زد دیزاین مگ, سبک زندگی

تمیز کردن کف چوبی و پارکت خانه

تمیز کردن کف چوبی و پارکت خانه

روش خانگی تمیز کردن کف چوبی و پارکت خانه

امروزه به دلیل استقبال عمومی بالا به استفاده از چوب برای استفاده در کف و بدنه خانه ها که باعث زیبایی می شود و به دلیل اینکه چوب خاصیت عایق صدا و حرارتی  در سازه های امروزی دارد مقبول تر است. استفاده از چوب برای پوشاندن کف ها و بدنه ها نیاز به خراب کاری، نخاله و ضایعات ساختمانی ندارد و راحت و سریع تر نصب می شود بیشتر مورد توجه است. ولی مشکل و چالش بزرگی که استفاده از چوب برای خانم های خانه دار بوجود می آورد تمیز کردن کف چوبی و پارکت خانه که مثل زمانی که کف و بدنه خانه آنها چوبی نبود دیگر نمی توانند از وسایل و پاک کننده های سابق برای پاک کردن روی چوب و پارکت استفاده کنند. چون ممکن است چوب و پارکت آسیب ببیند و زیبایی ظاهری آن از بین برود. در ادامه روش هایی مناسب برای تمیز کردن کف چوبی و پارکت خانه را بیان میکنیم.

تمیز کردن کف چوبی و پارکت خانه

چگونه می توان لک ها یا آلودگی های روی پارکت و کف چوبی را از بین برد

  • برای از بین بردن آلودگی روی سطوح چوبی بدلیل آنکه استفاده از آب چه کم و زیاد برای تمیز کاری بسیار مضر است و نم حاصل از این تمیز کاری می تواند باعث پف کردن و از بین رفتن کفپوش بشود.
  • در ابتدا بهتر است از مواد خاصی که برای تمیز کردن سازه های چوبی ارائه شده است استفاده کرد و طبق روال و دستور کار ارائه شده عمل کرد و بعداز پایان کار مکان مورد نظر را با دستمال یا تی نخی تمیز کرد
  • اما اگر مواد خاص تمیز کننده کفپوش در دسترس نبود برای سطوحی که در حد گردگیری و تمیزکاری ساده بود با لوازم ساده و عمومی همچون کشیدن دستمال به تمیز کاری کف های چوبی یا وسایل و لوازم معمولی موجود درخانه با دقت نسبت به تمیزکردن آن اقدام کرد.
  • اگر نوع چوب و پارکت را نمی دانستید و با سطح مورد نظر با لکه ها یا موادی که به آسانی پاک نمی شد برخورد کردید و مجبور به استفاده از مواد غیر متعارف و ناشناخته جهت پاک کردن آنها شدید. بهتر است ابتدا تاثیر آن پاک کننده را بر روی پارکت امتحان کنید.
  • برای این کار ابتدا در جایی از کف که در دید نیست آن پاک کننده را امتحان کرده و بعد از اطمینان از آسیب نرساندن و قدرت پاک کنندگی، جهت مصرف آن برای پاک کردن پارکت اقدام کنید.
  • باید توجه داشت که هیچگاه از مواد مومی و نفتی برای تمیزکاری کفپوش های چوبی استفاده نشود چون ممکن است باعث آسیب های جبران نا پذیری به آن بشود.

 

تمیز کردن کف چوبی و پارکت خانه

انواع پاک کننده خانگی کفپوش برای تمیز کردن کف چوبی خانه

سه نوع پاک کننده خانگی کفپوش وجود دارد که می‌توان برای تمیز کردن کف چوبی خانه و پارکت چوبی از آن استفاده کرد که این سه پاک کننده مخصوص پارکت به شرح زیر است.

 

  1. پاک کننده کلری
  2. پاک کننده دو قسمتی یا پروکساید
  3. اسید اگزالیک

 

بهترین پاک کننده خانگی کفپوش بستگی به منبع لکه‌ ای دارد که قصد دارید آن را از پارکت پاک کنید. بنابراین ملاک شما در فرآیند برق انداختن کفپوش چوبی این است که بدانید لکه در اثر چه چیزی به ‌وجود آمده و کدام پاک کننده خانگی کفپوش برای شستشوی پارکت مناسب می باشد

تمیز کردن کف چوبی و پارکت خانه

۱- پاک کننده خانگی کفپوش کلری:

این نوع پاک کننده، رنگ ‌ها و لکه ‌های حاصل از مواد طبیعی مثل چای، خون، آب‌ انواع توت و سایر خوراکی‌ها را از بین می‌برد. پاک کننده خانگی کفپوش کلری بسیار رقیق است و برای تمیز کردن کف چوبی خانه و شستشوی پارکت لازم است چندبار محل مورد نظرتان را تمیز کنید تا لکه از بین برود. اگر برای شستشوی پارکت چوبی به ماده غلیظ تری نیاز دارید می ‌تواند کلر مخصوص استخر را تهیه کنید.

 

۲- پاک کننده خانگی کفپوش دو قسمتی یا پروکساید:

اگرچه پاک‌ کننده‌ های کلر دار با لکه های حاصل از مواد مختلف می ‌جنگند و آن‌ ها را از بین می ‌برد اما تغییر چندانی در رنگ پارکت چوبی ایجاد نمی‌ کند. پاک کننده خانگی کفپوش دو قسمتی انتخاب مناسب برای برق انداختن کفپوش چوبی است. لکه ‌هایی که با پاک کننده‌ های کلری یا اگزالیک از بین نمی ‌روند با پاک‌کننده‌های دو قسمتی حتما رفع می ‌شوند.

تمیز کردن کف چوبی و پارکت خانه

۳- پاک کننده خانگی کفپوش اسید اگزالیک:

برای تمیز کردن کف چوبی خانه از لکه ‌های آهن یا زنگ زدگی باید از اسید اگزالیک استفاده کنید. اسید اگزالیک لکه‌های آب به ‌جا مانده روی پارکت چوبی را هم از بین می‌برد. اگر حیوان خانگی دارید که ادرارش روی پارکت چوبی مانده، اسید اگزالیک به احتمال زیاد مشکل را برای ضدعفونی کردن کفپوش چوبی حل می‌کند. برای تمیز کردن کف چوبی خانه بهتر است از اسید اگزالیک خالص استفاده کنید و آن را با آب قاطی نکنید

پس از استفاده از هریک از پاک کننده های بالا بهتر است محل استفاده در چند نوبت با پارچه نخی با رطوبت کم تمیز شود تا چیزی از مواد شوینده بالا در مغز چوب نفوذ نکند و به مرور باعث فرسایش چوب و کفپوش بشود.

تمیز کردن کف چوبی و پارکت خانه

تمیز کردن کف چوبی و پارکت خانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *