Whatsapp

مشاوره رایگان

چوب طبیعی

۵ راه تشخیص چوب طبیعی از روکش چوب

فهرست

راه های تشخیص چوب طبیعی از روکش

تشخیص چوب طبیعی از روکش یکی از سخت ترین کارها برای کسی است که تخصصی در کارهای مرتبط با چوب ندارد،هیچ کس دوست ندارد هزینه چوب طبیعی  را پرداخت کرده اما در ازای آن هزینه، چیزی با ارزش کمتر دریافت کند. اما در این مقاله سعی خواهیم کرد تا چند راه تشخیص درست چوب طبیعی از روکش های مصنوعی را با شما در میان بگذاریم. چند راه برای تشخیص درست چوب طبیعی وجود دارد که باید به آنها دقت کرد و پس از دقت به این موارد میتوانید اطمینان حاصل کنید که چوبی که خریداری نموده اید از نوع مرغوب آن می باشد.

قیمت روکش چوب

قیمت روکش چوب به مراتب پایین تر از محصولی است که با چوب طبیعی ساخته شده و از چند نظر قابل بررسی است. این مورد همان موردی است که باعث می شود اینکه شما بلد باشید که چوب را از روکش تمیز بدهید به امر مهمی تبدیل بشود، زیرا برخی از فروشندگان از این نابلدی استفاده نموده و سعی دارند محصولات مصنوعی ساخته شده با روکش را با همان قیمت به فروش برسانند. روکش چوبی اغلب به دلیل اینکه به صورت مصنوعی ساخته شده و در کارخانه و شرکت های تولیدی تولید می شود و در سراسر کشور میتوان این تولیدی ها را راه اندازی کرد میتوان گفت هزینه حمل و نقل پایین تری دارند و میتوانند به راحتی اریال بشوند. اما چوب طبیعی باید از جنگل ها فراوری شود و همین پروسه قطع درخت، حمل و نقل تنه درختان، برش چوب و خشک کردن چوب، به علاوه کمیابی و تک بودن چوب های درختان که هر کدام دارای نقش و نگار منحصر به فردی هستند، به محصولی لوکس و با کیفیت تبدیل شده که تاثیر زیادی در قیمت آن دارد.

تفاوت روکش چوب با ام دی اف

به طور کلی محصولات ام دی اف دارای یک مغزی ام دی اف خام می باشند که با روکش هایی با کیفیت های مختلف از جمله های گلس و اچ پی ال و یا اکرلیک پوشانده و پرس شده است. این روکش ها اغلب مصنوعی می باشند و در کارخانه های تولیدی به دست می آیند اما گاهی این ام دی اف خام با ورق نازکی از چوب طبیعی پوشانده می شود که می تواند از برش چوب طبیعی به صورت خیلی نازک به دست؟ آمده باشد، این نوع روکش می تواند از چوب درختان گردو، ملچ ،راش و زیتون باشد. همینطور این روکش ها ظاهر زیبای بی نظیری به محصولات چوبی می دهند و شباهت بسیار زیادی با محصولات چوبی دارند.

 

ویژگی های چوب طبیعی

چوب طبیعی زیبایی بی نظیر و خاصی دارد که در متریال های دیگر به این صورت یافت نمی شود. چوب طبیعی دارای گرما و انرژی خاصی است که در خانه با هارمونی زیبایی با دیگر وسایل خانه ایجاد میکنید اگر بخواهیم اصلی ترین ویژگی چوب را نام ببریم، آن ویژگی نقش و نگار و طرحی است که در اثر برش چوب نمایان می شود و در هر چوبی این نقش ها منحصر به فرد و بی نظیر هستند. اصلی ترین ویژگی چوب طبیعی این است که هر برشی از آن نقشی دارد که در چوب دیگر یا محصول دیگری نمونه آن را نمی توانید مشاهده کنید و می توانید ادعا کنید که این محصول با این نقش فقط متعلق به شما است. در صورتی که در روکش مصنوعی این اتفاق نمی افتد و هر روکش به تولید انبوه رسیده و در محصولات خیلی زیادی از جمله میز چوب طبیعی  آن استفاده می شود. از دیگر ویژگی های چوب طبیعی استحکام بسیار زیاد آن است و این ویژگی در ساخت مبلمان و وسایل چوبی که هر روز وزن زیادی را تحمل میکنندT میتواند ویژگی عالی باشد. در میان چوب ها می توان از چوب های راش و گردو به عنوان چوب های خیلی محکم نام برد.

روش تشخیص دادن چوب طبیعی از روکش چوب

اولین و بهترین راه تشخیص چوب از روکش چوب دقت به طرح و گره آن می باشد. می توان گفت تنها متریالی که هیچ تکرار و ریتمی در طرح آن وجود ندارد متریال چوب طبیعی می باشد، این نکته درباره تمام انواع درختان صدق می کند.فقط کافی است با دقت به محصول مورد نظر بنگرید، طرح چوب طبیعی دارای گره ها و طرح های نامنظم و منحصر به فردی است که روکش های مصنوعی قادر نیستند این طرح ها را ایجاد کنند. روکش ها امروزه از تنوع طرح و نقش بی نظیری برخوردارند اما باز هم هیچ گاه نمی توانند طرح طبیعی چوب را در همه جهات نشان دهند.
 

 

نقش چوب طبیعی

نقش چوب طبیعی باید در همه برش ها یکنواخت باشد،به گونه ای که شما متوجه می شوید که این همان چوب است که در جهتی خاص برش خورده است. در کار های روکش و ام دی اف تمام صفحه ها  در یک جهت هستند و نمیتوان جهت آنها را به صورتی قرار داد که نمایی بالای از بخش برش خورده چوب را نشان دهند، اگر بخواهم با مثالی این نکته را بگویم فرض کنید اگر پرتقالی را از بالا برش بدهید، جهت عمودی و افقی آن کاملا نمای متفاوت اما پیوسته ای دارد، درست مثل تنه درخت. اما در کارهای روکش به دلیل هم جهت بودن روکش مصنوعی ایجاد این نما امکان پذیر نیست.
 

تشخیص چوب طبیعی هنگام خرید

برای مثال اگر در حال خرید دراور یا میز تلویزیون چوبی هستید، کشو را باز کرده و به داخل آن نگاهی بیاندازید. لبه های بالایی کشو از نوار های باریکی استفاده شده که به سطح لبه ها چسبیده اند؟ اگر قصد خرید چوب را دارید بهتر است در خرید خود بازنگری داشته باشید. چون این کار با روکش ساخته شده است.

در کل بهترین کار این است که به چوب به چشم یک متریال منسجم نگاه کرده و رگه ها و طرح های طبیعی چوب را دنبال کنید تا یک خرید موفق و عالی داشته باشید.

 

قیمت چوب طبیعی

یکی دیگر از راه های تشخیص چوب طبیعی از روکش توجه به قیمت آن است اگر فروشنده ای ادعا کرد که مخحصول چوبی در اختبار شما قرار داده اما قیمت آن هم قیمت با چوب های موجود در بازار تطابق ندارد میتوانید به اینکه در حال خریداری چوب هستید شک کنید. زیرا چوب طبیعی به دلیل مراحل سخت تهیه و خشک کردن و ساخت، قیمت محصول به مراتب از محصولات آماده با روکش مصنوعی موجود در بازار بالاتر است.و بهتر است به این موضوع دقت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.