زد دیزاین مگ, سبک زندگی

راهکارهایی برای کاهش مصرف انرژی در محل کار و خانه

کاهش مصرف انرژی در محل کار و خانه

کاهش مصرف انرژی در محل کار و خانه با راه هایی آسان

کاهش مصرف انرژی توسط شهروندان یکی از دغدغه های اصلی مسوولین بوده و برای این منظور دولتمردان طی سال های اخیر تصمیمات و مصوبه های متعددی را گرفته اند، که مجانی کردن آب، برق و گاز مشترکین کم مصرف یکی از نمونه های بارز آن به شمار می رود که طی همین ماه های اخیر طرح آن به اجرا در آمده است . همین موضوع به روشنی اهمیت کاهش مصرف و مدیریت انرژی در محل کار و منزل را نشان می دهد. موضوع اصلی این مقاله نیز در رابطه با اهمیت کاهش مصرف انرژی در محل کار و خانه می باشد.

ما در اینجا سعی برآن داشته ایم که با ارائه یک سری توضیحات نحوه صحیح مصرف انرژی و همچنین کاهش مصرف آن را برای شما عنوان کنیم.

کاهش مصرف انرژی در محل کار و خانه

اهمیت کاهش و مصرف درست انرژی چیست؟

کاهش و صرفه جویی در مصرف انرژی نه تنها در کشور ما بلکه در تمام دنیا از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. هرچند داشتن الگوی مصرف مناسب و صرفه جویی در مصرف در اقتصاد خانواده ها موثر بوده و موجب کاهش هزینه های آنها می گردد. اما اصلی ترین دلیل اهمیت در کاهش مصرف انرژی، پیشگیری از کمبود انرژی و مشکلات مرتبط با آن می باشد.

 

جهت کاهش مصرف انرژی در خانه چه راهکارهای توصیه می گردد؟

بی شک همه ما می دانیم که رفاه و آسایش حال حاضر ما ریشه در انرژی دارد. یکی از انرژی های رایج که مدار زندگی بشر بر حول آن می چرخد برق است. وابستگی امروزه انسان به انرژی برق به حدی است که حتی می توان ادعا کرد، بدون وجود آن حتی بقا و حیات بشر رو به زوال و نابودی خواهد رفت.

بنابراین صرفه جویی و مصرف بهینه برق و دیگر گزینه های انرژی همچون گاز و سوخت از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

کاهش مصرف انرژی در محل کار و خانه

مصرف صحیح برق

مصرف درست و صحیح انرژی در منزل یکی از مهمترین و رایج ترین شیوه های کنترل مصرف انرژی می باشد. از آنجایی که در طی شبانه روز، مخصوصا حالا که تمام کارها با ابزارها و وسایل برقی انجام می گیرند ما مجبور به استفاده های زیادی از برق هستیم باید در زمان، نحوه و مقدار  استفاده آن مدیریت کنیم تا علاوه بر کاهش هزینه ها و مخارج ماهانه زندگی خود فشارهای وارده بر دوش دولتمردان را جهت تامین انرژی مورد نیاز جامعه و وارد آوردن خسارات جدی بر پی اقتصاد کشور را به حداقل ممکن برسانیم .

زمان استفاده از وسایل را در نظر داشته باشید

از آنجایی اوج مصرف برق در فصول مختلف، متفاوت می باشد لازم هست که زمان استفاده از وسایل برقی پرمصرف نظیر لباسشویی و جاروبرقی را به زمان هایی موکل کنیم که مصرف سرانه انرژی کشور در آن ساعات پایین هست. به عنوان مثال در شب ها که مصرف برق بالاست، و جزو ساعات اوج مصرف تلقی می شود، استفاده از وسایل برقی پر مصرف کاری کاملا اشتباه می باشد که منجر به کمبود و قطع برق خواهد شد.

توجه به ساعات اوج مصرف برق و مدیریت کردن و فرهنگ سازی در زمینه مصرف انرژی منجر به کاهش مصرف انرژی در خانه و کاهش هزینه ‌ها خواهد شد.

کاهش مصرف انرژی در محل کار و خانه

مهمترین موارد تاثیرگذار بر کاهش و مصرف بهینه انرژی در منزل به شرح زیر می باشد:

 

  • استفاده از وسایلی که دارای برچسب مصرف انرژی می باشند
  • استفاده صحیح و منطبق با دفترچه راهنمای محصولات و وسایل برقی و گاز سوز
  • استفاده از درزگیرها
  • توجه به درجه حرارت و سرمایش لوازم در منزل
  • خاموش کردن لوازم برقی بلا استفاده
  • استفاده از ظرفیت کامل لوازم برقی و گاز سوز
  • چک کردن سلامت لوازم برقی و گاز سوز
  • استفاده از لامپ های LED و کم مصرف
  • استفاده از کلرهای آبی به جای گازی در فصل تابستان.
  • استفاده نکردن از وسایل برقی پر مصرف در زمان اوج مصرف بالا

کاهش مصرف انرژی در محل کار و خانه

راهکارهای کاهش مصرف انرژی در محل کار

استفاده درست از ابزارهای روشنایی یکی از گزینه های مهم جهت صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد. منظور از استفاده درست این است که، از لامپ های کم مصرف مانند لامپ های LED استفاده شود و حتی المقدور لامپ های اضافی را خاموش کرده و همچنین از لوازم برقی به شکل درستی استفاده کرد.

پس از پایان هر شیفت کاری، باید سیستم ها، همه لامپ ها و دیگر ابزار برقی مانند سیستم گرمایشی و سرمایشی را خاموش کرد.

وسایل را در شب خاموش کنید

شاید از دید بسیاری از افراد مصرف ماهانه برق لوازمی که بدون استفاده تا شروع روز کاری دیگر روشن می مانند هزینه زیادی نبوده و از نظر اقتصادی بر دوش صاحبان شرکت سنگینی نکند، اما اگر روشن بینانه تر به این قضیه نگاه کنیم درمیابیم که اگر این طرز فکر در سطح وسیعی از جامعه وجود داشته باشد سالانه هزینه های هنگفتی را بر  اقتصاد ملی متحمل می کند.

همچنین کمبود برق و قطع آن ضرر و زیان های بالایی را به بسیاری از تولید کنندگان و ارائه دهندگان خدمات در سطح کشور خواهد زد. پس توصیه می گردد، دست از تفکرهای خودخواهانه برداشته و با حیف و میل کردن انرژی مشکلات کمبود آن را نیز به دیگر مشکلات مردم و دولت اضافه نکنیم.

 

نکته پایانی:

همانطور که مستحظر هستید؛ منابع تولید انرژی جزو متابع تجدید ناپذیر هستند و استفاده از آنها به صورت ابدی و بدون مشکل برای بشر ممکن نیست. بنابراین بشر امروز با مصرف بی رویه انژی، شرایطی را فراهم می آورد که آیندگان و فرزندان ما در آینده با مشکلات جدی تامین انرژی، روبه به رو باشند.

پس لازم هست که همه ما علاوه بر در نظر گرفتن مشکلات رایج حال حاضر به دلیل مصرف بالای انرژی، صلاح فرزندانمان در آینده را نیز در نظر بگیریم و حتی المقدور چه در منزل و چه در محل کار در مصرف انرژی صرفه جویی به عمل بیاوریم.

شاید بسیار از مردم تصور کنند که با صرفه جویی درمصرق انرژی دچار محدودیت و سختی می شوند. اما این باور به هیچ عنوان درست نبوده و منظور ما و مسولین و کارشناسان فقط استفاده درست و بهینه از منابع محدود و تجدبد ناپذیر انرژی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *