چوب

چوب گلابی

چوب گلابی

چوب گلابی

گلابی از جمله درختان پهن برگ و خزان دار است. این درخت بومی مناطق شرق اروپا، آسیای غربی، نواحی شمال غربی ایران و کوه های قفقاز می باشد. گلابی دارای نزدیک به 3000 گونه است که از گونه های مختلف آن می توان به گلابی آسیایی و گلابی اروپایی اشاره کرد. گلابی درختی  ثمرده است که محصول آن جز میوه های خوراکی پرطرفدار می باشد. علاوه بر آن چوب گلابی، خوب و مناسب برای استفاده در انواع سازه های چوبی دارد.

 

ساختار و مشخصات ظاهری درخت گلابی

درخت گلابی ساقه ای راست و ایستا دارد که شاخه های اصلی و فرعی زیادی از آن منشعب می شود. غالبا شاخه های آن به شکل تاجی بلند و باریک بر روی آن شکل می گیرد. برگ های آن به رنگ سبز و با شکل متناوب، مرتب و ساده است که طول  آن ها به 2 تا 12 سانتیمتر می رسد. شکل برگ گلابی از بیضی گسترده تا باریک متفاوت است.

درختان گلابی معمولا برگ ریز هستند ولی بعضی از گونه های آن در منطقه جنوب شرق آسیا رشد می کنند که همیشه سبز و بدون برگ ریز هستند. درخت گلابی در حدود 3000 گونه شناخته شده دارد که از گونه های معروف تر آن می توان به  گلابی زرد آلو، پیروز، ایبری، وحشی، سیبری و… اشاره کرد.

 

 ویژگی های چوب درخت گلابی

تنه اصلی و بدون شاخه درخت گلابی معمولا به صورت راست و ایستا رشد می کند. ارتفاع آن در نهایت رشد با توجه به فراهم بودن شرایط محیطی متغیر بوده و بین 4 تا 6 متر در نوسان می باشد. قطره تنه درخت گلابی هم در شرایط مطلوب به حدود 70 سانتیمتر می رسد. البته باید به این نکته توجه کرد که این اندازه ها در گونه های مختلف متفاوت می باشد.

رنگ چوب در قسمت بیرونی درخت گلابی با قسمت درونی و مغز آن تقریبا یکسان بوده و رنگ آن معمولا بین خاکستری روشن تا قهوه ای مایل به قرمز در نوسان می باشد و هرگاه ابن چوب را بپزند یا بخار بدهند رنگ آن تیره تر و قهوه ای می شود تا به رنگ قرمز مایل به صورتی در آید.

درخت گلابی بافتی نسبتا ریز، راست تار و بسیار همگن دارد و هم کشیدگی آن متوسط است. چوب آن نیمه سنگین و نیمه سخت است. از قابلیت تورق بالایی برخوردار بوده و نسبتا جلا پذیر می باشد.

موقع خشک شدن تمایل به ترک خوردن داشته و تاب بر می دارد. با آنکه چوبی متراکم است اما قابلیت خوبی برای ابزار خوری داشته و کار با آن آسان می باشد. چوب درخت گلابی تقریبا جز چوب های قرمز به حساب می آید.

چوب گلابی

چوب درخت گلابی چه کاربردهایی دارد

از این چوب به دلیل استحکام و مرغوبیت بالا برای ساخت سازه های چوبی و ابزرآلاتی که به مقاومت زیادی نیاز دارند، استفاده می‌شود. ساقه درختان گلابی اغلب خمیده و دارای پیچ و تاب‌های ملایمی می‌باشند. بنابراین تخته های به دست آمده از آنها بزرگ و مستقیم نیستند. چوب درخت گلابی برای ساخت مبلمان، روکش گیری، ابزار آلات موسیقی به ویژه تنبک و ویلون و سازهای بادی، خط‌کش‌های دقیق، لوازم هنری کنده کاری شده و حکاکی شده، قاب سازی، منبت کاری،  قالب سازی، مهر سازی، تنباکو، و… کاربرد فراوانی دارد.

 

چرا چوب درخت گلابی کمیاب و گران است

درخت گلابی یکی از مهمترین درختان مناطق آب و هوای معتدل می باشد. این نوع درخت از سرعت رشد پایینی برخوردار بوده و چندین دهه طول می کشد تا رشد کرده و چوب آن قابل بهره برداری و استفاده شود و همین کندی رشد باعث می شود تا عرضه آن در بازار چوب کم باشد و بطبع قیمت آن بالا برود به همین دلیل یک نوع نسبتا گران قیمت از چوب های موجود در بازار می باشد.

همچنین به خاطر بافت نسبتا سخت این نوع چوب برای فرآوری و آماده کردن آن برای عرضه در بازار نیاز به ابزار آلات خاص و قدرتمندی می باشد. که شاید یکی از دلیل عرضه کم چوب درخت گلابی در تمام کارگاه ها مهیا نبودن  دستگاه های فرآوری باشد.  این مسئله هم می تواند در قیمت نسبتا بالای چوب درخت گلابی موثر باشد.

 

استفاده از چوب گلابی برای ساخت عطر

چوب درخت گلابی مثل سایر چوب های جنگلی بوی به نسبت شیرین و غلیظ دارد و زمانی که چوب درخت گلابی سوزانده می شود. بوی تندی از آن منتشر می شود که از آن با عنوان چوب شکوفه گلابی یاد می شود.‌ این چوب برای پخت و پز و استفاده در دخانیات کاربرد دارد. درجه حرارت ابن نوع چوب معمولا از چوب های دیگر نسبتا کمتر بوده و گرمای پایین تری  تولید می کند. با این تفاوت که در هنگام سوختن عطر میوه علا و فوق العاده ای در هوا پخش می کند. چوب درخت گلابی یکی از نادرترین و کمیاب ترین نت ها را  در ساختار عطر ها را به وجود می آورد.

 

انواع چوب های گلابی

به دلیل تنوع گونه های مختلف گلابی، تنوع نسبتا زیادی هم در چوب های گلابی از نظر جزییات  وجود دارد. که می توان به عنوان نمونه به تعداد از آن ها اشاره کرد.‌

 

درخت گلابی قرمز آفریقایی

این نوع چوب، بافتی سخت و مرغوب دارد که تراکم آن موجب شده است که آن را به عنوان چوبی عجیب و غریب بشناسند. این نوع چوب از نظر گرمایشی گزینه مناسبی محسوب نمی شود.

 

درخت گلابی سوئیس

گلابی گونه اروپایی که با عنوان سویسی هم شناخته می شود. این نوع چوب یکی از با کیفیت ترین چوب های قاره اروپاست. با کیفیت ترین  روکش این چوب اروپایی از درخت سور بوس بدست می آید. یکی از درختانی است که سه حلقه رنگ درون چوب آن وجود دارد. این نوع چوب سویسی، چوبی است که با اکسیداسیون غنی تر شده و از آن برای ساخت فلوت استفاده می شود. این نوع چوب در ساخت ویلون هم کاربرد دارد. معمولا بخار پز می شود تا رنگ چوب به صورت یکنواخت صورتی شود و بیشتر برای روکش های ریز استفاده می شود.

چوب گلابی سویسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *