چوب روستیک
فهرست

دکوراسیون چوب روستیک

 

دکوراسیون چوب روستیک به سبکی از طراحی گفته می شود که در آن سادگی زندگی روستایی به عنوان چهارچوب اصلی دکوراسیون در نظر گرفته شده و بر اساس آن سبک مورد نظر ساخته و طراحی می شود. اولویت در این سبک از طراحی استفاده از چوب و سازه های چوبی است. سبک هنری روستیک ماهیتی و ریشه ای روستایی دارد که به معنی سادگی و دوری گزیدن از هرگونه تجملات و رزق و برق زندگی شهری و روی آوردن به طبیعت و هماهنگی با مظاهر طبیعی می باشد. در روش روستیک سعی می شود با استفاده از المان هایی طبیعت را به فضاهای زندگی شهری منتقل کنند.

 

دور نمای تاریخی سبک روستیک

دور نمای تاریخی روستیک  به کشورهای غربی و بخصوص ایالات متحده آمریکا باز می گردد و قدمتی  ۲۰۰ ساله دارد. پس از صنعتی شدن کشورهای غربی و شکل گرفتن زندگی صنعتی نوعی تفکر بازگشت به زندگی گذشته روستایی و قدیمی یا به نوعی روش نوستالژی زندگی گذشته در غرب بخصوص آمریکا شکل گرفت که به مرور بر اساس این نوع تفکر، سبکی از طراحی و دکوراسیون داخلی به وجود آمد که با عنوان سبک روستیک مشهور گردید.

در این سبک بر ایجاد زندگی روستایی توام با سادگی، کهنگی، دست ساز بودن عناصر در دکوراسیون داخلی تاکید می شود. در این سبک برای طراحی و معماری، کف، سقف، دیوارها از مصالح و المان های طبیعی همچون چوب و سنگ، اجزا و قطعات ساده و بی آلایش به دور از هر گونه تزئینات اضافه و لوکس استفاده می شود و طرفداران خاص خود را دارد.

 

سبک دکوراسیون روستیک چگونه جا نمایی شده و شکل می گیرد؟

از مهمترین عواملی که یک خانه یا دکوراسیون داخلی را به سبک روستیک نزدیک می کند استفاده از مولفه های طبیعی، خام و تقریبا دست نخورده است. برای دستیابی به این هدف کافیست از چوب درختان، بخصوص چوب و تنهءبرش خورده آن ها و حتی پشم گوسفند برای درست کردن وسایل مختلف مصرفی و دکوری استفاده شود.

گاهی می شود از تنه های برش خورده درختان در اندازه های مختلف برای چیدمان میز و صندلی به سبک روستیک در فضای داخلی یا بیرونی خانه ها مثل تراس و بالکن استفاده کرده و حال و هوای زندگی روستایی را در آن ها جاری نمود.

از الوار های قطور می توان برای کفپوش استفاده کرده و نمایی روستیک به‌ فضای داخلی بخشید. چوب های اصلاح شده گزینه ای مناسب برای استفاده در سبک روستیک می باشند. همچنین در این سبک دکوراسیون از چوب درختانی مثل کاج، گیلاس، توسکا و گردو نیز استفاده می شود.

 

دکوراسیون چوب روستیک

نوع مبلمان در دکوراسیون به سبک روستیک

مبلمان در سبک روستیک یا روستایی از چوب بخصوص چوب های بازیافتی و سنگ ساخته می شود. همچنین در این سبک متناسب با فضایی که قرار است طراحی شود با توجه به سلیقه طراح یا افراد صاحب خانه از مصالحی مانند بامبو، چوب خیزران، سیسل(الیاف محکم طبیعی)، پنبه، کتان، پشم، کاغذ، شیشه، خاک رس و انواع فلز می توان استفاده کرد که همه آن ها به زیبایی ظاهری کمک قابل توجهی می کنند. از موادی که در این  سبک به عنوان پارچه مبلمان استفاده می شود می توان به چرم و پوست حیواناتی مثل خرس و گاو اشاره کرد.

  نوع مبلمان در دکوراسیون به سبک روستیک

در سبک روستیک شومینه چگونه طراحی می شود؟

امروزه انواع شومینه به سبک های مختلف ساخته می شوند ولی بهترین گزینه برای طراحی شومینه در سبک روستیک استفاده از شومینه هایی با طرح سنگی است که حتی المقدور در آن ها برای تولید گرما چوب سوزانده شود ولی امروزه به جای چوب به عنوان سوخت می توان از سازه های نسوزی که به شکل چوب ساخته می شوند برای فضای داخلی شومینه ها استفاده کرده و به عنوان سوخت از گاز یا مواد دیگر استفاده نمود.

 

سبک روستیک شومینه

در طراحی به سبک روستیک  دیوار های دکوراسیون داخلی چگونه طراحی می شوند؟

در سبک روستیک پوشاندن دیوارها با پنل های چوبی زبر و خشن به شکل مناسب می توانند حال و هوای زندگی ساده روستایی را به بیننده منتقل کند. اگر در دکوراسیون به سبک روستیک  قرار باشد دیوارها رنگ آمیزی شود بهتر است برای این کار از رنگ سفید استفاده گردد.

تزیین دیوارها به رنگ سفید می تواند در طراحی به سبک روستیک خانه ها را مرفه تر و خاص تر نشان دهد. با آراستن دیوارها با دکوراتیو و قاب های مختلف عکس می توان خانه ای روستایی و نوستالژی  به وجود آورد.

 

در طراحی به سبک روستیک وضعیت سقف ها چگونه می شود؟

خانه های روستایی اغلب دارای سقف های چوبی  هستند که با الوارهایی به شکل موازی و ضربدری طراحی و ساخته می شوند. از طراحی سقف خانه های قدیمی و روستایی می توان برای طراحی خانه ها به سبک روستیک استفاده کرد.

برای این کار از چوب های مقطع و تکه تکه شده استفاده کرد که به شکل سلول های کوچک در کنار هم قرار گرفته و باعث ایجاد یک نمای طبیعی زیبا در خانه می شوند.  این کار می تواند فضای داخلی خانه را تا حد زیادی به فضای طبیعی محیط بیرونی نزدیک کند.

 

چگونگی به کارگیری رنگ ها در سبک روستیک

رنگ هایی که در این سبک به کار گرفته می شوند معمولا سبک، خنثی، آرام و الهام گرفته از طبیعت هستند. ترکیب رنگ های کرم در طیف های روشن مثل انواع زرد ها و یا ترکیب رنگ خاکستری با انواع رنگ های خاکی مثل آجری، قهوه ای و زیتونی در کنار استفاده از رنگ های قوی و تیره مثل شکلاتی یا خاکستری تیره می تواند برای ایجاد یک حس سادگی در فضای خانه های طراحی شده به سبک روستیک موثر باشد.

برای ایجاد تنوع در این گونه فضا ها هم می توان از رنگ سبز تیره مایل به آبی و قرمز های سرد مثل شاتوتی و آلبالویی یا قرمز های گرم مثل خرمالویی یا قرمز قهوه ای استفاده نمود استفاده از رنگ فیروزه ای هم می تواند زیبایی کار را تکمیل کند.

سبک روستیک نوعی عبور از زندگی صنعتی و شهرنشینی برای رسیدن به شیوه ای زندگی ساده و بی آلایش قدیمی و روستایی است که در خیلی از مواقع می تواند احساس آرامش روحی و روانی از دست رفته انسان ها در فضای صنعتی و شهری را که در آن احساس کلافه گی و بی هویتی می کنند را بیدار کرده و آن ها را به آرامش برساند.

لطفا به این محتوا امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Call Now Button
×