بلاگ, چوب, دکوراسیون داخلی

همه چیز درباره دستگاه سی ان سی چوب

در این مقاله از سری مقالات مجموعه زد دیزاین ، به بررسی دستگاه سی ان سی چوب ، انواع آن و موارد دیگر خواهیم پرداخت .در بین تمامی نجارها و افرادی که با حوزه ی چوب سروکار دارند ، دستگاه سی ان سی ، از اهمیت خاصی برخوردار است . البته سی ان سی فقط مختص به چوب نبود و در تمامی صنایعی که نیاز به دقت بالا می باشد ، این دستگاه استفاده می شود .

لغت CNC ، مخفف کلمه ی COMPUTER NUMERICAL CONTROL ، می باشد . که در واقع دستگاه کنترل شمارشی رایانه ای ،برگردان میشود . به‌طور کلی هر دستگاهی که حرکت در آن توسط رایانه کنترل می شود را می توان ، دستگاه سی ان سی نامید .

بنابراین سی ان سی یک دستگاه خاص نیست یک واژه عمومی هست که می تواند به طیف وسیعی  از ماشین ها نسبت داده شود. به عنوان مثال از سی ان سی  در صنایع چوب و خراطی ، خودروسازی ، صنایع ساختمان سازی ، استفاده می شود .

سی ان سی چوب

مزایای استفاده از دستگاه سی ان سی :

 1. سرعت بسیار بالای این دستگاه
 2. دقت بسیار زیاد که حرکت در محورها گاهی به ۰٫۰۰۱ میلیمتر میرسد .
 3. پایین آوردن هزینه های کلی
 4. افزایش تولید محصول نهایی
 5. بهبود کیفیت کالا
 6. بالا بردن راندمان کاری
 7. کم شدن خطاهای انسانی رایج
 8. به حداقل رسیدن ضریب خطا و آسیب های احتمالی

در این فیلم کوتاه ، به وضوح تمام موارد مذکور در بالا را می توان مشاهده کرد .

هر اندازه یک استاد یا نجار ، ماهر و زبردست باشد ، توان رقابت با دستگاه سی ان سی را در سرعت و دقت ندارد .

امروزه حوزه ی سازه های چوبی و صنایع وابسته به آن پیشرفت زیادی کرده اند ، و روز به روز بر کیفیت آن افزوده می شود . عنصر چوب طبیعی از قرن ها قبل در زندگی بشر وجود داشته ؛ گاهی به عنوان مصالح ساختمانی و گاهی به عنوان ظروف غذا و لوازم شکار و .. ولی امروزه تنوع بیشتری پیدا کرده است و در بسیاری از صنایع خودروسازی ، دکوراسیون و مبلمان سازی ، صنایع قطعه سازی تسلیحات نظامی و قطعه سازی نفت و صنعت طلا و جواهر و … رخنه کرده است .

چوب به جهت خاصیت گرمابخشی و انرژی مثبت ، به محیط پیرامون خود حس و حال خوبی می دهد . ولی این فقط یک مورد از دلایل محبوبیت چوب طبیعی می باشد .

برای مشاهده ی نمونه های بیشتر ، از سازه های  چوبی دست ساز ، به آدرس ما مراجعه نمایید .

سی ان سی چوبانواع سی ان سی چوب :

به طور کلی سی ان سی انواع بسیار متعددی دارد ، که هر کدام برای کار خاصی تعبیه شده اند . ولی به طور مختصر ،پرکاربردترین و مهم ترین آن ها را نام می بریم .

 • دستگاه سی ان سی خراطی
 • سی ان سی سوراخ زن
 • سی ان سی چوب اتصال زن
 • سی ان سی منبت کار
 • دستگاه سی ان سی لیزرکات
 • و…

سی ان سی چوب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *