درخت چوب راش
فهرست

چوب راش

همه چیز درباره چوب راش

چوب و فرآورده های چوبی در دید مصرف کنندگان ارج و قرب زیادی دارند. متریالی مقاوم و کاملا طبیعی که در زیبایی محیط نیز موثر هستند. به اطراف خود کمی دقت کنید. انواع درخت به چشم می خورد. حتم داشته باشید که چوب ساختاری آن ها با هم تفاوت هایی دارد. تراکم و انسجام بافتی در کنار میزان رطوبت و دوام، از جمله اختلافات آن ها است. یکی از درختانی که به سبب تولید چوب در عرصه صنعت بسیار مد نظر است، راش می باشد. این چوب دارای ویژگی ها و مشخصات اختصاصی خود می باشد. این متریال محبوب و پرکاربرد در ادامه به طور کامل معرفی می شود. با ما باشید تا همه چیز را در مورد چوب راش بدانیم.

درخت راش

درختان راش بعد از طول عمر به نسبت بالایی قابل استفاده هستند. بنابراین چوب راش مورد استفاده از سنی بیش از ۸۰ سال برخوردار است. این نمونه در مرکز و غرب اروپا به صورت بسیار گسترده رشد کرده است. گاهی یک جنگل تماما از راش می بینیم. در مناطق کوهستانی و در جنگل های مختلط نیز حضور دارند. در ایران نیز در منطقه کوهستانی و در شمال کشور رشد می کنند. از میان تعدد و کثرت گونه های آن فقط سه جنس در ایران وجود دارد. بلند و مرتفع بوده و طولی  بین ۲۵ تا ۳۵ متر دارند. شاخه هایی با زاویه تیز داشته که در نقاط دارای سایه به خوبی رشد می کند. این درخت سایه پسند، خاک با آب زیاد را نمی پسندند. هر چه ارتفاع منطقه از سطح دریا بیشتر باشد، رشد بهتری هم دارد.

درخت راش

ویژگی های ظاهری

رنگ، بافت و شکل ظاهری، چوب راش را از سایر موارد متمایز کرده است. یکی از ویژگی های ظاهری آن نوع رنگش می باشد. درخت آن از بیرون سفید بوده و با نفوذ به بطن آن با رنگ مایل به قرمز برخورد می کنیم. قهوه ای مایل به قرمز یا مسی از مشخصه های متمایز کننده این نوع چوب است. به خوبی رنگ را به خود می گیرد. بعد از پرداختن، سطحی صاف و یکدست خلق می نماید. دوام و طول عمر زیادی دارد. در چوب آن رگه هایی می بینیم. این رگه ها بعد از رنگ آمیزی، آن را شبیه افرا کرده است. برای تشخیص آن بایستی دقت زیادی کرد. البته در بافت منسجم آن گره هایی دیده می شود. به صورت الوار و ورقه تهیه می شود.

چوب راش

مزایای چوب راش

همان طور که می دانید چوب راش به علت ویژگی های شاخص خود در صنعت استفاده می شود. ساخت مبل، میز،  صندلی و انواع ابزار با آن صورت می گیرد. ضمن این که برای تهیه در و پنجره خانه ها نیز گزینه مناسبی است. نمونه ای بسیار پر کاربرد و مورد پسند می باشد. اما به چه علت این نمونه دارای طرفداران زیادی شده است؟ مزایای آن شامل موارد زیر می باشد.

  1. رنگ زیبا با رگه هایی جلوه کننده دارد. رنگ آن روشن بوده و در محیط به خوبی خودنمایی می کند. ضمن این که به خوبی رنگ را به خود جذب می کند. بافتی منسجم در کنار رگه هایی زیبا و نمایان دارد. خطوطی هنری داشته که بر جذابیت تصویری محصولات تولید شده افزوده است.
  2. چوب راش را به راحتی می توان پرداخت و روی آن کار کرد. به خوبی منعطف شده و می توان آن را برش داد. تراشیدن و رنده کاری آن به آسانی انجام می شود. می توان آن را به صورت ورقه ای و لایه ای برش داد. نرمی آن باعث انعطاف پذیری و برش راحتش شده است. خوش فرم می باشد و هر چیزی را می توان با آن ساخت.
  3. چوب راش در دسته چوب های با دوام و دارای مقاومت بالا قرار دارد. تا سالیان متمادی می توانید وسائل ساخته شده از آن را داشته باشید و بهره ببرید. ضمن این که از وزن بالایی برخوردار بوده و نیمه سنگین تلقی می شود. استحکام خوبی دارد. علاوه بر مقاومت فیزیکی، در برابر حشرات و قارچ ها نیز مقاومت نسبی خوبی دارد.
  4. برای محافظت از وسایل چوبی یک سری مواد محافظتی وجود دارد. چوب راش با مواد و محلول های محافظتی سازگاری دارد.
  5. بافت منسجم، یکدست و یکنواختی دارد. به همین واسطه سطح آن صاف بوده و زبری از خود نشان نمی دهد. البته باید دانست که راش دارای گره بندی است. این گره ها رنگ را بیشتر جذب کرده و سبب حالت زبری می شوند. مواظب نقاط گره دار باشید.

معایب چوب راش

چوب راش یک سری عیوب و ایراداتی نیز دارد. این معایب قابل چشم پوشی هستند. البته اگر به خوبی از محصولات تهیه شده از آن مواظبت کنید نیازی به نگرانی نیست. رعایت نکات لازم و در نظر گرفتن شرایط نگهداری آن ها، شما را با معایب درگیر نمی کند.

  1. چوب راش قادر به جذب زیاد آب و رطوبت می باشد. اگر این جذب در سطح بالا انجام شود سبب فروپاشی چوب می گردد. بنابراین دقت کنید از وسیله ساخته شده از آن در کجا استفاده می کنید. مناطق مرطوب، نزدیک به ساحل و بیرون از خانه ها، شرایط مناسبی نیست. در این زمینه توجه کافی باید داشت. یکی از معایب دردسرساز و البته قابل حل همین گزینه است.
  2. چوب راش از سنگینی زیادی در قیاس با موارد دیگر برخوردار است. بافت منسجم و متراکم درونی، دلیل این وزن بالاست.  البته سبب دوام بالای آن نیز شده است. اما گاهی برای برخی ناخوشایند بوده و کار با آن را سخت کرده است.
  3. یکی از معایب آن را می توان گران بودن محصولات تولیدی بیان کرد. این متریال ارزش اقتصادی بالایی دارد. شاید تهیه آن برای برخی افراد از نظر اقتصادی با مشکل روبرو باشد.

جمع بندی

چوب راش یکی از متریال طبیعی بوده که بشر کاربردهای زیادی از آن بیرون کشیده است. خصوصیات منحصر به فرد و باب میل زیادی دارد. مزایایی که آن را برای استفاده در ساخت انواع وسایل کارآمد نموده است. این مزایا سبب ارجحیت آن بر بسیاری از نمونه های مشابه شده است. هر چند دارای معایبی اندک نیز بود. اما می توان با فراهم آوردن شرایط مناسب و استفاده صحیح، این معایب را نادیده گرفت. در این مقاله سعی شد به طور مختصر و کامل همه چیز در مورد آن بیان شود.

لطفا به این محتوا امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Call Now Button
×