چوب

سونای چوبی

سونای چوبی

استاندارد های اولیه ساخت سونای چوبی چیست؟؟

دغدغه های امروزی، مشغله ها و درگیری های ذهنی، سبب آزار جسمی و روحی افراد می شود. در این سمت و سو، مکان هایی را برای خلاصی از این مشکلات طراحی کرده اند. جایی که از این درگیری ها خلاص و تا حدودی آرام می شوید. سونا در دو نوع شخصی و عمومی در اختیار مردم قرار می گیرد. این وسیله مرتبط با سلامتی جسمی و روحی، نیازمند رعایت نکات خاصی برای ساخته شدن است. یک سری اصول و استاندارد هایی را لازم دارد. آیا می دانید استاندارد های اولیه ساخت سونای چوبی چیست؟؟ در واقع، برای ساخت این مکان چه مواردی را باید مورد توجه قرار داد. اگر قصد تهیه یک چنین فضایی را دارید، با ما همراه شوید.

سونای چوبی چیست؟؟؟

سونا یک نام ملموس تر تحت عنوان گرم خانه هم دارد. گرم خانه یا جایی که هوای گرم را در اختیار کاربر قرار می دهد. این هوای گرم ممکن است به صورت خشک و یا همراه با بخار و رطوبت باشد. روح را طراوت و تازگی می بخشد. مکانی که آرامش را به جسم بر می گرداند. تحقیقات نشان می دهد که تعریق صورت گرفته در این مکان، دو تاثیر جسمانی مهم دارد. اول این که در جهت لاغری و کاهش وزن گام بر می دارد. دوم این که به دفع سموم و مواد مضر درونی از طریق عرق کردن، کمک می کند. در هر صورت، سلامت جسمانی و تندرستی رقم می خورد. البته، مناطق سرد همانند فنلاند، بیشتر از آن استقبال می کنند. اتاقک چوبی با یک منبع حرارتی یا هیتر که در مرکز آن  قرار دارد، ساده ترین تعریف سوناست. استاندارد های اولیه ساخت سونا چوبی چیست؟

ساخت سونا چوبی

چوب

مهم ترین ماده و نیازمندی برای ساخت سونا چوبی، چوب است. اولین استاندارد لازم برای تهیه آن نیز توجه به نوع چوب مورد استفاده است. این موضوع را از یاد نبرید که هر نوع چوبی برای این کار مناسب نیست. چوب در اثر رطوبت و بخار آسیب می بیند. در صورت داشتن نم، کپک می زند و از هم فرو می پاشد. حشرات به جان آن افتاده و نابودش می کنند. اما برخی چوب ها هستند که در این جهت بسیار کار آمد هستند:

  • چوب ترمووود نمونه ای بسیار مقاوم بوده و قابل به کار رفتن در ساخت سونا چوبی است. زیرا نسبت به آب، حشرات، قارچ ها و حرارت مقاوم شده است. ضمن این که طول عمر بالایی دارد.
  •  چوب صنوبر یکی از معمول ترین موارد جهت ساخت این مکان می باشد. چوب های نرم مثل سرو و سکویا نیز هم سطح با این مورد قرار دارند.
  •  چوب کاج و انواع چوب های روسی نیز نمونه هایی مناسب هستند. حتی عقیده بر این است که چوب روسی از صنوبر نیز بهتر است. یک دلیل مهم برای آن وجود دارد. صنوبر در صورت گرم شدن حرارت زیادی را به بدن کاربر منتقل می کند. بنابراین مستقیم نمی توانید روی آن بنشینید. بایستی ابتدا پارچه یا حوله ای پهن کرد و سپس نشست. اما روسی حرارت را متعادل و ملایم منتقل می کند. بدون هیچ واسطه ای و بدون نگرانی از بابت خطر سوختگی، می توان روی آن نشست.

اتاقک سونا چوبی

اتاقک سونای چوبی بایستی یک سری خصوصیات و مشخصات استاندارد داشته باشد:

  •  این اتاق باید بدون پنجره باشد و یک درب داشته باشد. دربی که به بیرون باز شود، برای روبرویی با خطرات احتمالی معقولانه تر است. ضمن این که اگر یک پنجره نیز روی این درب باشد، بهتر است.
  •  ارتفاع استاندارد این اتاقک ها معمولا 2.13 متر می باشد.
  •  هیتر و منبع حرارتی در مرکز اتاق قرار می گیرد.
  •  صندلی های چوبی گزینه مناسبی برای جای گرفتن آرام و ریلکس افراد در این اتاق هستند.
  •  رنگ های شیمیایی در این فضا نباید به کار گرفته شود. روغن چوب که ماده ای طبیعی است بهترین گزینه محسوب می شود. مواد شیمیایی در واکنش به حرارت، سبب بروز حساسیت پوستی خواهند شد.
  •  یک در و یک خروجی دود، تنها منافذ آن هستند. خروجی بخار و دود وقتی باز می شود که دمای این اتاق به محدوده مشخصی برسد.

اتاقک سونا

بوی سونای چوبی

حرارت و رطوبت، دو عامل اثر گذار روی چوب (سونای چوبی) هستند. سوختن و یا نم دار شدن، بویی نامطبوع از چوب ساطع می کند. البته این در صورتی است که از نمونه ای مقاوم استفاده نکنید. چوب کاج گزینه ای است که مقاوم و مناسب است. ضمن این که رایحه و عطری خوشایند و طبیعی از خود منتشر می نماید. این واکنش و انتشار بویی مطبوع، نتیجه ای از گرم شدن کاج است. بنابراین در ایجاد محیطی آرام و خوشایند جهت نشستن و تعریق در سونای چوبی، مناسب است.

جمع بندی

سونای چوبی یکی از مواردی است که جهت مصارف شخصی و عمومی و ایجاد آرامش مناسب است. می توانید به طور شخصی در محدوده ای از خانه خود آن را بسازید. برای ساختن و داشتن آن یک سری استاندارد ها باید رعایت شود. این استانداردهای اولیه به طور مختصر معرفی شد. با در نظر گرفتن آن ها یک سونای چوبی استاندارد و با کیفیت خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *