بلاگ

بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه

بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه

انتخاب بهترین متریال برای میز (کانتر) آشپزخانه

آیا به دنبال بهترین مواد برای پیشخوان یا میز آشپزخانه خود هستید؟ برای شما سخت است که تصمیم بگیرید کدام یک را بخرید؟ این پست به شما راهنمایی می کند که بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه را انتخاب کنید. با ما همراه باشید.

مطمئناً شما با اين مساله که آشپزخانه شلوغ ترین قسمت خانه است، موافق هستيد. از این رو، اطمینان حاصل می کنیم که همه وسايل موجود در آن برای تهیه و پخت غذا به درستي قرار گرفته اند. میز یا پیشخوان آشپزخانه یک عضو حیاتی در آشپزخانه است زیرا از آن برای فعالیتهای مختلف استفاده می کنیم.

بعضی از میزها با گذشت زمان دچار لک و خراش می شوند. برخي ديگر حتی به راحتی آسیب می بینند و تغییر رنگ می دهند. مسئله مهم دیگر مقاومت در برابر حرارت است. بنابراین، چگونه می توانید بهترین مواد را برای میز آشپزخانه خود انتخاب کنید؟

نگران نباشيد، یک راه حل وجود دارد.

تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که جوانب مثبت و منفی هر ماده را بررسی کنید تا بتوانید تصمیم بگیرید که کدام یک برای آشپزخانه و استفاده شما مناسب است و ما این کار را برای شما آسان تر کرده ايم.

در زير ليستي از مواد مختلف و بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه به همراه مزايا و معايب تهيه شده است. كافيست تا قبل از خريد به اين ليست نگاهي بيندازيد تا بهترين انتخاب را انجام دهيد.

 • سنگ گرانيت

بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه

سنگ گرانیت

گرانيت معمولا بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه و رایج ترین انتخاب براي صاحب خانه ها و آشپزخانه هاي سنتي است. همانطور كه در عكس ملاحظه ميكنيد، گرانيت يك منظره شفاف و زيبا خلق ميكند. به دليل تنوع سنگ ها، انتخاب يك سنگ مناسب ممكن است كمي سخت باشد. براي حفظ ظاهر زيباي سنگ، مايعاتي مثل آب، روغن و اسيد بايد به سرعت از روي پيشخوان پاك شوند.

مزايا:‌ چون اين مواد طبيعي هستند، خواص منحصر به فردي دارند. در برابر گرما مقاوم هستند، بريدگي و خش نيز به آن ها آسيبي وارد نميكند. در صورت درزگيري صحيح، پوشش صيقلي و مات آن ها ميتوانند در برابر بيشتر لكه ها مقاوم باشند.

معايب: لبه ها و گوشه می توانند آسيب ببينند  و تعمیر آن ها توسط یک متخصص هزینه زیادی دارد. برای محافظت در برابر لکه ها، نگهداري دوره ای نیز لازم است.

 

 • كوارتز

بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانها

گر یکی از آن افرادي هستيد  که يك ميز آشپزخانه بدون هزينه تعمير و نگهداري  ميخواهند ،كوارتز مورد نیاز شماست. در برابر لک ، اسید ، خراش ، حرارت و ضربه مقاوم است و نیازی به پوشش مانند میزهایي با سنگ طبیعی ندارد. كوارتز در طیف گسترده ای از رنگ ها و الگوها موجود است. كوارتز ترکیبی از مواد معدنی ، رنگ و رزین است. شکل ظاهری آن شبیه به گرانیت است.

بنابراین می توان کوارتز را یکی از بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه دانست که از هر نظر مناسب است.

مزايا: اگرچه به نظر می رسد سنگ طبیعی است اما نیازی به نگهداری ندارد. لازم نیست نگران وسايل داغ ، چاقوهای دندانه دار ، مواد ساینده و بیشتر لکه ها باشید. جدا از الگوهایی مانند سنگ مرمر و گرانیت، از طيف رنگي گسترده اي برخوردار است.

عیب: لبه ها و گوشه ها ممکن است مانند گرانیت تراشیده شوند. توصیه می شود از لبه های گرد استفاده کنید.

 • صفحات پیشخوان لمینیت

بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه

در بررسی بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه قطعا متریال نوین تر و ساخته شده نیز جایگاه ویژه یا دارند. میزهای لمینت به دلیل مقرون به صرفه بودن قیمت و به دلیل الگوهای جدیدی که شبیه سنگ طبیعی، چوب یا حتی کوارتز است، بسيار محبوب هستند. جدا از الگوها، طيف رنگي گسترده و مطابق مد روز دارند.

مزايا: ارزان است و نصب آن نيز آسان ميباشد. لکه ها و گرما به لمینت آسیب نمی رسانند.

معايب: برش مستقیم روی آن ممکن است خسارات دائمی ایجاد کند.

 •  میزهای چوبي

بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه

بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه : میز های چوبی

اگر می خواهید آشپزخانه تان شبيه كلبه هاي جنگلي به نظر برسد، میزهای چوبی کاملاً عالی خواهند بود. جدا از تزئینی بودن، کاربردی هم هستند. میزهای چوبی در صورت آب بندی صحیح، بهداشتی بوده و حتی می توانند برای خرد کردن گوشت استفاده شوند. چوب بسیار مقاوم در برابر حرارت است. از این رو، کاربران نگرانی در مورد قابلمه های داغ ندارند. بیشتر صاحبان خانه ترجیح می دهند میزهای چوبی را با سایر سطوح مانند سنگ طبیعی یا مهندسی شده مخلوط کنند. تركيبي از چوب و رنگ سفيد بسيار ايده آل به نظر ميايد.

مزايا: جدا از زیبا بودن، گرما را نیز به فضا می آورد و احساس گرما خواهيد كرد. ماندگاری لبه ها بیشتر از گرانیت یا بتن خواهد بود. همچنین می توانند بازیافت یا بازیابی شوند.

عیب: به منظور جلوگیری از آسیب به آب و جلوگیری از تکثیر میکروب ها از آنجا که یک سطح متخلخل است، آب بندی مناسب لازم است. در بازه هاي 10-20 ساله نیاز به اصلاح مجدد دارند.

 • سطح جامد

بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه

این ماده ساخته شده توسط انسان معمولاً از ترکیبی از گرد و غبار مرمر، بوکسیت ، اکریلیک ، اپوکسی یا رزین های پلی استر و رنگدانه ها تشکیل شده است. بیشتر اوقات برای نصب یکپارچه روی میز استفاده می شود.

مزايا: در انواع رنگها و الگوها موجود است. سطح جامد در برابر بیشتر لکه ها مقاوم است. در صورت وجود خار و خراش های کوچک، می توانيد آن را ترمیم کنيد.

معايب: به راحتی خراشیده و بریده می شوند.

 • پیشخوان کاشی

بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه

کاشی برای آشپزخانه

میزهای کاشی یک انتخاب عالی است خصوصاً اگر می خواهید جنس ارزان قیمتي بخريد كه  نگهداری آساني نيز داشته باشد. هماهنگی یا ترکیب كاشي و مطابقت دادن با سبک های مختلف طراحی آسان است. همچنین، ميتوانيد خودتان يك پيشخوان از جنس كاشي درست كنيد و نيازي به شخص ديگري نخواهيد داشت. كاشي به جذابيت آشپزخانه شما مي افزايد.

مزايا: جدا از اینکه مي توانيد آن را با طرحها و رنگهای دیگري ترکیب کرده و مطابقت دهيد، می تواند جلوه زیبایی به آشپزخانه شما بدهد. تمیز کردن آسان و مقاومت در برابر حرارت از مزاياي ديگر كاشي مي باشد. در صورت آسیب دیدن، تعویض آن نیز آسان است.

عیب: استفاده از کاشی به ناهمواري در سطح منجر می شود و مستعد ترک است.

 • میزهای قابل بازيافت

بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه

این یک انتخاب سازگار با محیط زیست است كه از موادي قابل بازيافت از جمله بتن، شیشه، کاغذ، کامپوزیت و پلاستیک تشكيل ميشود. میزهای بازیافتی معمولاً ترکیبی از محصولات قبل و بعد از مصرف مي باشند كه در طیف گسترده ای از رنگها و بافتها در دسترس هستند.

مزايا: منحصر به فرد و با دوام به نظر می رسند.  میز پیشخوان نیز نياز زيادي به نگهداري ندارد و در برابر لکه ها، بریدگی ها، خراش ها و گرما مقاوم است.

معايب: ممکن است به خصوص هنگامی که اجسام سنگین روی آن ریخته می شود پوسته بشود. همچنین دوامي كمتر از ساير میزهای پیشخوان دارد.

 • بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه : پيشخوان هاي بتني

بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه

میزهای بتونی بسیار قابل تنظیم هستند. شما می توانید هر رنگ و بافتي را انتخاب کنید. بتن با بسیاری از مواد مختلف مانند شیشه، کاشی و سنگ مرمر مطابقت دارد. گذشته از جذابیت ، از نظر انرژی موثر است زیرا با افزایش دما در خانه شما گرما را جذب و با سرد شدن گرما را آزاد میكند.

مزايا: هنگامی که درز هاي آن پر ميشود، یک ظاهر یکپارچه ایجاد می کند. می توانید هر رنگی را برای آن انتخاب کنید و هنگامی که به درستی آب بندي شود، در برابر لک مقاوم است. همچنین در برابر گرما مقاوم است.

معايب: اگر به درستی آب بندي نشوند، نشانه هایی از روغن، نوشابه، اسید و سایر نشت ها را نشان می دهند. برای جلوگیری از وقوع اين مساله لازم است هر سه سال یکبار بازبيني شود. احتمال ترک خوردگی نیز وجود دارد وتعمير می تواند بسیار گران باشد.

اگر از پیشخوان های بتنی استفاده میکنید، انواع روشویی بتنی نیز می تواند انتخاب جذابی برای شما باشد.

 • صفحات فلزی میز ضدزنگ

بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه

فولاد ضد زنگ ظاهری مدرن و صنعتی به آشپزخانه می بخشد. سطح فلز با هر رنگی هماهنگ است و در هر فضای داخلی خوب به نظر می رسد.  این یکی از ساده ترین مواد پیشخوان برای تمیز کردن است که در آن فقط لکه ها را با پارچه و صابون ملایم پاک می کنید. این میز بهداشتی ترین میز موجود است زیرا از تجمع باکتریها جلوگیری می کند.

مزايا: جدا از ظاهر متناسب، فولاد ضد زنگ تقریباً در برابر همه چیز مقاوم است.

معايب: ممکن است فرورفته و خراشیده شود. به خصوص اگر یک قاشق یا هر چیز دیگری روی آن بیندازید، پر سر و صدا نیز هست.

 • میزهای شیشه ای

بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه

صرف نظر از ظاهر ظریف و ساده، میزهای شیشه ای را می توان به هر شکلی برش داد و در طرح، بافت و رنگ هاي متنوع موجود است. این نوع مواد در آشپزخانه های مدرن مرسوم است اما گرانتر است. سهولت در تميز كردن و مقاوم در برابر لک شدن. مانند فولاد ضد زنگ، شيشه نیز یک ماده بهداشتی است. برای اطمینان از دوام، یک شيشه با ضخامت حداقل 1 اینچ  مورد نیاز است.

مزايا: با دوام بوده و به راحتی تراشيده نمی شود. تمیز کردن آن بسیار آسان است.

معايب: هنگامی که یک شی بسیار سنگین روی آن قرار می گیرد می تواند ترک بخورد.

 • بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه : پیشخوان های مرمر

بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه

رگه هاي خاکستری مرمر از نظر زیبایی بسيار خوشايند است. در واقع به پنهان کردن سایش کمک می کند و می تواند لکه های روشن را پنهان کند. این مواد به هر آشپزخانه شكل و قیافه ای بسيار زيبا ميبخشد.

مزايا: اگر با شيريني جات سر و كار داريد، سنگ مرمر بخاطر دمای پايين بسيار مناسب است. به طور گسترده ای در دسترس است و تمیز کردن آن آسان است.

عیب: گذاشتن مواد اسیدی (مانند لیمو) در روي آن ممکن است باعث ایجاد خراش یا لک شود. آب بندی منظم نیز لازم است.

 • پیشخوان های سنگ Soap

بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه

Soapstone  یک سنگ طبیعی غیر متخلخل است که در طیف وسیعی از رنگ های خاکستری از روشن تا تاریک موجود است. همچنین دارای رگه های ظریف است. برخلاف سایر سنگ های طبیعی، این ماده به روغن كاري سالانه احتیاج ندارد بلکه فقط به روغن کاری دوره ای نیاز دارد تا بتواند بهترین شکل را به خود بگیرد. استفاده از روغن معدنی همچنین به پنهان کردن هرگونه خراش سطح کمک می کند و باعث افزایش رنگ سنگ در طول زمان می شود.

مزايا: این سنگ طبیعی به دلیل وزن یافشار به طور غیرمنتظره ترک نخواهد خورد. بسیار غیر متخلخل است و نیازی به آب بندی ندارد.

معايب: يكي از نقاط ضعف اين سنگ ها كه هنگام لمس آن ها نيز كاملا مشخص است، نرم تر بودن جنس آن ها از سنگ هاي معمولي است. به همین دلیل، فرد باید مراقب باشد که مستقیماً روی آن چيزي بریده نشود و اجسام سنگین روی آن نيفتد.

 • پيشخوان سنگ آهك

بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه

پیشخوان سنگ آهک به دلیل شباهت چشمگیر آن به سنگ مرمر که بسيار گران است، به طور فزاینده ای به یک نوع محبوب از سنگ ها تبدیل شده است. زیبایی سنگ آهک یکی از مواردی است که آن را به ماده ای محبوب تبدیل می کند. ظاهری زیبا و ظریف به آشپزخانه می بخشد.

مزايا: از سنگ آهک می توانید در هر طراحی داخلی که در آشپزخانه خود دارید استفاده کنید.

معايب: به راحتي تغيير رنگ ميدهد و تمايل زيادي به خراشيده شدن دارد. همچنين از قرار دادن اجسام داغ بر روي آن بايد خودداري كنيد.

 • بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه : سنگ تراورتن

بهترین متریال برای پیشخوان آشپزخانه

تراورتن به دلیل ظاهر مجلل پیچیده و شباهت آن با سنگ مرمر بسیار محبوب شده است. اگر سطح حفره دار آن را جایی كه می تواند مواد غذایی و باكتری ها را به دام بیندازد و حتی مایعات را جذب كند ، پر نكنید، نیاز به نگهداری بیشتری دارد. با وجود نياز به نگهداری زیاد، یکی از زیباترین موادی است که گرما و جذابيت را به طراحي آشپزخانه شما ميبخشد.

مزايا: تراورتن یک سنگ طبیعی اقتصادی و سازگار با محیط زیست است که می تواند در رنگ های مختلف موجود باشد. جدا از مقاومت بالا در برابرلکه ها، می تواند در شرایط سخت آب و هوایی نیز دوام بياورد.

معايب: نسبت به حلالهای اسیدی بسیار واکنش پذیر است و ممکن است تغییر رنگ دهد. برای تمیز کردن صفحات پیشخوان محصولات ویژه ای لازم است تا ظاهر آن را حفظ کند. از محصولات با پایه قلیایی برای تمیز کردن استفاده می شود تا از خطر سياه شدن جلوگیری شود.

پس از دانستن مزایا و معایب استفاده از مواد مختلف میز آشپزخانه، امیدواریم که بتوانید تصمیم بگیرید که کدام یک را برای آشپزخانه خود استفاده کنید. در واقع گزینه های زیادی وجود دارد اما مطمئن شوید و يك مورد را انتخاب كنيد که برای استفاده شما مناسب باشد.

آیا می توانید بگویید از کدام یک از میزهای پیشخوان بالا در خانه خود استفاده خواهيد كرد؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *