منبت کاری ام دی اف
فهرست

هنر منبت کاری ام دی اف

منبت کاری ام دی اف

ما امروز در این مقاله می‌خواهیم منبت کاری ام دی اف را مورد بررسی قرار دهیم. تا انتها با ما همراه باشید.

امروزه استفاده از ام دی اف در جاهای مختلف یک امر عادی می‌باشد. شما در قسمت‌های مختلف خانه از آشپزخانه گرفته تا اتاق خواب و سالن نشیمن می‍‌توانید از لوازمی استفاده کنید که در ساخت آن از ام دی اف استفاده شده است. کابینت‌ها، انواع کمد، تخت، بوفه، انواع میز و … بخشی از وسایلی است که با استفاده از ام دی اف ساخنه می‌شود. استفاده زیاد از این لوازم باعث شده تا لوازمی که با ام دی اف ساخته می‌شود بیشتر از قبل مورد توجه قرار گیرد. این توجه و استقبال از طرف مصرف کنندگان دلیلی شد تا تولید کنندگان هم در ساخت این لوازم تنوع ایجاد کنند.

تنوع در تولید برای این است که هر کسی با هر سلیقه‌ای بتواند از این لوازم استفاده کند. منبت کاری ام دی اف یکی از کارهایی بود که باعث شد تا محصولاتی که از ام دی اف ساخته می‌شود بیشتر مورد استقبال قرار گیرد.

هنر منبت کاری

منبت کاری چیست؟

منبت کاری یکی از شاخه‌های صنایع دستی می‌باشد. در این هنر با استفاده از ابزارهای مخصوص، طرح و نقش‌های مختلفی را بر روی چوب به وجود می‌آورند که زیبای آن را چند برابر می‌کند. به زبان ساده‌تر، منبت کاری هنر کنده کاری بر روی چوب است. در این هنر، باید به برخی مسائل دقت کنید. اولین و مهم‌ترین چیزی که باید مورد توجه قرار گیرد، استحکام چوب است. چوبی که قرار است منبت کار بر روی آن انجام شود، باید استحکام بالایی داشته باشد. در غیر این صورت، منبت کاری باعث تخریب می‌شود.

استفاده از لوازم‌های شیک و لوازمی که کارهای دستی بر روی آن انجام شده، باعث رونق گرفتن حرفه‌ی منبت کاری شده است. منبت کاری بر روی ام دی اف کبینت‌های آشپزخانه یا کمدها، منبت کاری روی دسته و پایه‌های مبل، منبت کاری روی میزهای مختلف و …. رایج‌ترین موارد استفاده از این هنر است. شما می‌توانید با استفاده  از لوازمی که منبت کاری شده‌اند، فضای خانه و محل کارتان را زیباتر و شیک‌تر کنید.

منبت کاری ام دی اف

با فراگیری استفاده از ام دی اف در ساخت لوازم منزل از کابینت گرفته تا میزها و لوازم اتاق، تولید کنندگان این لوازم به فکر افتادند تا محصولات خود را منحصر به فرد کنند. استفاده از هنر منبت کاری هم ارزش کار را به واسطه‌ی کار هنرمندان بر روی محصول بالا می‌برد، هم به زیبایی محصول تولید شده می‌افزود. به همین دلیل در مدت زمان کوتاهی استفاده از این هنر بر روی ام دی اف بسیار رواج پیدا کرد؛ اما مشکلاتی هم در این بین وجود داشت.

مشکلاتی مانند زمان‌بر بودن منبت کاری بر روی ام دی اف، محدود بودن طرح‌هایی که بر روی ام دی اف کار می‌شد، احتمال بروز خطا و خراب شدن کار و … برخی از مهم‌ترین مشکلاتی بود که احتمال داشت به وجود بیاید. به همین دلیل تولید کنندگان به فکر افتادند تا مانع از به وجود آمدن مشکلات احتمالی شوند. استفاده از دستگاه‌های CNC در منبت کاری مخصوص ام دی اف راه حلی بود که مشکلات کار با دست را نداشت.

منبت کاری با دستگاه سی ان سی

منبت کاری مخصوص ام دی اف با دستگاه سی ان سی

همان طور که گفتیم منبت کاری دستی در کنار مزیت‌های فراوان، مشکلاتی هم به همراه داشت. با وارد شدن دستگاه‌های سی ان سی، این مشکلات تا حد زیادی بر طرف شد. این دستگاه با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری، پیچیده‌ترین طرح‌ها را در مدت زمان کوتاهی بر روی ام دی اف اجرا می‌کند. یکی از مزیت‌ها استفاده از دستگاه سی ان سی پایین بودن ضریب خطای دستگاه در اجرای طرح می‌باشد.

برای استفاده از دستگاه سی ان سی فقط کافی است عکس یا نقشه‌ی کامپیوتری که با نرم‌ افزار تهیه‌ شده است را به آن بدهیم. دستگاه طرح عکس را به صورت دقیق بر روی چوب ام دی اف اجرا می‌کند. از هنر منبت کاری می‌توان در جاهای مختلف استفاده و فضای محیط را زیباتر کرد. در ادامه برخی از مواردی که می‌توان از هنر منبت استفاده کرد را برا شما عزیزان آورده‌ایم.

 

 • ساخت پایه‌های چوبی انواع میز،تخت، مبل و .. با استفاده از منبت کاری
 • استفاده از منبت کاری در تولید دکورهای چوبی سه بعدی
 • ایجاد طرح‌ها جذاب بر روی قاب‌های مختلف مثل قاب عکس، قاب آینه، قاب تابلو و …
 • منبت کاری انواع درب‌های چوبی
 • حکاکی انواع طرح هنری بر روی ام دی اف و چوب‌های مختلف دیگر
 • کاربرد منبت کاری در تزیین سرستون‌های چوبی
 • کنده‌ کاری بر روی چوب‌هایی که در نمای داخلی ساختمان مثل لابی راهرو و… استفاده می‌شود
 • استفاده از هنر منبت کادر در ساخت نرده‌ای چوبی
 • حکاکی اسم و برند شرکت‌ها بر روی محصولات چوبی

گل منبت

برای راحتی بیشتر استفاده از هنر منبت کاری در فضاهای مختلف، برخی از تولید کنندگان طرح‌های گوناگون منبت را بر روی قطعات چوبی اجرا کرده و روانه‌ی بازار کردند. این قطعات که با استفاده از دستگاه‌های اتوماتیک تولید می‌شد، به گل منبت معروف شد. گل منبت در مدت زمان بسیار کمی مورد استقبال قرار گرفت. با استفاده از گل منبت دیگر نیاز نبود که برای منبت کاری زمانی صرف شود.

مزیت دیگری که استفاده از گل منبت برای تولید کنندگان محصولات چوبی داشت، کاهش هزینه‌های تولید بود. دیگر نیاز نبود که تولید کنندگان برای دستگاه‌های منبت کاری اتوماتیک هزینه‌ای پرداخت کنند. از طرفی دیگر طرح‌های گل منبت که در بازار وجود داشت بسیار متنوع بود و پاسخگوی هر نوع سلیپقه‌ای بود. گل منبت از ایم دی اف ساخته می‌شد. دلایل استفاده از ام دی اف برای گل منبت عبارت است از:

 • ام دی اف وزن کم‌تری نسبت به چوب‌های دیگر دارد.
 • نصب ام دی اف بر روی محصولات بسیار آسان است.
 • از مزیت‌های مهم ام دی اف رنگ پذیر بودن آن است.
 • از ام دی اف هم به صورت خان و هم رنگ شده می‌توان استفاده کرد.
 • ام دی اف در برابر ضربه بسیار مقاوم است.

این موارد برخی از مهم‌ترین دلایل استفاده از ام دی اف برای تولید گل منبت می‌باشد.

منبت کاری ام دی اف کابینت

منبت کاری ام دی اف در آشپزخانه

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر خانه، آشپزخانه است. سرتاسر آشپزخانه‌ها کابینت قرار می‌گیرد. یکی از بهترین نوع کابینت، کابینت‌های ام دی اف هستند. این چوب چه از نظر زیبایی و چه از نظر استحکام جزو بهترین متریال‌ها برای ساخت کابینت می‌باشد. طرح و رنگ‌های بسیار متنوع ام دی اف باعث شده تا افراد با سلیقه‌های متفاوت برای ساخت کابینت، از آن استفاده کنند. استحکام بالا، قیمت مناسب، زنگ و طرح‌های متنوع، در دسترس بودن و … باعث شده تا بیشتر افراد از کابینت ام دی اف برای اشپزخانه‌های خود استفاده کنند.

‌یکی از طرح‌های کابینت ام دی اف که بسیار مورد استقبال خریداران قرار گرفته است، کابینت‌هایی می‌باشد که از منبت کاری در آن استفاده شده است. منبت کاری بر روی درب کابینت‌ها، لبه‌ها کابینت، پایه‌های کابینت و … جذابیت خاصی به دکوراسیون آشپزخانه می‌بخشد. با استفاده از این نوع کابینت، می‌توانید یک آشپزخانه‌ی شیک و زیبا داشته باشید.

 

 

 

لطفا به این محتوا امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Call Now Button
×