زد دیزاین مگ, سبک زندگی

کپک دیوار و خلاصی از آن

کپک دیوار

کپک دیوار چیست و چگونه می توان از شر آن خلاص شد؟

کپک دیوار یکی از مشکلات رایجی است که در برخی از خانه ها خصوصا خانه های قدیمی به وجود می آید. وجود کپک معمولا به دلیل نم و رطوبت است و می تواند موجب بروز بسیاری از بیماری ها برای ساکنین شود. در نتیجه باید روش های رهایی از شر این آفات را در پیش گرفت.

 کپک دیوار چیست؟

کپک ها نوعی قارچ میکروسکوپی هستند که بر روی قسمت های نمدار دیوار خود را نشان می دهند. این کپک ها با بوی بدی همراه هستند و مشکلاتی را برای سلامتی ساکنین ایجاد می کنند. بنابراین باید هر چه سریع تر منشاء آن را پیدا کرده و به کارگیری روش های مناسب آن را از بین ببرید. حمام و سرویس بهداشتی یکی از شایع ترین مکان هایی هستند که به دلیل رطوبت بالا بیشتر در معرض کپک قرار دارند.

کپک دیوار

پیشگیری از کپک دیوار

بهتر است پیش از این که بر روی دیوار شاهد کپک باشید با استفاده از روش های مختلف از بروز آن جلوگیری نمایید. برای این کار به شرایط زیر توجه داشته باشید:

خشک کردن لباس ها در خارج از منزل

برای این که نم و رطوبتی بر روی دیوار ایجاد نشود که نتیجه آن ایجاد کپک باشد، بهتر است لباس ها را تا جای ممکن در خارج از منزل خشک کنید در غیر این صورت نباید آن ها را به دیوار بچسبانید زیرا لباس ها آب را در خود جذب کرده و به دیوار انتقال می دهند.

کپک دیوار

گلدان ها را به دیوار نچسبانید

حتما توجه داشته باشید که بین دیوار و گلدان ها کمی فاصله بیندازید تا آبیاری گلدان ها به دیوار نفوذ نکرده و باعث ایجاد قارچ نشود. بهترین مکان برای قرارگیری گلدان ها پشت پنجره ها و آشپزخانه می باشد.

نشت لوله ها را از بین ببرید

یکی از مسائلی که می تواند به سرعت باعث رشد کپک ها بر روی دیوار شود ترکیدگی و یا نشت لوله ها می باشد. ترکیدگی لوله ها خصوصا در خانه های قدیمی به دلیل معمولا به دلیل فرسایش صورت می گیرد. بنابراین شما با استفاده از روش های مدرن امروزی و دستگاه های پیشرفته می توانید به سرعت محل نشت را تشخیص داده و آن را تعمیر کنید.

کپک دیوار

شستن دیوار با دستمال مرطوب

بسیاری از خانم ها به دلیل وسواس بالا برای شستن دیوارها به صورت مستقیم بر روی آن آب می ریزند که همین امر به مرور می تواند باعث ایجاد رطوبت و در نتیجه کپک زدگی دیوار شود. بنابراین بهتر است برای شستن دیوارها از یک دستمال مرطوب استفاده کنید.

روش های از بین بردن کپک دیوار

برای از بین بردن کپک دیوار روش های مختلفی وجود دارد که از جمله رایج ترین آن ها به شرح ذیل می باشد:

استفاده از تهویه مناسب

یکی از بهترین و موثرترین روش از بین بردن کپک های موجود بر روی دیوار و جلوگیری از رشد مجدد آن ها استفاده از تهویه مناسب می باشد. همان طور که در بالا اشاره کردیم اصلی ترین دلیل یجاد کپک بر روی دیوار نم و رطوبت می باشد. بنابراین شما می توانید با استفاده از تهویه مناسب نم و رطوبت دیوار را از بین برده و مانع از ایجاد کپک شوید.

کپک دیوار

استفاده از اسپری ضد کپک

برای این که به سرعت کپک موجود بر روی دیوار را از بین ببرید می توانید از اسپری های شیمیایی ضد کپک استفاده کنید. ولی در صورتی که در خانه سالمند و یا کودک دارید بهتر است به روش خانگی اسپری ضد کپک تهیه نمایید تا آسیبی به سلامتی آن ها وارد نشود. برای این کار مقداری سرکه سفید را به جوش شیرین مخلوط کرده و بر روی قسمت های کپک زده دیوار قرار دهید و پس از مدتی آن را بشویی تا کپک ها از بین بروند.

کپک دیوار

رنگ کردن دیوار آغشته به کپک

پس از این که کپک دیوار را از بین بردید برای جلوگیری از رشد مجدد آن ها بهتر است قسمت های کپک زده را رنگ آمیزی کنید. رنگ های نانو بهترین گزینه برای این دیوارها هستند زیرا دارای خاصیت ضد کپک بوده و اجازه نمی دهند کپک ها مجدد شروع به رشد نمایند.

بررسی دوره ای لوله کشی ها

در صورتی که با هر گونه نشانه های نم و رطوبت در دیوار مواجه شدید اولین کاری که بهتر است انجام دهید، بررسی لوله کشی های ساختمان است تا پیش از بروز کپک بر روی دیوار آن را از بین ببربد.

کپک دیوار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *