زد دیزاین مگ, سبک زندگی

روش های از بین بردن آلودگی های هوا

آلودگی هوا

روش های از بین بردن آلودگی های هوا چیست؟

امروزه با وجود گسترش صنایع و افزایش ماشین آلات هوا بسیار آلوده شده است. هوایی که ما تنفس می کنیم مملو از آلاینده های خطرناک و سمی بوده و نه تنها زمین را به نابودی می کشد، بلکه برای سلامتی ساکنین نیز بسیار مضر می باشد. هر ساله تعداد قابل توجهی بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند. در صورتی که جامعه به سمت بی توجهی کشیده شود، در سال های آینده تنفس بسیار سخت خواهد شد. در نتیجه باید به دنبال روش هایی برای از بین بردن آلودگی های هوا باشیم تا هوایی پاکیزه را برای فرزندانمان بر جای بگذاریم.

دلایل آلودگی هوا چیست؟

آلودگی هوا امروزه به یکی از معضلات بسیار بزرگ جامعه تبدیل شده است. در طول روز شاهد اخبار و خبرهای مختلفی در خصوص افزایش آلودگی و یا فوت شهروندان عزیز بر اثر آلودگی هوا هستیم. این آلودگی هوا به حدی افزایش یافته که در برخی از شهرها آن را به وضوح با چشم نیز می توان مشاهده کرد. آلودگی هوا یکی از انواع آلودگی هاست که نه تنها در فضای بیرون در چرخش است، بلکه به فضای داخل خانه نیز ورود پیدا کرده است.

حمل و نقل

یکی از مهم ترین معضلات و دلایل آلودگی هوا، افزایش سیستم حمل و نقل و ماشین های موجود در شهرها می باشد. پایین بودن کیفیت سوخت و کیفیت خودروها باعث می شود که سوخت به هنگام احتراق از خود آلودگی تولید کند. پراکندگی خودروها در خیابان و حرکت بی رویه آن ها باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی بسیاری شده است. عدم مسئولیت پذیری افراد می تواند مهم ترین عامل در افزایش غیر قابل کنترل آلودگی شود. در صورتی که افراد به نقص های خودروی خود اهمیت دهند و به موقع این مشکلات را رفع کنند، روند آلودگی هوا کاهش پیدا خواهد کرد.

آلودگی هوا

گسترش کارخانه ها

کارخانه های صنعتی از دیگر دلایل آلودگی هوا محسوب می شود. بسیاری از کارخانه های صنعتی به صورت غیراستاندارد تولید کرده و همین امر موجب می شود که بدون مشاهده هیچ گونه دود و یا علائمی به محیط زیست ضرر وارد گردد. در صورتی که هر یک از صاحبین کارخانجات بر روی روند تولید نظارت داشته باشند و در قبال جامعه و ساکنین مسئولیت برعهده گیرند، شاهد کاهش روند آلودگی خواهید بود.

آلودگی هوا

سوخت های نامرغوب

از دیگر دلایلی که منجر به افزایش آلودگی هوا می شود، استفاده از سوخت های غیر استاندارد و نامرغوب است. این سوخت نه تنها باعث آسیب رساندن به محیط زیست می شود، بلکه سلامت خودروها را نیز به خطر می اندازد. بنابراین تامین سوخت مرغوب و باکیفیت یکی از مسئولیت هایی است که برعهده دولت بوده و می بایست بر روی روند تولید و عرضه سوخت نظارت داشته باشد.

روش های از بین بردن آلودگی های هوا

همان طور که می دانید برای داشتن زندگی سالم باید به فکر کاهش آلودگی های هوا باشیم، در ادامه شما را با برخی شیوه های از بین بردن آلودگی های هوا آشنا خواهیم کرد.

صرفه جویی در مصرف

یکی از راهکارهای مفید برای کاهش آلودگی های هوا، صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد. بنابراین تمامی لوازم برقی غیر مصرف را از برق کشیده و لامپ های غیرمصرفی را خاموش کنید.

از لوازم و لامپ های کم مصرف استفاده کرده و تا جای ممکن در زمان اوج مصرف انرژی از لوازم برقی استفاده نکنید.

استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی

استفاده از وسایل نقلیه عمومی یکی از بهترین راهکارهای کاهش آلودگی به شمار می رود. در صورتی که هر فرد برای رفتن به محل کار و یا دانشگاه از وسایل عمومی استفاده کند، شاهد کاهش تعداد وسایل نقلیه موجود در سطح شهر بوده و از این طریق آلودگی به شدت کاهش پیدا می کند.

آلودگی هوا

توجه به مصرف سوخت

به مصرف سوخت و مشکلات فنی خودروی خود توجه کنید. در صورتی که هر یک از شهروندان در قبال جامعه احساس مسئولیت کنند و به سلامت وسایل نقلیه خود اهمیت دهند و از روغن مرغوب استفاده کرده و به موقع آن را تعویض نمایند، شاهد روند رو به کاهش آلودگی هوا خواهیم بود.

در هنگام عدم استفاده از خودرو آن را خاموش کنید زیرا روشن ماندن ماشین می تواند به سلامت هوا آسیب بزند.

درختکاری

درختکاری را در جامعه رواج دهید. درخت ها و گل و گیاهان یکی از مهم ترین عاملی است که باعث کاهش آلودگی هوا می شود. بنابراین بهتر تا جایی که می توانید فضای سبز را گسترش دهید.

آلودگی هوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *