بلاگ, دکوراسیون داخلی

دکوراسیون بالکن و تراس

دکوراسیون بالکن و تراس

راهنمای دکوراسیون بالکن و تراس

دکوراسیون بالکن و تراس علاوه بر زیبایی که به نمای ساختمان می دهد، یک نشیمن گاه دلنشین مخصوصا در فصل تابستان هست.

امروزه با گسترش زندگی آپارتمان نشینی و کوچک شدن فضای زندگی در نقشه های مهندسی برای این سازه ها مکان هایی طراحی و در نظر گرفته می شود که بالکن و تراس نامیده می شوند، بالکن به جایی گفته می شود که از سه طرف به وسیله سقف و دیوار پوشیده است و از یک طرف با فضای بیرون در ارتباط است و در نقشه و سند مالکیت به تناسب قوانین شهری و ثبتی درج می شود. تراس جایی است که ویژگی آن این است که سقف ندارد و در نقشه جزء بنای ساختمان حساب نمی شود.

دکوراسیون بالکن و تراس

تفاوت استفاده از تراس و بالکن در گذشته و زمان حال

در گذشته نه چندان دور با گسترش زندگی آپارتمان نشینی در اذهان عمومی و روال استفاده از بالکن و تراس این فکر حاکم شده بود که چون آپارتمان جانشین خانه های قدیمی تر شهری که تقریبا به شکل ویلایی بودن شده است می توان استفاده های گذشته از حیاط خانه ها را محدود تر کرد و آن را به فضای تراس و بالکن آپارتمان ها منتقل کرد.

در گذشته مثلا از حیاط برای نشستن روی فرش یا تخت و هوا خوری ،غذا و چای خوردن و گپ و گفت در فضای باز استفاده می شد. یا برای استقرار وسایل پخت و پز و کباب پز در محوطه حیاط ها یا پختن رب گوجه فرنگی و انواع آش ها کاربرد داشت.

دکوراسیون بالکن و تراس

استفاده از بالکن در دنیای امروزی

ولی امروزه با ورود مواد غذایی آماده به بازار و منتقل کردن پخت و پز آش نذری به مکان های دیگر فقط از بالکن برای استفاده به عنوان مکان خوردن چای یا هوا خوری به صورت مختصر  و پهن کردن لباس های شسته شده و استقرار کباب پز برای پخت کباب استفاده می شود.

اما با استفاده از نظرات جدید می توان استفاده های زیادی از این مکان ها کرد و آن ها را از جاهای به ظاهر مرده ساختمان که تقریبا بلا استفاده هستند به مکان های مفید و زنده بدل کرد. دکوراسیون بالکن و تراس می تواند یک فضای کوچک ساده را به فضایی بسیار دلنشین تبدیل کند.

دکوراسیون بالکن و تراس

چه استفاده های مفیدی می توان از تراس ها و بالکن ها کرد؟

نحوه استفاده از بالکن به سلیقه و نیازهای مختلف افراد و همچنین با دکوراسیون بالکن و تراس نیز ارتباط دارد که به طور کلی می توان آن ها را به چند دسته مهم اشاره شده در زیر تقسیم کرد.

مفید ترین کاربردهای تراس و بالکن

1- استفاده به عنوان جای نشستن و کپ و گفت؛ که برای این منظور می توان از میز و مبل های مناسب در این مکان ها استفاده کرد. حتی اگر بالکن یا تراست کوچک است از نشیمن گاه های کوچک و میز های تاشو می توان در آن استفاده کرد

2- استفاده به عنوان جایی برای نگهداری حیوانات اهلی و خانگی مثل پرندگان و سگ و گربه

3- استفاده به عنوان جای مطالعه و استقرار کتابخانه  چوبی کنج متناسب با شرایط تراست و بالکن

4- تبدیل به گلخانه برای نگهداری و کاشت انواع گلها و صیفی جات فانتزی

دکوراسیون بالکن و تراس

5- تبدیل به جایی برای پختن و خوردن غذاهای فست فود

6- جایی برای انجام بازی های محدود برای بچه ها و بزرگترها.

دکوراسیون بالکن و تراس

چه کار هایی برای جذاب تر شدن دکوراسیون بالکن و تراس می توان انجام داد

برای اینکه بتوان از تراس یا بالکن به عنوان جایی دنج و دلنواز استفاده کرد می توان کار های زیادی انجام در طراحی و دکوراسیون بالکن و تراس انجام داد که برخی از آنها به شرح زیر هستند.

.

  • – نصب انواع آب نما و حوض های کوچک
  • – تغییر فیزیکی در مصالح تراس و بالکن مثل استفاده از انواع سنگ های آنتیک و یا کاشی و سرامیک هایی با طراحی و رنگ بندی جذاب و شاد
  • – تغییر نرده های آهنی بالکن و تراست به نرده های سنگی، استیل، کابلی و…
  • – استفاده از پنجره های پی وی سی یا غیر پی وی سی
  • – استفاده از شیشه های رنگی یا غیر رنگی
  • – استفاده از گلدان های فلاور باکس یا اگر مکان کوچک است استفاده گلدان های آویزان به سقف
  • دکوراسیون بالکن و تراس
  • – ایجاد دیواره سبز با استفاده از گلدان هایی که به دیوار می چسبد یا با استفاده از گل های روند و چسبنده به سمت بالا
  • – استفاده از چوب ترموود برای نصب روی کف و دیوار های بالکن و تراست که بتواند در مقابل حشرات موذی، نم و…مقاومت قابل قبولی داشته باشد
  • – نور پردازی با استفاده از انواع ریسه های رنگی یا انواع چراغ های ال ی دی و…

دکوراسیون بالکن و تراس

نکته پایانی

طراحی دکوراسیون بالکن و تراس امروزه تبدیل به یک امر تخصصی شده است. بنابراین آن دسته از عزیزانی که تمایل زیادی به داشتن دکوراسیون بالکن و تراس زیبا و جذاب دارند باید از تخصص کارشناسان ماهر و ذبده در این زمینه استفاده کنند تا بدین جهت به ایده ال مورد نظرشان به راحتی دست یابند.

دکوراسیون بالکن و تراس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *