چوب

چوب لترون

چوب لترون

چوب لترون

چوب لترون ، صفحه یا ورق های چوبی بزرگ با ابعاد مختلف می باشند که با قطری در حدود دو سانتیمتر در کارخانجات فرآوری چوب تولید شده و به بازار عرضه می شوند.  به دلیل آنکه این سازه ها و ورق های چوبی با فرآوری ضایعات و خرده های چوب درست می شوند با نام چوب های صنعتی هم شناخته می شوند. به دلیل آنکه چوبی که از درختان به دست می آید از نظر طول و عرض ممکن است قابلیت برش در ابعاد بزرگ را نداشته باشد. با این روش هم ضایعات چوب هدر نمی رود و هم برای کارهای مختلف چوب در ابعاد بزرگ فراهم می شود.

 

چگونگی درست کردن چوب لترون

چوب های لترون  همان نئوپان روکش شده است،  روال کار برای درست کردن این صفحه های چوبی  به این شکل است که در کارخانجات مختص به این کار ابتدا خرده های چوب و خاک اره ها در یک محوطه استوانه ای شکل ریخته می شود. سپس با استفاده از چسب رزین و دستگاه های پرس فرایند شکل دهی و ساخت چوب های لترونی به انجام می رسد. در این فرایند خرده های چوب و خاک اره ها با استفاده از چسب رزین و در اثر فشار دستگاه های پرس به شکل فشرده در کنار هم قرار می گیرند.

به دلیل آنکه مواد مورد استفاده در این ورق های چوبی عموما ضایعات خرد شده چوب و تراشه های کارخانجات چوب بری هستند بافت این گونه چوب ها بسیار نرم، ترد و شکننده است. معمولا خرده های چوبی که برای ساخت صفحات چوبی لترون مورد استفاده قرار می گیرد درشت تر و ضخیم تر از انواع دیگر چوب است  به همین دلیل پستی و بلندی های زیادی بر روی صفحات چوب لترون به وجود می آید. سپس برای از بین بردن این پستی و بلندی ها از دستگاه ها و ماشین آلات مخصوص فرایند سمباده کشی و یک دست سازی سطح آن ها استفاده می شود.

در نهایت پس از آنکه فرایند و پرسه سمباده کشی و صاف و صوف کردن سطح چوب لترون به پایان رسید. روکش نهایی در رنگ های مختلف بر روی سطح چوب کشیده می شود تا چوب ظاهری زیبا و شکیل داشته باشد و برای استفاده در سازه های مختلف مهیا شود.

چوب لترون

مزیت های چوب لترون

– چوب لترون از خرده چوب درست می شود، اگر این نوع چوب به درستی برش بخورد تقریبا ضایعات کمی بر جا می گذارد.

–  معمولا قیمت چوب لترون از انواع چوب های مشابه آن ارزان تر و مقرون به صرفه تراست.

–  چوب لترون معمولا در صورت آسیب جدی ندیدن از عمر و دوام بالایی برخوردار است ولی مقاومت این نوع از چوب پایین بوده و اگر در قطعات بزرگ به صورت افقی کار شود ممکن است تاب برداشته و خم شود.

–  مصنوعاتی که با انواع چوب های طبیعی ساخته می شوند غالبا باید رنگ آمیزی شوند تا هم سطح آنها در مقابل انواع آسیب های طبیعی یا غیر طبیعی مقاوم شود و هم از نظر زیبای ظاهری شرایط مناسبی داشته باشند. در فرآیند رنگ آمیزی هم مواد شیمیایی بر روی بافت طبیعی چوب اثرات مخربی داشته و ممکن است به دلایل متعدد بعد از مدتی قسمت های رنگ آمیزی شده دچار مشکلاتی مثل شکستگی رنگ یا پوسته شدن شوند که برای رنگ آمیزی مجدد هم باید کل لایه رنگ آمیزی شده قبلی برداشته شود تا امکان رنگ آمیزی فراهم شود. تابش نور مستقیم خورشید هم می تواند اثرات مخربی بر اینگونه سطوح داشته باشد. درحالی که چوب لترون به دلیل روکشی که برای پوشش دهی بر روی آن قرار می گیرد این مشکلات را نداشته و از شرایط بهتری برخوردار هستند.

–  مصنوعات چوبی که با چوب لترون یا چوب های مشابه ساخته می شوند، از قابلیت مونتاژ و تفکیک برخوردار بوده و به همین دلیل جابجایی، حمل و محافظت از آن ها آسانتر است درحالی که وضعیت دیگر مصنوعات چوبی بدین گونه نبوده و مشکلات خاص خود را دارد.

–  پروفیلها و صفحات چوبی لترون در ابعاد و اندازه های مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند و به همین دلیل کار استاد کاران را برای انواع برش در اندازه های مختلف آسان کرده و پیشرفت کار را شتاب می دهند ولی در دیگر انواع چوب شرایط به این شکل نبوده و چوب و ابعاد آن شرایط و روال کار را مشخص می کنند. به همین دلیل کار با صفحات لترون آسان تر می باشد.

 

انواع لترون

همه لترون ها از نظر مواد تشکیل دهنده و ساخت شبیه هم هستند تنها تفاوت لترون ها لایه روکش آن ها است که آن ها را با هم متفاوت می کند.  بطور کلی دو نوع روکش برای چوب های لترونی وجود دارد که می توان به شکل زیر دسته بندی کرد.

 

– لترون با روکش کاغذی

این نوع روکش ها از کیفیت مناسبی برخوردار نبوده و فقط برای روکش ورق خام لترون مصرف می شوند، این نوع پوشش در مقابل سایش و برخورد اجسام دیگر مقاوم نبوده و برای استفاده در انواع سازه های چوبی مناسب نمی باشد.

 

-لترون با روکش ملامینه

روکش های ملامینه از ماده ملامین ساخته می شوند. ملامین یک ترکیب آلی بسیار مقاوم و شبیه پلاستیک است که در صنعت کاربرد فراوانی دارد. در حقیقت هر محصولی که با ملامین پوشش داده شود، ملامینه خوانده می شود. درسطح جهانی معمولا روکش ملامینه بیشترین و وسیع ترین دامنه مصرف را در بین انواع روکش داشته و معمولا در تمامی مصارف از لترون پوشیده شده با این پوشش استفاده می شود.

روکش ملامینه مقاوم در برابر خط و خش و دارای  سطحی صاف و ظریف است، از مقاومت خوبی در برابر رطوبت و نم برخوردار است، برای پوشش دهی سطح نئوپان با روکش ملامینه معمولا از 3 تا 7 لایه رنگ استفاده می شود تا کیفیت مناسب حاصل شود، روکش ملامینه از قابلیت خوبی برای پوشش دهی سطوح مختلف چوب های صنعتی برخوردار می باشد، چوب های صنعتی مثل نئوپان که با روکش ملامینه پوشش داده می شوند، از قابلیت شستشو برخوردار می باشند ولی باید به این نکته توجه شود که شستشو باید به صورت محدود و مختصر باشد و پس از شستشو محل شستشو خشک شود. روکش ملامینه معمولا روشن و نسبتا براق است.

 

لترون با روکش کاغذی

از چوب لترون در ساخت چه سازه هایی می توان استفاده کرد

از چوب لترون می توان در ساخت سازه های چوبی مختلفی استفاده کرد ولی امروز از چوب لترون بیشتر در ساخت اجزا و مصنوعات کابینت و آشپزخانه و همچنین در ساخت انواع جاکفشی ها و کمد های دیواری استفاده می شود. ولی باید به این نکته توجه کرد که استفاده از لترون برای ساخت انواع سازه های چوبی دارای شرایط خاصی است. به این شکل که گاهی اوقات تمام سازه با این نوع چوب ساخته می شود گاهی فقط اجزا داخلی سازه با این نوع چوب ساخته شده و قسمت های بیرونی با چوب هایی با کیفیت و قیمت بالاتر ساخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *