بلاگ, چوب, دکوراسیون داخلی

پیکر تراشی و مجسمه سازی با چوب

هنر پیکر تراشی  ( sculpture ) :

هنر پیکر تراشی و مجسمه سازی با استفاده از چوب درختان جنگلی ، قدمتی بسیار طولانی دارد . از زمانی که مردم تندیس و الهه می پرستیدن ، ساخت مجسمه هایی به اشکال مختلف مرسوم بود است .

در ایران باستان نیز شما می توانید تندیس هایی در تخت جمشید و معابد دوره ی هخامنشیان و حتی قبل از آن به وفور مشاهده کنید .

در زیر فیلمی از مراحل ساخت یک تندیس را برایتان به نمایش می گذاریم .

چه نوع چوبی برای پیکر تراشی مناسب تر است ؟

تنوع چوب در ایران بسیار خوب است و تقریبا اکثر چوب های مرغوب و ایده آل در کشور یافت می شود .

به طور کلی چوب هایی برای تراش و مجسمه سازی بهتر هستند که بافتی ضخیم تر داشته باشند و به اطلاح از چوب های برگ پهن جنگلی باشند . گرچه تراش دادن و انعطاف پذیری این چوب ها سخت تر است ولی طول عمر بالاتری دارند و دیرتر خراب می شوند . در مقابل چوب های نرمی هستند که به راحتی شکل می گیرند ولی در برابر حشرات و آسیب های وارده ، بسیار ضعیف می باشند .

به طور اجمال ، چوب درختان گردو ، راش ، توسکار ، افرا ، چنار و ممرز جزء بهترین چوب ها بوده و به اصطلاح خوش دست هستند .

سازه های چوبی زیبایی فوق العاده ای دارند ؛ عنصر چوب به جهت خاصیت گرمابخشی و انرژی بالا ، مورد توجه طیف وسیعی از افراد قرار گرفته است . با پیشرفت تکنولوژی امروزه استادان و حکاکان ، دست به ساخت مجسمه های چوبی سه بعدی نیز زده اند ؛ که حتی گاهی تشخیص نقاشی بودن و یا چوبی بودن آن ها از دور کمی دشوار می شود .

 

پیکر تراشی

پیکر تراشی در کجاها کاربرد دارد ؟

وسایل چوبی همیشه طرفداران زیادی داشته است . پیکر تراشی با چوب طبیعی را می توان در مبلمان های سلطنتی و لوکس ،  وسایل دکوری زیبا ،  تابلوهای نفیس ، حتی جام و قدح های بزرگ و نمایشگاهی  ویا ظروف منزل دید .

بیشتر بدانیم : ظروف روستیک جدید

ساخت این وسایل به صورت تک و یا به صورت انبوه و تعداد بالا تولید می شوند . در ساخت وسایل چوبی می توان از عناصری نظیر خاک رس ، موم ، سنگ ، فلز ، پارچه ، شیشه ، چوب ، گچ ، لاستیک و اشیاء دیگر استفاده نمود .

مجموعه زد دیزاین ، در راستای تکمیل نمودن تولیدات چوبی و روستیک خود ، مبلمان تکنفره با استفاده از چوب درخت گردو و با چرم ایتالیایی را به نمایش گذارده است . این مبل به صورت کاملا دست ساز تولید گردیده و تمامی مواد اولیه آن از بهترین نمونه های بازار استفاده شده است .

برای ملاحظه ی سایر تولیدات چوبی ، به وبسایت ما مراجعه نمایید .

پیکر تراشی

پیکر تراشی در فرهنگ های مختلف دنیا :

در تمامی ملت ها ، ردپای سازه های چوبی و پیکرتراشی دیده می شود . به طور کلی در اروپا و در قرون وسطی ، ساخت تندیس حضرت مریم و مسیح بسیار دیده می شود . در کشورهای آسیای شرقی نظیر چین و ژاپن و… ساخت اژدها و پلنگ به وضوح دیده می شود . در ایران شیر ، پرنده و اسب طرفداران بیشتری داشته است  .

در کشورهای هند و بنگلادش و پاکستان و… تندیس های فیل و عقاب ، شانس زیادی برای اهالی منزل می آورد .

در کشورهای عربی ، به مجسمه های شاهین و عقاب و اسب علاقمند بودند .

پیکر تراشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *