زد دیزاین مگ, سبک زندگی

نگهداری کاکتوس در آپارتمان

نگهداری کاکتوس در آپارتمان

نگهداری از انواع کاکتون ها در آپارتمان

نگهداری کاکتوس در آپارتمان نیز یکی از موارد مناسب و آسان است که در ادامه شرایط آن را بررسی خواهیم کرد.

از زمان های قدیم انسان ها علاقه  داشتند تا گل ها و گیاهان را برای ایجاد طراوت و تازگی در کنار محل زندگی خود پرورش بدهند. در گذشته این کار به دلیل بزرگ بودن محل زندگی و داشتن فضای باز و خانه های حیاط دار در باغچه و گوشه و کنار حیاط خانه انجام می شد و هیچ محدود از نظر فضا وجود نداشت.

ولی امروزه با کوچک شدن محیط زندگی و رواج شیوه آپارتمان نشینی امکان نگهداری از گلها و گیاهان مقدور نمی باشد و برای نگهداری از گل ها و گیاهان با توجه به مشکلات بوجود آمده باید در فکر نگهداری از درختچه های بونسای یا مینیاتوری و یا انواع کاج ها و گل های بود که در عین داشتن زیبایی و طراوت بتوان آن ها را با شرایط آپارتمان نشینی که سختی ها و مشکلات خاص خود را دارد هماهنگ کرد.

نگهداری کاکتوس در آپارتمان

 

مزیت نگهداری کاکتوس در آپارتمان

همانطور که می دانید، گل و یا گیاه کاکتوس یک نوع گل استوایی می باشد که جهت رشد مناسب نیاز به آب و هوایی شبیه به خاستگاه خود دارد.

امروزه به دلیل آنکه  خاستگاه و رستنگاه اولیه اکثر درختچه ها و گل های تزیینی مناطق استوایی می باشد. از آنجا که گیاهان و درختچه های استوایی ذاتاً باید محیط پرورش شان مرطوب بوده و فقط در فضای مرطوب مانند جنگل های استوایی می تواند برای آن ها مفید باشد.

نگهداری کاکتوس در آپارتمان

قاعدتا نمی توانند در محیط های آپارتمانی رشد کنند و اگر برخلاف شرایط ذاتی شان به محیط های آپارتمانی برده شوند عمر کوتاهی خواهند داشت و بسرعت زوال و نابودی را در پیش خواهند گرفت.

یکی از معایب نگهداری گیاهان در محیط داخلی خانه این است که محیط رشد گیاهان استوایی باید به اندازه‎ ی کافی مرطوب باشد تا آنها به خوبی رشد کنند. زیرا گیاهان استوایی برای رشد نیازمند محیطی مرطوب شبیه جنگل های استوایی هستند.

نگهداری کاکتوس در آپارتمان

نگهداری آسان کاکتوس در آپارتمان

اما خوشبختانه دوستداران کاکتوس ‎ها چنین مشکلی ندارند. کاکتوس گونه‎ ای از گیاهی مناطق خشک و بیابانی است و می ‎تواند در هوای خشک و دمای میانگین اتاق رشد کند. گرچه نور آفتاب برای رشد و سلامتی کاکتوس ضروری است ولی برای بسیاری از گونه‏‌ های این گیاه 3 ساعت نور خورشید در روز کفایت می کند.

یک کاکتوس سالم و شاداب با گل ‎های زیبا و درخشان می ‎تواند نگاه هر بیننده ای را به سمت خود جلب کند. این گل ‎ها به نوعی وامدار و جانشین گیاهانی هستند که پیش از این با اَشکال خارق العاده و عجیب و بافتی خاردار زیر آفتاب به هیجان می ‏‌آمدند.

نگهداری کاکتوس در آپارتمان

کاکتوس گونه ا‎ی گیاه محبوب  با وقار است که رشد آهسته و مراقبت آسان از آن موجب می ‎شود تا گلدان ‎های کاکتوس‏‌ با جلوه های رنگارنگ ،جذابیتی سحرانگیز داشته و به گیاهانی ظریف و زیبا تبدیل شوند. که دیدگان هر بیننده ای به سمت خود جذب می کنند.

نگهداری کاکتوس در آپارتمان

انواع کاکتوس هایی که قابل نگهداری در آپارتمان هستند

کاکتوس اپونتیا آلبیسپینا

این گونه کاکتوس با بال ‎های فرشته یکی از اعضای خانواده‌‎ی گلابی خاردار می باشد که بصورت دسته ‎های مساوی و فاصله ‎دار رشد می ‎کند و روی آنها به جای تیغ ‎های تیز مو وجود دارد.

بومیان مکزیک بونسای این گونه کاکتوس را تا ارتفاع 60 سانتی ‎متری پرورش می ‎دهند ولی، این نوع کاکتوس ‎ها می ‎توانند در طول زمان تا ارتفاع 180 سانتیمتر نیز رشد کنند.

کاکتوس انجل و ینگز دارای گل ‎های زرد کم ‎رنگ است که بدنبال آنها گل ‎های قرمز رنگ ظاهر می ‎شود. مصرف آب این گیاه متوسط است و نباید زیاد به آن آب داده شود چون آب زیاد باعث گندیده شدن ریشه گیاه می شود.

نگهداری کاکتوس در آپارتمان

کاکتوس دم موشی

کاکتوس آپروکاکتوس فلگلیفُرمیس یا همان کاکتوس دم موشی یک نوع کاکتوس آویزان هست و شاخه هایش بهترین انتخاب برای کسانی است که با کمبود جا برای قراردادن گل مواجه هستند. زیرا می توانند با قرار دادن گلدان کاکتوس در سبدی زیبا و آویزان کردن آن پشت پنجره  نمایی زیبا و چشم نواز به خانه خود بدهند.

این نوع کاکتوس بومی کشور مکزیک است. توصیه می شود برای این کاکتوس سریع ‎الرشد از سبدی بزرگ استفاده شود. چون این گیاه دارای ساقه ‎های کلفتی است و حداکثر تا 90 سانتی ‎متر رشد می ‎کنند. اندازه ‎ی سبد باید به صورتی باشد که ساقه ‏‌ها بتوانند از سبد آویزان شوند. گلهای این کاکتوس به رنگ بنفش، قرمز، صورتی و نارنجی شکوفا می شود.

نگهداری کاکتوس در آپارتمان

کاکتوس افریکن میلک تری (کاکتوس درخت شیر آفریقایی)

کاکتوس افوربیا تریگونا یکی از گونه ‏‌هایی است که پرورش آن آسان است. نام دیگر این گیاه کاکتوس کلیسا است و می ‎تواند تا ارتفاع بیش از 240سانتی ‏‌متر نیز رشد کند. این نوع کاکتوس رشد آهسته ‏‌ای دارد و بعید است که در محیط داخل خانه بیشتر از 120 سانتی ‎متر رشد کند. برگ ‎های سبز و کوچکی روی ساقه‏‌ های شیاردار و بین خارهای این گونه کاکتوس رشد می‏‌ کنند.

گونه‎ی Rubra برگ ‎هایی مایل به قرمز – ارغوانی دارد. اگر این گیاه در خاک خوب با زهکشی مناسب کاشته شود و هر ماه دوبار آن  آبیاری گردد می ‎تواند تا چند دهه عمر کند.

نگهداری کاکتوس در آپارتمان

کاکتوس خمره ‏‌ای ظاهر کاکتوس سرده‎ ی فروکاکتوس

کاکتوس خمره ‏‌ای ظاهر کاکتوس سرده‎ ی فروکاکتوس که به معنی کاکتوس وحشی می باشد گونه ای دیگر از انواع کاکتوس ها بود که قابلیت نگهداری در آپارتمان را دارد. این نوع کاکتوس پوشیده از خارهای سخت و بلندی است که از پالپ آب ‎دار و خوراکی درون گیاه محافظت می ‎کنند.

کاکتوس خمره ‏‌ای می ‎تواند تا چندین دهه عمر کند. اگر این نوع کاکتوس خارج از محیط خانه رشد کند تا ارتفاع 3 متر نیز خواهد رسید. کاکتوس خمره ‏‌ای به ‏‌عنوان یک گیاه خانگی به نور زیادی نیاز دارد. بنابراین توصیه می شود حد امکان گیاه را در معرض نور خورشید قرار دهید. این گیاه به آب کمی احتیاج دارد و خاک شنی و سبک برای این گیاه مناسب است.

نگهداری کاکتوس در آپارتمان

کاکتوس کریسمس

کاکتوس کریسمس کاملاً بدون دندانه است و خانواده ین نوع کاکتوس برگ‌ های مقطع و خارهای نرم و گرد دارند. گل ‎های لوله ‏‌ای آن به رنگ ‎های قرمز، صورتی، نارنجی و سفید هستند. نگهداری این نوع کاکتوس با گونه ‏‌های معمولی کاکتوس متفاوت است. کاکتوس کریسمس بومی جنگل ‎های بارانی برزیل است و به ‎عنوان یک گیاه هوازی روی شاخه ‎های سایر درختان رشد می ‎کند. این نوع کاکتوس به نور غیر مستقیم نیاز دارد و آبیاری آن باید متعادل باشد. اگر این گیاه را در معرض هوای خنک بین 10 تا 15/5 درجه‎ سانتی‌گراد قرار دهید (همانند هوای زمستانی) می ‏‌توانید شاهد گلدهی آن باشید.

نگهداری کاکتوس در آپارتمان

کاکتوس آستروفیتوم

کاکتوس آستروفیتوم اورناتوم دارای شکل ساده و کروی با یک پوشش زینتی سنگ فرشی و یک جام سرامیک محکم است. روی سطح کروی و سفت گیاه پوشیده از تیغ‏‌ های سخت است که می ‏‌توانند تا ارتفاع چند سانتیمتر رشد کنند. اغلب روی گیاه یک پوشش سفید خامه‏‌ مانند ایجاد می ‏‌شود که ممکن است شبیه یک بیماری بنظر رسد ولی، در حقیقت یک مکانیسم دفاعی برای حفاظت از گیاه در برابر نور خورشید است. این نوع کاکتوس باید به ندرت آبیاری شود. اگر می‏‌ خواهید گیاه گل دهد باید آن را در زیر نور شدید آفتاب قرار دهید. گل‏‌ های این نوع کاکتوس زرد هستند.

نگهداری کاکتوس در آپارتمان

کاکتوس اولد لیدی

همانطور که از نام این کاکتوس بر می‎آید ظاهر آن شخصیتی انسانی را در ذهن بیننده تداعی می‏‌ کند. کاکتوس بانوی پیر با نام علمی مامیلاریا هانیانا دارای کلونی‏‌های کروی 25 سانتیمتری است که خارها و موهای سفید رنگ کلونی ‎ها را برجسته می ‎کنند. کاکتوس سالم به صورت هاله ‎ای است و گل‏های صورتی مانند تاجی روی سر قرار گرفته ‌اند. خاک مناسب این گیاه مخلوط خاک ماسه‎ برای گلدان است و باید یک هفته در میان آبیاری شود. ولی در فصل زمستان تنها یکبار در ماه کافی است.

نگهداری کاکتوس در آپارتمان

کاکتوس ساگوارو

کسانی که صحرای سونوران را دیده باشند به این زودی چشم ‎انداز یک کاکتوس 12 متری را که نقطه‌ عطف منظره‎ است فراموش نخواهند کرد. این گیاهان باشکوه می ‏‌توانند تا دو قرن عمر کنند و تا 40 سال گل دهند. رشد آهسته‎ این نوع کاکتوس موجب می ‎شود شما بتوانید یکی از آنها را به ‎عنوان یک گیاه خانگی داشته باشید. کاکتوس ساگوارو باید تا حد امکان در معرض نور خورشید باشد زیرا برای رشد به نور زیادی احتیاج دارد و فقط یکبار در ماه آبیاری شود.

نگهداری کاکتوس در آپارتمان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *