحی فرو رفته در آن.

نکاتی در رابطه با طراحی اتاق گفتگو

 • استفاده از متریال­ هایی نظیر سنگ و چوب به زیبایی آن می­افزاید.
 • در خانه‌هایی با فضای کم و محیطی کوچکتر بهتر است، گودال‌های گفتگو را از یک طرف به دیوار بچسبانید. برای این گونه خانه­ ها با فضای کم، بهتر است از گودال گفتگوی مربعی و یا مستطیلی شکل استفاده شود.
 • برای بزرگتر نشان دادن مکان و زیبایی بیشتر، یکپارچه بودن و هم رنگ بودن سطح گودال گفتگو با جنس و رنگ دیوارها، کمک شایانی به امر می­کند. اما تضاد رنگی نیز ایده­ای خلاقانه ست که انجام آن جسارت می­خواهد.
 • استفاده از دو رنگ متفاوت برای مبلمان و گودال گفتگو و تلفیق این دو رنگ با یکدیگر، جلوه ­ای خاص به محیط می­بخشد و در زیبایی این مکان موثر است.

گودال گفتگو

جمع بندی:

گودال گفتگو، فضایی برای نشستن، گفتگو، استراحت و تماشای تلویزیون است، که پایین تر از سطح خانه قرار می­گیرد.در طراحی یک گودال گفتگوی شیک و فانتزی توجه به شرایط محیط بسیار اهمیت دارد. امروزه اکثر افراد علی الخصوص طراحان داخلی، از گودال­ های گفتگو علاوه بر محیط داخلی منازل، در محوطه و فضای باز نیز استفاده می­کنند.

از این گودال در محیط بیرونی خانه و فضای باز و سر سبز طبیعت، حس سر زندگی و آرامش ایجاد می­کند. بدین منظور می توان از گودال گفتگو در وسط استخر، قسمتی از پشت بام، تراس یا بالکن و  بخشی از حیاط خانه نیز استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *