بلاگ, سنگ, لوازم ساختمانی

سیفون روشویی چیست و اهمیت آن در سیستم لوله‌کشی فاضلاب

عملکرد سیفون روشویی چیست ؟

در دنیای مدرن امروز، به منظور حفظ رفاه مردم تجهیزات زیادی وارد زندگی آن‌ها شده است. یکی از این تجهیزات که در سیستم لوله‌کشی فاضلاب ساختمان کاربرد دارد، سیفون می‌باشد. در حقیقت سیفون یکی از پراهمیت‌ترین اجزاء در سیستم لوله‌کشی فاضلاب است .علت آن‌هم به دلیل عملکرد بالای آن در این سیستم می‌باشد. قبل از اینکه بدانیم عملکرد سیفون روشویی چیست ؟، بهتر است ابتدا با تعریف آن آشنا شویم.

سیفون از یک لوله‌ی خمیده ساخته شده است که در زیر روشویی، ظرف‌شویی و یا توالت قرار می‌گیرد. مهم‌ترین عملکرد سیفون جلوگیری از ورود بوی بد فاضلاب به داخل ساختمان است. در حقیقت سیفون یک روش عالی برای استفاده از نیروی جاذبه برای انتقال مقدار زیادی آب از یک مکان به مکان دیگر است.برای ساخت سیفون از مصالح مختلفی استفاده می‌شود. برخی سیفون‌ها از جنس پلاستیک پلی‌پروپیلن ساخته می‌شوند. برخی از سیفون‌های دیگر نیز از جنس فلزاتی از قبیل نیکل، کروم، برنج و … می‌باشند.برخی از انواع سیفون‌های ساخته شده از پلی‌پروپیلن می‌توانند حتی دماهای بسیار بالا را تحمل کرده و فشار منفی درون سیفون را خنثی سازند. از این سیفون‌ها در روشویی، حمام و ظرف‌شویی استفاده می‌شود.

سیفون روشویی چیست

مزایای استفاده از سیفون روشویی چیست ؟

استفاده از سیفون در زیر روشویی مزایای زیادی دارد که در زیر به 2 مورد از آن‌ها اشاره می شود .

1- جلوگیری از ورود بوی بد فاضلاب به داخل سرویس بهداشتی و یا ساختمان شما

2- جلوگیری از ورود سوسک‌‌‌‌‌‌‌‌های فاضلاب به داخل ساختمان

مطلب پیشنهادی :علت بوی بد روشویی و سرویس بهداشتی چیست ؟

 

روشویی رودخانه ای

معایب استفاده از سیفون چیست؟

شاید برای شما این سؤال پیش بیاید که با وجود مزایای فراوان سیفون روشویی، معایب سیفون روشویی چیست؟ مهم‌ترین عیب سیفون روشویی یا هر سیفون مورداستفاده، ایجاد گرفتگی در لوله است. این گرفتگی به دلیل ماهیت خمیده سیفون اتفاق می‌افتد.در حقیقت خمیدگی سیفون یک خاصیت مهم دارد و آن نگهداری مقداری آب در آن می‌باشد که این آب مانع خروج بوی بد فاضلاب می‌شود؛ اما همین ویژگی مهم عیب آن نیز محسوب می‌شود ؛و آن‌هم پتانسیل زیاد آن برای انسداد لوله است؛ بنابراین باید بسیار مراقب بود که مواد اضافی با اندازه بزرگ وارد سیفون نشوند تا موجب انسداد آن نگردد.

مناسب‌ترین سیفون چیست؟

پس‌ از اینکه با تعریف سیفون، کاربرد‌ها، مزایا و معایب آن آشنا شده‌اید؛ این سؤال پیش می‌آید که مناسب‌ترین سیفون چیست و آیا در همه‌ی انواع روشویی‌ها می‌توان از سیفون استفاده کرد؟

همان‌طور که می‌دانید اگر بخواهید روشویی منزل شما عملکرد درستی داشته باشد حتماً باید سیفون داشته باشید. برای اینکه این امر تحقق یابد بهتر است که از سیفون‌های با کیفیت استفاده شود. در نتیجه در ساخت و نصب آن‌ها باید الزامات اساسی رعایت شود تا بتوانند کارایی خود را حفظ کرده و نتایج مطلوبی از خود نشان دهند.برای پاسخ به این سؤال که مناسب‌ترین سیفون روشویی چیست؟ خوب است که بدانید یک سیفون مناسب سیفونی است که نشتی نداشته و از دوام بالایی برخوردار باشد. علاوه بر این، سیفون‌ها باید به راحتی نصب شوند و تمیز کردن آن‌ها نیز باید بسیار آسان باشد.

گروه زد دیزاین در سایت خود zdesign1.com انواع روشویی‌ سنگی رودخانه ای را معرفی کرده است که در نصب همه‌ی آن‌ها می‌توان از سیفون استفاده کرد. این روشویی‌های زیبا در ترکیب با سیفون علاوه بر ظاهری زیبا بخشیدن به خانه‌ی شما، مانع ورود بوی بد به ساختمان می‌شوند.

 

قیمت روشویی سنگی رودخانه ای

انواع سیفون چیست؟

شاید برای شما این سؤال مطرح شود که انواع سیفون مناسب دستشویی چیست؟ دو نوع از مهم‌ترین سیفون‌ها، سیفون نوع P و S است. بین این دو نوع ، سیفون نوع P آن پرکاربردتر است.از سیفون P در موارد روشویی و شیر آشپزخانه استفاده می‌شود.تنها عیب سیفون نوع P سرعت گردش کم فاضلاب در آن است.

سیفون روشویی چیست

انواع نسل جدید سیفون سرویس بهداشتی چیست؟

با پیشرفت صنعت، نسل جدیدی از سیفون‌ها وارد بازار شده‌اند که برخی از آن‌ها در زیر نام‌برده شده است:

  1.  سیفون اتوماتیک
  2.  سیفون سوپاپ دار فاقد سرریز
  3.  سیفون فشاری

در زیر با برخی از انواع سیفون‌های مخصوص روشویی و حمام آشنا می‌شویم:

  1.  سیفون روشویی لوکس به رنگ سیاه
  2.  سیفون تصفیه بوی سینک ظرف‌شویی، روشویی و حمام
  3.  سیفون گرد پلاستیکی با میزان زهکشی جریان بالا
  4.  سیفون نقره‌ای از جنس آلیاژ روی
  5. سیفون ساخته شده از جنس برنز
  6. سیفون روشویی Minisuk که مخصوص کاسه‌های روشویی با ابعاد کوچک‌تر است. این سیفون به منظور تقویت ظاهر خانه شما خصوصاً در هنگام استفاده از روشویی‌ سنگی رودخانه‌ای، بسیار مناسب می‌باشد .

اجزای سیفون روشویی چیست؟

به منظور شناخت بیشتر سیفون روشویی خوب است که بدانیم اجزای سیفون  چیست ؟ در زیر برخی از این اجزاء نام‌برده شده است:

• زیرآب

• توری آشغال‌گیر لگن

• سه‌راهی

• مهره پلاستیکی بزرگ و کوچک

• سر شیلنگی کوچک

• انواع واشر شامل واشر کونیک، واشر بزرگ لگن، واشر تخت کوچک و بزرگ و واشر آبی سرریز

• انواع لوله شامل لوله خرطومی، لوله مستقیم بلند و لوله رابط کوتاه

• انواع گلویی شامل گلویی ساده و زانو دار

• سرریز تخلیه سینی

• کاور درپوش فاضلاب

• پیچ اتصال زیرآب به گلویی و به سرریز

• لاستیک بوگیر فاضلاب

• مسدودکننده محفظه تخلیه

• مجموعه سیفون

علائم خرابی سیفون چه می باشد ؟

اگر در زیر روشویی خود از سیفون مناسب استفاده نکنید ،بعد از مدتی ممکن است سیفون شما خراب شود. خرابی سیفون دارای علائمی نظیر :وجود نشتی در سیفون و استشمام بوی ناخوشایند از سیفون می باشد .

سیفون روشویی چیست

نمونه‌ای از سیفون‌های با کیفیت

عوامل تأثیرگذار بر قیمت سیفون خوب چیست ؟

عوامل مختلفی در قیمت سیفون روشویی نقش اساسی دارند که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

• برند سیفون

• جنس قطعات سیفون

• مقاومت فیزیکی سیفون

• مقاومت شیمیایی سیفون

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *