چوب

چوب آبنوس

چوب آبنوس

چوب آبنوس

یکی از گرانترین و البته کمیاب ترین چوب ها، چوب آبنوس است. درختی کهن که از قدیم الایام برای مصارف گوناگونی به کار گرفته می شود. این استفاده، محدود به یک منطقه خاص نمی شود. بلکه در سرتاسر جهان به صورت های مختلفی آن را مورد استفاده قرار می دهند. زیبا، خوش بو و مقاوم است. این سه فاکتور، آن را بسیار ارزشمند نموده اند. کاربردهای آن بسیار گسترده بوده و در بسیاری از حوزه ها وارد شده است. صنعت پزشکی، صنایع هنری و صنایع ساخت و ساز چند نوع از مصارف آن می باشد. در ادامه، با این متریال گرانبها و جنبه های مختلف آن آشنا می شوید.

درخت آبنوس

چوب آبنوس را از تنه درخت آبنوس می گیرند. این گیاه از تیره خرماییان بوده و در مناطق گرمسیری می روید. خاک مرطوب برای تولید چوبی غنی آن مناسب تر است. اما این درخت ارزشمند در نواحی سایه دار رشد نمی کند. به کندی و با آرامش رشد می کند. سرعت پایین رشد باعث شده است تا بافتی ریز و فشرده داشته باشد. وزن مخصوص بسیار بالایی دارد. درخت آن مثل عناب است. اتفاقا میوه هم می دهد. اگر بخواهیم آن را تصور کنیم میوه ای مانند انگور دارد. برگ هایی مشابه صنوبر با اندازه ای عریض تر دارد. اگر تخم حنا را دیده اید می توانید تخم این درخت را هم تصور کنید.

درخت آبنوس

خصوصیات چوب آبنوس

چوب آبنوس دارای یکسری ویژگی های ساختاری است. این ویژگی ها سبب ارزش بیشتر آن در میان سایر موارد شده است.

 •  رنگ این نوع از چوب مشکی است. کاملا یکدست و یکنواخت است. فاقد هر گونه نقش و نگار می باشد. رنگ سیاه براق آن در میان انواع دیگر، بسیار خاص می باشد.
 •  بافت ریز و تراکم زیادی دارد. این تراکم بالا سبب افزودن چگالی و وزن آن شده است. بسیار سخت و مقاوم است. به همین دلیل وقتی آن را در آب می اندازند فرو می رود. رفتاری جالب که چوب آبنوس در مقابل آب دارد، منحصر به فرد است.
 •  بافت این مورد منسجم است و دارای درخشندگی خاصی است. براق بوده و سطحی صاف و صیقلی ایجاد می کند. بافت آن به نحوی منسجم است که اجازه نفوذ آب و سایر موارد را نمی دهد. موریانه و حشرات نمی توانند به آن ورود پیدا کنند. البته دارای آوندهای پراکنده و نا منظم زیادی است.
 •  چوبی معطر و بسیار خوش بو دارد. به همین خاطر افراد مرفه و ثروتمند، وسایل ساخته شده از آن را دوست دارند. حتی وقتی می سوزد رایحه و بویی معطر تولید می کند.
 •  قابلیت پرداخت روی آن خیلی خوب است. یعنی با کمک پرداخت، سطحی صاف و فاقد هیچ گونه منفذ و فرجی پیدا می کند. اما تراکم و دانسیته بالا، برش و تراش آن را بسیار سخت نموده است. سخت و محکم است.

آبنوس

کاربرد چوب آبنوس

 1. بوی معطر و استحکام ساختاری، سبب استفاده از چوب آبنوس در ساخت کمد و مبلمان شده است. البته وسائل ساخته شده از آن با قیمت بالایی به فروش می رسند. اکثرا افراد ثروتمند از آن استفاده می کنند.
 2. برای ساخت ابزار و وسایل زینتی بهترین گزینه از میان انواع چوب است. فلوت، گنجه، دسته چاقو، کلید پیانو و غیره، موارد استفاده از آن است. در روزگاران گذشته، منبر و جامه دان از آن تهیه می شد.
 3. در ایران قدیم، جهت خاتم کاری نیز گزینه ای مورد رضایت بود.
 4. چوب آبنوس خواص درمانی هم دارد. هر چند که در برخی ادوار به دلیل قحطی، افراد با میوه آن شکم خود را سیر می کردند. اما این میوه می تواند خاصیت درمانی هم داشته باشد. البته خود چوب را به صورت پودر و گرد در می آورند. خوردن مستقیم و استفاده موضعی از پودر آن می تواند در روند درمان بیماری موثر باشد. به طور مثال، در قطع خونریزی بینی موثر است.
 5. برای ساختن سازهای گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد.
 6. به سبب رفتار خاص این چوب در مقابل آب، در ساخت آکواریوم استفاده می شود. بیشتر به حالت زینتی و تزیینی بر روی آن به کار می رود.
 7. به عنوان روکش می توان از آن نیز استفاده کرد. زیبایی و عطر خود را به محصولات روکش شده می بخشد. براق و زیباست. البته بیشتر در صنعت مبلمان و میز و صندلی از این روش استفاده می کنند.
 8. تا به حال شطرنج بازی کرده اید؟؟ تخته این بازی را دیده اید؟؟ یکی از متریال مناسب برای ساخت تخته شطرنج، چوب آبنوس است.
 9. یکی دیگر از کاربردهای این ماده ارزشمند در ساختن پنجره های شبکه ای است. به عنوان پوششی مناسب برای دیوارها نیز تلقی می شوند. از جنبه دیوارکوب های زیبا نیز می توان به آن نگاه کرد.

آبنوس

جمع بندی

چوب آبنوس یک نمونه از چوب های گرانبها و دارای کاربردهای فراوان است. سخت و مستحکم است. مقاومت خوبی نیز دارد. البته الیاف کوتاه آن فرآیند خشکی را با حساسیت مواجه کرده است. اغلب کاربردهای معرفی شده برای آن، نشان از زینتی بودن این متریال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *