چوب, دکوراسیون داخلی

ساخت کف پله چوبی

روش های ساخت کف پله چوبی

روش های ساخت کف پله چوبی

روش های ساخت کف پله چوبی موضوع اصلی مقاله ما می باشد. اگر شما جزو اشخاصی هستید که در رابطه با دکوراسیون منازل دارای اطلاعاتی باشید بی شک می دانید که کف پله چوبی یکی از جذاب ترین طراحی های دکوراسیون هست، که امروزه طرفداران زیادی هم دارد. امروزه چوب ها هم دارای تنوع و شرایط متفاوتی هستند. که تعدادی از آن ها را که می توان در کف راه پله ها به عنوان کفپوش پله مورد استفاده قرار داد. جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفاً تا انتها با ما همراه شوید. تا به صورت فهرست وار در ادامه آنها را بررسی کنیم.

 

1- ساخت کف پله چوبی با استفاده از تخته سلایی پرسی:

دلیل ساخت تخته چوب های سلایی پرسی،‌ ضد آب کردن این نوع چوب ها می باشد. در این روش برای ساخت کف پله چوبی از یک کلاف چوبی از جنس چوب درختان راش، بلوط، نراد  استفاده می گردد. یا از قرار دادن  چوب های ارزان تر به عنوان مشبک داخل کلاف بهره گرفته می شود. در ادامه بر روی کلاف تخته های سلایی، روکشی از چوب درختان بلوط، راش ، گردو و…پرس می کنند. امروزه به دلیل زمان بر بودن ساخت، هزینه بالا و وجود چوب های ظریف تر و با کیفیت تر، استفاده از این نوع چوب برای این کار زیاد مورد توجه نمی باشد.

راه پله چوبی

 

2- ساخت کف پله چوبی ورق های ام دی اف رو کش لمینت:

ورق های ام دی اف روکش لمینت برای استفاده به عنوان روکش پله توصیه نمی شود. شاید این نوع چوب از نظر ظاهری جذاب و فریبنده باشد ولی ساختار این نوع چوب برای این کار مناسب نیست. معمولا استحکام کم و شکنندگی این نوع چوب در جایی مثل پله که از لحاظ کاربرد جایی پر فشار محسوب می شود، لیز بودن سطح این نوع چوب به دلیل ساختار طراحی و بافت، عدم مقاومت در مقابل رطوبت و احتمال پوسیدگی بالا از نقاط ضعف این نوع چوب برای استفاده به عنوان کفپوش پله است.

 

3- اسلب چوبی برای کف پله:

یکی دیگر از چوب هایی که برای کفپوش پله مناسب می باشد استفاده از اسلب چوبی است. اسلب چوبی ورق های خشک و با کیفیتی از جنس چوب می باشد که ضخامت آن ها در حدود 3 تا 4 سانتیمتر است. بطور کلی اسلب چوبی به دلیل استحکام و زیبایی یکی نمونه های با کیفیت چوب برای اینکار می باشد. اما زمان بر بودن و هزینه بالا و مرتی زیاد چوب از نقاط ضعف این نوع کف پوش است.

 

4- استفاده از چوب طبیعی برای کف پوش پله:

درصورتی که عجله ای در کار نباشد  برای ساخت کف پله چوبی می توان ابعاد و نقشه پله را به کارگاه های چوب داده و پس از انجام کار  چوب ها به محل انتقال داده شده نصب شوند. بعد از آن، یک مدت چند ماهه به چوب ها فرصت داده می شود تا خشک شوند و در ادامه نسبت به صیقلی کردن و رنگ آمیزی آن ها اقدام شود.

راه پله چوبی

5- استفاده از ام دی اف خام با کلاف چوب برای کفپوش پله:

گاهی اوقات از ام دی اف خام برای تولید محصولات و ادوات چوبی استفاده می کنند. در این شیوه  برای ساخت کف پله چوبی از ورق ‌های ام دی اف که از چهار سو با چوب کلاف می شود و سپس روی آن روکش چوبی پرس می گردد. بعضی از تکنسین های چوب دو ورق ام دی اف را مانند دوبل روی سطح کار پرس می کنند تا میزان مقاومت و دوام کار افزایش پیدا کند.

در این شیوه در ظاهر هیچ نوع اثری از ام دی اف مشاهده نمی شود و در آن تماماً از چوب طبیعی استفاده شده است. برای این منظور می‌ توان از رنگ ‌هایی که مخصوص چوب است برای سطح کار استفاده نمود تا هم کیفیت کار افزایش پیدا کند و هم تمام سطوح با رنگ پوشانده شده و هیج روزنه ای برای نفوذ آب، هوا و حشرات در چوب باقی نماند.

 

6- استفاده از چوب چند لایه پرسی برای کفپوش راه پله:

در این روش الوار و چوب های مختلف با ابعاد و قطر نازک و ضخامت کمتر برش داده  شده و به صورت تارو پودی و چند لایه بر روی هم قرار داده می شوند. سپس این چوب ها با استفاده از پرس گرم به هم متصل می شوند. در نهایت یک تخته با ضخامت سی میلیمتر ایجاد می شود. برای روکش این نوع از چوب ها بیشتر از چوب درختان بلوط و کاج نراد استفاده می شود تا زیبایی و استحکام کار افزایش پیدا کند.

بطور کلی برای کف پوش پله انواع مختلفی از چوب وجود دارد که به دلیل عدم آشنایی افراد مختلف برای نصب کفپوش چوبی برای راه پله بهتر است ابتدا نمونه های جدید و کار شده را دید و برسی کرد. پس از تطبیق آن ها با هم و در نظر گرفتن شرایط، مزایا و معایب، بهترین کفپوش چوبی را برای راه پله فراهم کرد که هم چارچوب های زیبایی و چشم نوازی در آن رعایت شده باشد و هم از استحکام و دوام کافی برخوردار باشند.

 

کف پوش راه پله

در ساختمان های دوبلکس پله به چه صورت ساخته می شود و چه رابطه ای با

ساخت کف پله چوبی دارد؟

در ساختمان های جدید و ویلایی که به صورت دوبلکس ساخته می شوند. معمولا مثل آپارتمان ها و ساختمان های قدیمی پله ها در جایی به صورت پنهان که در اصطلاح عمومی با عنوان راه پله خطاب می شوند قرار نمی گیرند و در هر پاگرد به وسیله یک ورودی و درب به راهرو طبقه وصل گردند.

در خانه های دوبلکس راه پله ها در جاهای مختلف خانه به صورت آشکار و با نمایی باز طراحی می شوند که غالبا طراحی آنها به صورت پیچ، گرد و نیم گرد می باشد. در این شرایط به دلیل اینکه استفاده از بتن و میلگرد و یا آهن و طاق برای انجام اسکلت این پله ها کار دشوار، سخت و حتی نا ممکن است.

اسکلت این پله ها با استفاده از پروفیل آهن  و صفحه های آهنی که به دست استاد کاران ماهر و زبردست برش خورده آماده می شوند. پس از استقرار و مستحکم شدن اسکلت راه پله نوبت به پوشاندن آهن ها می رسد تا شکل زمخت و نابهنجار آنها استتار شود. بدلیل آنکه استفاده از سنگ برای این نوع پله هم بدلیل برش زیاد و نا متقارن و هم چشم نواز نبودن شکل ظاهری زیاد مرسوم نیست.

اکثرا از چوب برای پوشاندن آنها استفاده می شود تا هم بشکلی زیبا و شکیل سطح پله ها پوشانده شود و هم زیبایی آن هماهنگی بیشتری با دکوراسیون داخلی این نوع خانه ها داشته باشد. همچنین شرایط بهتری برای خودنمایی از لحاظ دیداری پیدا کند و چشم بیننده را بشکل گریز ناپذیری درگیر خود نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *