میز بیلیارد
فهرست

میز بیلیارد

 

مطمئنا شما هم مانند من، به بیلیارد علاقه مند هستید که این صفحه را دنبال می کنید، یا تمایل دارید بیشتر درباره بیلیارد بدانید. پس در ادامه در این نوشتار، همراه ما باشید تا نکاتی را در مورد بیلیارد و میز آن برای تان شرح دهیم.

 

هر آنچه که درباره میز بیلیارد، لازم بدانید!

از محبوب ترین ورزش ها که به صورت ۲نفره و بر روی یک میز بزرگ با ابعادی مشخص (نسبت طول به عرض میز بازی باید ۲ به ۱ باشد)، ۱۵ عدد گوی و ۲چوب جهت به حرکت در آوردن توپ ها انجام می شود، بیلیارد می باشد. میز بیلیارد از تخته سنگ ثابت و سنگین که توسط پارچه ای مخصوص به نام ماهوت، پوشانده شده ساخته می شود. از میان چند صد برند تولید کننده میز بیلیارد، برندهایی نظیر: OLHAUSEN، PROLINE، DIAMOND و Brunswick برترین برند های تولید کننده  هستند.

 

میز بیلیارد

 

 1. انواع میز بیلیارد

 • میز بیلیارد ۸ فوت: این نوع، از پرفروش ترین میزها که در ابعاد مختلف (به دلیل عدم تاثیرگذاری ابعاد میز در بازی) ساخته می شود ولی اندازه استاندارد آن ۱۴۵×۲۶۰ سانتیمتر است.
 • میز بیلیارد اسنوکر: از جمله بازی هایی که می توان بر روی میز بیلیارد انجام داد، بازی اسنوکر است که طرفداران بسیاری هم دارد. ابعاد استاندارد این میز ۱۸۰×۳۷۰ سانتیمتر است و با ۲۱ عدد توپ بازی جریان دارد.

 

 • میز بیلیارد ۸ بال: این میز، دارای ابعاد کوچکتری نسبت به میز اسنوکر است و مناسب برای باشگاه ها، گیم نت ها و فضای خانگی می باشد. میز آن متشکل از ۳ قطعه سنگ و بدنه ای از جنس چوب روسی می باشد.

 

 • میز بیلیارد خانگی: این نوع قابلیت تبدیل شدن به میز ناهارخوری را نیز دارند و در طیف رنگی و تنوعی گسترده تولید می شوند

 

میز بیلیارد

 

 1. اجزای تشکیل دهنده میز بیلیارد

 • بدنه میز بیلیارد: از اصلی ترین بخش ، بدنه آن است که علاوه بر تراز و صاف بودن باید از مقاومت بالایی نیز برای نگه داری سنگ میز، برخوردار باشد. اغلب از چوپ rush برای ساخت بدنه میز استفاده می کنند.

 

 • سنگ و پارچه بکار رفته در میز بیلیارد: سطح اصلی بازی بیلیارد که توپ ها روی آن قرار می گیرند را سنگی با قطر ۵/۳ الی ۵/۵ میلی متر در برگرفته و سطح رویه آن را با پارچه ماهوت، که همان پوشش ضخیم و کم اصحطکاک روی سنگ بیلیارد، پوشانده اند. رنگ این پارچه آبی و یا سبز رنگ در نظر گرفته می شود.

 

 • باندهای میز بیلیارد: بخشی از بدنه که به صورت نوعی پوشش، دورتادور میز قرار می گیرد و باند میز بیلیارد نام دارد که برای قرار دادن دست ها و اجرای ضربه الزامیست.

 

 • پایه های میز بیلیارد: پایه ها علاوه بر نگهداری وزن میز، ظاهر جذاب و زیبایی هم ایجاد می کنند. تعداد پایه های میز ۴ تاست ولی گاها ۸ پایه ای هم می سازند.

 

 • ریل های میز بیلیارد: ریل های قطعه هایی از جنس پلاستیک فشرده و در عین حال منعطف، که در ضلع پایینی باند های میز قرار می گیرند را ریل میز می نامند. ریل ها را نیز از همان پارچه و رنگی که سطح میز را پوشانده، می پوشانند. وجود ریل ها سبب می شود تا توپ، پس از برخورد به دیواره ها، برگشت داده شود. ارتفاع ریل ها باید ۳۷ میلیمتر باشد (نه کمتر و نه بیشتر) زیرا مشکلاتی چون پرت شدن توپ به بیرون از محیط میز یا موجب کاهش سرعت برگشت آن می شود. تعداد ریل به کار رفته در هر میز  ۶ عدد است که ۲ ریل در ضلع های عرضی و ۴ ریل در ضلع های طولی میز تعبیه می شود.

 

 • حفره ها یا pocket های میز بیلیارد: اساس بازی بیلیارد را همین حفره ها می سازند، زیرا به گونه ای باید به توپ ها ضربه زده شود که درون آن حفره ها قرار بگیرند. ۶ عدد حفره برای این بازی در نظر گرفته شده که ۴ عدد در گوشه های ضلع میز و ۲ عدد آن در وسط ضلع میز تعبیه شده است. Pocket ها دارای دو نوع ریلی و کیسه ای هستند. در نوع ریلی، حفره های ریلی دارای یک ریل در زیر میز هستند که توپ ها بعد از ورود به حفره پشت سر هم در یک نوار یا به اصطلاح ریل که در زیر میز نصب شده قرار می گیرند. در نوع کیسه ای، توپ ها بعد از قرار گیری در کیسه های توری شکل، باید توسط دست خارج شوند.

 

میز بیلیارد

 

 1. تجهیزات مورد نیاز میز بیلیارد

 • مثلث.
 • گچ بیلیارد.
 • چوب بیلیارد.
 • جا چوبی بیلیارد.
 • تراش سر چوب بیلیارد
 • توپ بیلیارد (شار بیلیارد).

 

میز بیلیارد

 

جمع بندی:

معمولاً جهت کاهش انرژی حرکتی گوی های بازی در طول مسابقه، میز را از جنس پلاستیک می سازند. تعداد ۱۵ عدد توپ که روی هر یک شماره ای از ۱ تا ۱۵ درج شده و ۶ عدد حفره که بازیکنان (به صورت دو نفره انجام می شود) باید سعی کنند تا به توپ ها، به وسیله چوب هایی از جنس مواد کربنی و فایبرگلاس، ضربه بزنند و به سمت حفره ها (ریلی و یا کیسه ای) هدایت کنند و درون آن بیاندازند تا بیشترین امتیاز را کسب نمایند.

 

لطفا به این محتوا امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Call Now Button
×