بلاگ, چوب, دکوراسیون داخلی

رایج ترین اصطلاحات در زمینه خشک کردن چوب که باید بدانیم

اسلب چوب خشک

در هنگام خشک کردن اسلب چوب ، اصطلاحات فراوانی به گوش تان می خورد که شاید بسیاری از آن ها برایتان جدید و نا آشنا باشد ، در این مقاله قصد داریم به رایج ترین این الفاظ و اصطلاحات بپردازیم .دانستن این اطلاعات در هر سطحی که باشید اعم از مشتری ساده یا خانم خانه دار و یا یک نجار مفید خواهد بود .

در مورد لزوم خشک کردن سریع درخت و چوب به طور کامل و مفصل در مقاله ایی تحت عنوان جامع ترین مقاله درباره خشک کردن اسلب چوب پرداخته ایم .مرحله ی خشک کردن چوب ،مهمترین قدم برای داشتن یک محصول با کیفیت خواهد بود .کیفیت یک میز ناهار خوری چوبی ایده آل، به نوع چوب اولیه آن بستگی دارد .

در تصویر زیر درختان خریداری شده مجموعه زد دیزاین در بهار 99 را ملاحظه می کنید .این چوب ها از با کیفیت ترین درختان مناطق غرب کشور می باشد که باید سریعا مراحل بعدی را طی کنند تا از کیفیت شان کاسته نشود .

 

خشک کردن اسلب چوب

ترک چوب چیست ؟وچه زمانی ایجاد می گردد ؟

چرا چوب پس از خشک شدن ترک بر می دارد ؟چوب در روش طبیعی هنگام خشک کردن اکثرا ترک می خورد و مهمترین اشکال این روش نیز همین موضوع می باشد و آن هم به این دلیل است که لایه های بیرونی چوب خیلی سریع خشک می شود و چون رطوبت درون چوب می خواهد خود را به سطح چوب رسانده و خارج شود ،لذا در سطح چوب ترک هایی ایجاد می شود.این ترک ها در روش خشک شدن در دستگاه کمتر می باشند .

ترکهای سطحی خیلی ریز به وسیله ماشینکاری و پرداخت ( سمباده ) تا حد زیادی از بین می روند و جای نگرانی نیست .هر نوع چوب ، مدت زمان مخصوصی را برای خشک شدن می طلبد که دانستن آن برای متخصصان این حوزه بسیار مهم است .مثلا چوب بلوط کندتر خشک می شود، بنابراین به زمان بیشتری نیاز دارد.

تصویر زیر یکی از ده ها نمونه اسلب خشک موجود در مجموعه زد دیزاین می باشد که برای مصارف تزئینی نظیر ساخت میز و غیره مورد استفاده قرار می گیرد . اکثر اسلب های کمیاب و زیبا که به دنبال آن هستید را در این مجموعه به وفور خواهید یافت .تمام مراحل خشک کردن اسلب چوب و سایر مراحل تخصصی پرداخت ، سمباده ، و غیره در زد دیزاین انجام می گیرد .

برای مشاهده ی نمونه های متنوع اسلب های گردوی سیاه و سایر اسلب های با کیفیت بر روی کلمه اسلب چوب کلیک نمایید .

خرید اسلب چوب

 

چین خوردگی در حین خشک کردن اسلب چوب :

این عیب تحت شرایطی به وجود می‌آید که آب با سرعت خیلی زیادی از چوب خارج شود.چین خوردگی در حقیقت به هم‌خوردن شدید یا لهیده شدن سلول های چوب است و اگر به تصویر زیر دقت کرده باشید ، این چین خوردگی را مشاهده می کنید .

 

خشک کردن اسلب چوب

گره چوب چیست ؟ و چرا گره ترک می خورد ؟

گره ها محل رویش جوانه و یا شاخه هایی است که در قسمتهای مختلف تنه ی یک درخت ممکن است بوجود آید ، درحقیقت گره چوب در اثر انشعابات درخت که به آن شاخه گفته می شود شکل می گیرد.

برخی هنرمندان و سازنده های مصنوعات چوبی از این گره ها به عنوان یک المان خاص و زیبا استفاده می کنند ولی در کنار ظاهر متفاوتی که این گره ها به اکسسوری می بخشد ،گره های چوب موجب افت مقاومت چوب در برابر نیروهایی خمشی و کششی می گردد. و حتی برخی معتقدند وجود آن ها باعث کاهش طول عمر سازه می گردد .همچنین در مراحل خشک کردن اسلب چوب بعضی از گره ها  شل می شوند و یا ترک می خورند .

به طور کلی شاید در نظر عوام این گره ها زیبا باشند ولی در حقیقت جزء معایب یک قطعه چوبی به حساب می آیند .

 اسلب چوب

راه های تشخیص خشکی اسلب :

راه های گوناگونی برای تشخیص میزان رطوبت موجود در میان بافت اسلب چوب وجود دارد .بسیاری از نجاران قدیمی با ضربه به چوب و بررسی وزن چوب ، میزان رطوبت چوب را تشخیص می دهند ؛ البته این روش تجربی بوده و همیشه دقیق نخواهد بود .

دستگاه های رطوبت سنج برای تشخیص درصد رطوبت چوب در بازار وجود دارد که در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد .

اگر اسلب چوب ، رطوبت مضر خود را از دست داده باشد و خشک شده باشد ، پوست خارجی و لبه بیرونی آن به راحتی کنده می شود .در فیلم کوتاه زیر یکی از متخصصان مجموعه زد دیزاین به راحتی لبه ی بیرونی اسلب را با کمی فشار جدا می کند .این روش نیز خشک کردن اسلب چوب را به ما نشان می دهد .

 

دستگاه رطوبت سنج چوب چگونه کار می کند ؟

تشخیص میزان رطوبت چوب کاری نیست که با چشم و لمس چوب به راحتی و سرعت بالا قابل تشخیص باشد .برای این منظور دستگاهی ساخته شده است که به راحتی رطوبت بافت چوب را نشان می دهد .رطوبت ایده آل چوب در مناطق و شهرهای مختلف متغیر خواهد بود . ولی به طور کلی رطوبت استاندارد و قابل قبول در اطراف تهران بین 7 تا 10 درجه می باشد .

در حقیقت  این دستگاه یک جریان الکتریکی در چوب جریان می دهد و به این روش درصد رطوبت را اندازه گیری می کند.در هنگام خرید چوب همراه داشتن این دستگاه بسیار ضروری است.این وسیله جیبی بوده و وزن زیادی ندارد و به راحتی قابل حمل و نقل می باشد .

این دستگاه ها 2 مدل دارند که به دو نوع مخرب و غیر مخرب تقسیم می شوند . نوع مخرب با نفوذ میله ای فلزی در بافت چوب رطوبت را تشخیص می دهد و کمی به بافت چوب آسیب وارد می شود ولی نوع غیر مخرب با یک جریان الکتریکی و بدون سوراخ کردن اسلب چوب عدد رطوبت را نشان می دهند .

خشک کردن اسلب چوب

خشک کردن اسلب چوب چقدر زمان می برد ؟

معمولا زمان زیادی برای به حداقل رساندن رطوبت میان بافتی برای اسلب چوب باید در نظر گرفت .این زمان برای محیط های گرم و خشک ( نظیر اطراف تهران )بین 4 تا 6 ماه متغیر خواهد بود .و برای محیط هایی که رطوبت در آن جا بالاست ( نظیر شهرهای شمالی )این مدت تا نزدیک 9 ما هم به طول خواهد انجامید .البته این زمان ها به چوب های تازه و خیس مربوط می شود . و برای چوب های نیمه خشک زمان 2 تا 3 ماه نیز کفایت می کند .

بسته به نوع چوب و میزان ضخامت اسلب های ، زمان برای خشک کردن اسلب چوب متغیر خواهد بود .

خرید اسلب چوب

آدرس کارخانه زد دیزاین :

البرز _ کرج _ جاده محمد شهر _جنب دور برگردان مهندسی زراعی _ کوچه الوند _پلاک 10

  تلفن دفتر فروش : 02691301060

تلفن کارخانه : 02636704667

 ZDesign_Group@yahoo.com

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.