بلاگ, سنگ

آموزش شستشوی دست به کودکان در مقابله با ویروس کرونا

چند وقتی از ورود یک مهمان ناخوانده به کشور می گذرد . مهمانی که زادگاه آن در آسیا و کشور چین بوده ولی به سرعت در تمام دنیا شیوع فراوانی پیدا کرده است . کم و بیش با اخبار و اطلاعات پزشکی این بیماری اطلاع داریم ولی نگرانی و دغدغه ی خانواده هایی که کودک خردسال دارند ،دو چندان است . در نگاه اول ،جلوگیری از وارد شدن استرس و اضطراب در بین کودکان و در مرحله بعد آموزش نکات بهداشتی و شستشوی صحیح دست ها به آنان و در نهایت سرگرم کردن دلبندان مان در منزل از دغدغه های اصلی خانواده ها می باشد .

راه های پیشگیری از کرونا برای کودکان :

به طور کلی همان مواردی که بزرگسالان مجبور به رعایت کردن هستند ، شامل حامل کودکان نیز می شود ؛ولی باید مراقب باشیم که این فرشته های کوچک دچار استرس و اضطراب نشوند . زیرا در مواردی دیده می شود که با وارد شدن نگرانی بیش از حد به آنها اختلالات دیگری نظیر : لکنت زبان ، عصبانیت ، گوشه گیری ،فراموشی ، شب ادراری و ترس و … به سراغ آن ها می آید . به طور کلی با طرفندهای خلاقانه باید موارد زیر را به آنها متذکر شویم .

 • ماندن در منزل
 • شستشوی صحیح دست ها
 • دست ندادن و روبوسی نکردن با هیچ فردی
 • استفاده از ماسک و دستمال کاغذی
 • نحوه صحیح استفاده از مواد ضدعفونی نظیر ژل ها و …
 • نوشیدن مایعات بیش از گذشته

 

شستن صحیح دست ها

ماندن در منزل ، اولین قدم :

این نسخه تنها داروی کشف شده ی ویروس کرونا تا به این لحظه می باشد . با ماندن در منزل و ترک برنامه های خارج از خانه به حفظ جان خود و کودکان و سایر افراد جامعه کمک شایانی می کنیم . شاید بزرگ ترین دغدغه که در این دوران والدین عزیز را به خود مشغول می کند ، سرگرم کردن کودکان باشد . زیرا آن ها به سرعت حوصله شان سر رفته و شروع به بهانه گیری می کنند و باعث ناراحتی ما می شوند . آن ها دوست دارند به پارک و شهربازی بروند و انرژی خود را تخلیه کنند و این امر با آمدن فصل بهار بیش از پیش شده است . ما به اختصار،به 20 سرگرمی و روش جذب کودکان در منزل اشاره می کنیم .

 1. درست کردن کاردستی
 2. آشپزی کردن و کمک به امور آشپزخانه
 3. گل کاری و سرگرم شدن با گیاهان
 4. درست کردن خانه یا چادر برای آن ها
 5. آموزش نماز و دعا خواندن
 6. قصه خوانی و شاعری
 7. دیدن برنامه های تلویزیون و سی دی های مورد علاقه
 8. جشن گرفتن و درست کردن کیک
 9. در حمام ، آب بازی کردن
 10. گواش بازی در حمام
 11. نقاشی
 12. تماس تلفنی و تصویری با دوستان و افرادی که بچه ها آنان را دوست دارند .
 13. رسیدگی به تکالیف مدرسه
 14. حفظ کردن شعر و قرآن
 15. خیاطی و یا نجاری به صورت ابتدایی
 16. درست کردن تابلو آرزوها و رویاها برای سال جدید و نصب آن
 17. بازی های نشسته مثل منچ ، شطرنج ، اسم فامیل و ….
 18. خرید یکسری وسیله بازی جدید که برایشان جذاب باشد
 19. انجام کارهای هنری کودکانه مثل بافت یک کوپلن ظریف ، البته مراقب باشید تا سوزن تیز نباشد .
 20. تغییر چیدمان و دیزاین اتاق شان
 21. و ….

قطعا با خلاقیت و انجام کارهای بیشتری می توانید آن ها را سرگرم کنید . و نکته ی بسیار مهم این است آن ها را دچار خستگی و اضطراب و استرس نکنیم .

 

در خانه میمانیم

شستشوی صحیح دست ها :

بهترین روش آموزش به کودکان از طریق دوستان و هم بازی هایشان به طور غیر مستقیم می باشد  ؛ زیرا آنان همدیگر را دوست دارند و صحبت ها و فیلم و ویس های آنان را زود کپی برداری می کنند . و همین طور آموزش با شعر و ترانه تا حدودی می تواند آنان را ترغیب کند که به امور بهداشتی بیش از پیش اهمیت دهند . فیلم زیر شستن دست توسط کودک خردسالی را خواهید دید .

 

 

 

لازم به ذکر است جنس روشویی در فیلم بالا ، روشویی سنگی رودخانه ای می باشد .این روشویی یکی از بهترین و البته اولین سازه ی مجموعه زد دیزاین می باشد . جنس این روشویی ها سنگ های طبیعی رودخانه ای می باشد ، که پس از استخراج و تراش به همان صورت طبیعی و بکر و بدون هیچ رنگی قابل خرید می باشند .

روشویی سنگی

دست ندادن و روبوسی نکردن با هیچ فردی :

قطعا در این دوران دید و بازدیدی و دیداری اتفاق نمی افتد . پس زیاد نگران این موضوع نباشید ولی بهتر است به بچه ها کاملا توضیح دهیم تا مدت طولانی به هیچ کس دست ندهند و بگویند چون شما را دوست دارم ، دست نمی دهم . تمامی فرهنگ ها از دوران کودکی در ما شکل گرفته و هنر نه گفتن را باید از کودکی به آنان یاد دهیم .به آنها بگویید دستهای خود را به دهان و صورت خود نزنند و بیش از گذشته نظافت را رعایت کنند . باید بدانند برای جلوگیری از بیماری شستشوی صحیح دست ها را با دقت و به مدت 20 ثانیه انجام دهند .

 

شستشوی صحیح دست ها

 

استفاده از ماسک و دستمال کاغذی :

ماسک زدن برای موقع بیرون رفتن از منزل می باشد که بنا به دلیلی مجبور به بیرون رفتن ،برای مدت کوتاهی و به اجبار هستید .ماسک های رنگی و طرحدار بسیار زیبایی در فروشگاه ها وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده نمایید ؛ ولی اگر موفق به خرید نشدید ، یا خودتان دست به کار شوید و در منزل درست کنید و یا از نمونه های بزرگسال استفاده نمایند .  همچنین به آنها دستمال جیبی داده و آموزش دهید بعد از مصرف به درون سطل زباله بیندازند .

 

ویروس کرونا

نوشیدن مایعات بیش از گذشته :

وزارت بهداشت جهانی اعلام کرده است ، خوردن مایعات گرم در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا مفید خواهند بود . بنا به ذائقه کودک تان از دمنوش زعفران ، دارچین ، بهارنارنج ، زنجبیل و نبات و عسل استفاده نمایید .با آرزوی صحت و سلامتی برای تمامی مردم دنیا . زد دیزاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *