دکوراسیون داخلی

نکات مخصوص سبک روستیک

دکوراسیون داخلی سبک روستیک

در ابتدا توضیحی  راجع به معنی کلمه ی روستیک می دهیم تا تمام افرادی که تا به حال این کلمه را نشنیده‌اند با معنی آن آشنا شوند، روستیک از نظر لغوی به روستا یا هرچیزی که به زندگی روستایی مربوط می شود می گویند. کلبه روستایی، وسایل چوبی درون کلبه ،سقف کاهگلی و تنور گلی اینها همه مربوط به سبک روستیک و برگرفته از این سبک است در واقع ریشه سبک روستیک به قرن ۱۹ میلادی برمی‌گردد .موقعی که مهاجران آمریکایی دور از شهر و روستاها خانه خود را با مواد و عناصری که در طبیعت اطراف شان  بود می ساختند و در واقع درست می‌کردند و در اطراف کلبه و منزل خود می چیدند.

با توجه به این توضیحات می‌توان گفت که این سبک برگرفته از طبیعت و جنگل و در واقع یک دکوراسیون طبیعی است با مواد طبیعی ،که یک محیط آرام و صمیمی را در خانه به وجود می آورد. در ادامه می خواهیم به چند نکته مهم و کلیدی درباره سبک زیبا و جذاب روستیک اشاره کنیم .

وسایل منزل به صورت ساده

همانطور که می‌دانید چون روستاییان افرادی ساده و انسانهایی خودکفا هستند چه در گذشته وچه در حال بیشتر نیاز هایشان را خودشان تامین می کردند .از جمله می‌توان به لوازم منزل و لوازم کشاورزی اشاره کرد .بنابراین در سبک روستیک تا حد امکان لوازم منزل مثل میز و صندلی خود را به صورت دست‌ساز تهیه کنید .

بهتر است لوازم و وسایل منزل ساده و دست ساز باشد. تا جلوه سبک روستیک را در خانه شما نشان دهد. سبک روستیک هیچ ظرافت و طرح و مدل پیچیده‌ای در آن به کار نرفته است و یا لوازم‌کشاورزی مثل داس تبر و بیل و یا هر چیزی که مربوط به زمین کشاورزی و مزرعه میباشد. ساده و بدون هیچ طرح پیچیده‌ای باشد. به عنوان مثال لوازم منزل مثل گلدان را می توان از سطل هایی که برای گاوها در آن آب می‌ریزند به صورت گلدان دیواری به همان سادگی به کار می برند.

 

عناصر اولیه دکوراسیون

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم متریالها و یا عناصری که در طبیعت به راحتی پیدا می شوند مثل چوب سنگ و یا فلزات مواد اولیه طراحی معماری سبک دکوراسیون روستیک هستند .شاید شما بگویید که این مواد در بیشتر دکوراسیون ها و سبک ها به کار میروند ولی نکته مهمی که در اینجا باید به آن اشاره کنیم و یا سبک روستیک را از بقیه سبک ها جدا می کند طبیعی بودن این مواد و عناصر در سبک روستیک است

عناصری که اصل و طبیعی بوده و در طبیعت به وفور یافت می‌شود و یا مصنوعی که امروزه در بیشتر دکوراسیونهای داخلی کاربرد دارد.در سبک روستیک چوب و یا سنگ را باید به صورت خام در سقف و دیوارها به کار برد. سنگ هایی که هیچ تراشی نخوردند برای شومینه ها استفاده می شوند. فلزاتی مثل آهن و برنج و مس برای لوازم آشپزخانه ،چوب های درختان به صورت طبیعی در این سبک بسیار مناسب هستند.

 

پارچه ها در سبک روستیک

پارچه ها و منسوجات ای که در خانه و یا ویلا با این سبک می خواهید استفاده کنید باید از الیاف طبیعی مثل حصیر و پشم گوسفندی باشد. همچنین در سبک روستیک این محصولات به صورت دستباف است مثل کلاه های حصیری ، سبدهای حصیری و زیرانداز هایی که از حصیر بافته می‌شود.

یا پتوهایی  که به صورت پرزدار بافتنی و یا چهل تکه با مواد طبیعی و دست ساز درست می شوند می توانید از چوبهای نی برای تزیین منزل یا ویلای خود شکل هایی به صورت اشکال غیر هندسی در آورده و به سقف منزل آویزان کنید و یا با پشم های گوسفندی آویزهایی برای جلو درب ویلا ساخته که همه اینها ساخت دست بوده و از سبک روستیک الهام می‌گیرد.

خط ها و شکلهای نامنظم در سبک روستیک

امروزه دکوراسیون ها و سبک های جدید دارای خطوط صاف و منظم و با طراحی های پیچیده و معماری منظم است. ولی در سبک دکوراسیون روستیک هیچ نظم خاصی وجود ندارد در واقع خط های نامنظم چوب ،اشکال غیر هندسی طبیعی از سنگ  وطراحی مبلمان ساده و دست ساز سبک روستیک را بوجود می آورد.

قابل ذکر است که در این نوع سبک خطوط منحنی و شکل های غیر هندسی، فضایی جذاب و چشمگیری را برای بیننده به وجود می آورد و هر کسی که وارد چنین خانه های ویلایی می‌شود برای او این نوع دکوراسیون بسیار جذاب و دیدنی است. نکته دیگری که در این نوع سبک ها دیده می‌شود الگوبرداری از پوست حیوانات ،چهل تکه طرح های سنتی و قدیمیمی باشد که می‌توان از آن ها استفاده کرد.

رنگ لوازم خانه در سبک روستیک

همانطور که گفتیم تمام عناصر و مواد در این سبک از مواد طبیعی است . رنگ نیز یکی از این مواد می باشد در نتیجه باید تمام رنگهای لوازم منزل را در سبک روستیک از رنگ‌های طبیعی استفاده کنید .به دلیل اینکه رنگ طبیعی برای تمام دیوارها و سقف هزینه زیادی دارد بهتر است بخشی از دیوارها و سقف را از رنگ طبیعی استفاده کنید مثلاً دیوارها را یکی درمیان رنگ بزنید .

خورشید، منبع اصلی نور

یکی از عناصر زیبا و آرامش بخش در خانه آفتاب است که به صورت طبیعی ویلا و خانه شما را روشن می کند .بدون اینکه از لامپ های مصنوعی استفاده کنید با استفاده از نور آفتاب، این منبع بسیار مهم و طبیعی ، لذت برده و  سبک روستیک را برای خود جذاب تر کنید.

همان طور که گفتیم این سبک یعنی سبک طبیعی و برگرفته از طبیعت با مواد طبیعی که بدون رعایت قانون خاصی محیط آرامش بخشی را به خانه شما می آورد اگر چنین فضایی را می پسندید از تمام نکات بالا استفاده کرده و خانه زیبا داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *