چوب

‌چوب سدر

چوب سدر

‌چوب سدر

‌چوب سدر از درخت همیشه سبز سدر به دست می آید این نوع درخت از تیره مخروطیان می باشد، شباهت زیادی به درخت کاج دارد ولی از درخت کاج بزرگ تر و تنومند تر می شود. این نوع درخت در زبان فارسی با نام کنار و در زبان عربی با نام سدر هم شناخته می شود. درخت سدر دارای گونه های زیادی می باشد. این نوع درخت بومی مناطق هیمالیا و مدیترانه می باشد. روغن چوب سدر یکی از قدیمی ترین و اصلی ترین موادی است که به عنوان بیس و پایه در بیشتر عطرهای معروف استفاده می شود. این نوع درخت در صورت فراهم بودن شرایط آب و هوایی قابلیت رویش در اکثر مناطق اقلیمی را دارد.‌

 

ساختار و مشخصات ظاهری درخت و ‌چوب سدر

درخت سدر از طریق بذر، قلمه، پیوند و خواباندن تکثیر می شود. این درخت عمر چندین ساله دارد و گاهی به بالای صد سال هم می رسد. درخت سدر تنه ای صاف و ایستا دارد که شاخه های اصلی و فرعی زیادی از آن منشعب می شود.‌ برگ های سبز کوچک قلبی شکلی دارد که غالبا با سه گلبرگ برجسته می شوند که گوشوارک آن خاردار می باشد. از جمله گیاهان دو لپه ای می باشد. درخت سدر،  درخت یا درختچه ای خاردار است. در اوائل بهار این درخت به بلوغ می رسد،‌ و پس از باروری گل های آن  به  میوه ای تخم مرغی شکل و خوراکی تبدیل می شود که رنگی سبز دارد و به مرور زرد می شود، مزه ای ترش و شیرین و ملس دارد.

برگ درخت سدر را خشک کرده به صورت پودر تبدیل می کنند و از آن در مواد شوینده ای مثل‌ شامپو و صابون استفاده می نمایند. همچنین برگ تازه درخت سدر برای شستشوی سر و بدن مفید بوده و می تواند مثل مواد شوینده عمل کند،  ارتفاع این درخت در نهایت رشد با توجه به فراهم بودن شرایط آب و هوایی متغیر بوده و بین 5 تا 15 متر در نوسان می باشد.

درخت سدر

مشخصات و ویژگی های ‌چوب سدر

چوب سدر رنگ قرمز مایل به قهوه ای دارد که ممکن است رنگ آن متغیر بوده و بین رنگ شکلاتی تا دارچین  در نوسان باشد. به صورت کلی رنگ چوب سدر به رنگ زرد روشن تا قهوه ای روشن است و رنگ بندی چوب این درخت به این شکل است که درون چوب به رنگ زرد روشن و لایه بیرونی چوب به سفید متمایل به زرد می باشد، که از لایه درونی متمایز است و به مرور زمان تیره می شود اگر این نوع چوب بدون لایه پوشاننده در فضای بیرون استفاده یا قرار داده شود، ممکن است دچار هوا زدگی شده و یک لایه طوسی بر روی آن ظاهر شود.

چوب درخت سدر نسبت به خیلی از درختان سوزنی برگ، بافت سخت تری دارد. درخت سدر چوبی با الیاف راست تار دارد که الوار آن طولی بین 24 تا 40 متر و قطر آن ها به 90 تا 150 سانتیمتر می رسد. بافت این نوع چوب از مقاومت و ثبات خوبی در برابر هوا زدگی، حمله حشرات و تماس با خاک برخوردار می باشد. چوبی گران قیمت و مقاوم در برابر اسید و مواد خورنده می باشد. این نوع چوب از پرداخت و رنگ پذیری خوبی برخوردار بوده بطوری که پس از نقاشی و پوشش دهی با روغن های طبیعی و رنگ های شیمیایی ظاهری زیبا و مطلوب پیدا می کند.

چوب سدر  سبک و کم گره است از دوام خوبی برخوردار بوده برش خوب و راحتی دارد و به صورت ماشینی و دستی به راحتی ابزار می خورد و ابزار خور مطلوبی دارد. چوب سدر  دارای عطر و بوی خوبی می باشد و دلیل آن هم وجود صمغی خاص در بافت این نوع چوب است که از آن به وفور در صنایع عطر و ادکلن سازی استفاده می شود.

 

مشخصات چوب سدر

کاربرد های ‌چوب سدر

از چوب سدر در گذشته به دلیل مقاومت و دوام خوبی که دارد برای ساختمان ها و سازه های چوبی در فضای باز استفاده می شده است. امروزه هم از آن برای ساخت انواع آلاچیق، پرچین ها و گلدان های چوبی استفاده می شود. ولی استفاده از چوب سدر به این موارد محدود نمی شود و استفاده های گسترده ای در صنایع چوب از آن می شود. که می توان به مواردی مثل، ساخت در و پنجره های چوبی، کنده کاری و معرق، قایق و کشتی سازی، نمای ساختمان، ساخت انواع کفپوش چوبی، برای ساخت مبلمان،  برای ساخت انواع الات موسیقی بخصوص فلوت و گیتار، کابینت سازی، ساخت ماکت و نمونه های کوچک چوبی، استفاده برای پوشش فضاهای چوبی مثل سونا و گاهی اوقات ظروف چوبی و… اشاره کرد.

 

استفاده از چوب سدر برای ساخت گیتار

از گذشته های دور از چوب درخت سدر برای ساخت گیتار  از نوع کلاسیک استفاده می شده است. به مرور به دلیل مرغوبیت و رنگ قرمز بافت این نوع چوب از آن در ساخت انواع برند های معرف گیتار استفاده می شود. معمولا از چوب قرمز سدر برای ساخت صفحه رویی گیتار کلاسیک استفاده می شود. ولی برای خرید بهتر است گیتار هایی انتخاب شوند که به صورت یکپارچه از چوب سدر ساخته شده باشند.

از ویژگی های چوب سدر که آن را مناسب برای ساخت گیتار می کند می توان به  اثر گذاری بودن آن بر صدای گیتار اشاره کرد، در واقع به زبان ساده می توان گفت گیتاری که از چوب سدر ساخته می شود از کیفیت صدای بالاتری نسبت به چوب های دیگر برخوردار می باشد. بطوری که صدایی گرم و دلنشین تولید می کند و عمق صدای آن  نسبتا بالاست.

 

انواع درخت سدر

درخت سدر دارای گونه های مختلفی می باشد بطوریکه امروزه نزدیک به 40 گونه آن شناخته شده است. از گونه های معروف این درخت می توان به درخت سدر ویرجینیای سرخ، درخت سدر تگزاس و سدر چینی اشاره کرد.

انواع درخت سدر

روغن سدر و ویژگی های آن

همانطور که گفته شده چوب سدر دارای بوی مطبوعی است و  دلیل این عطر و بو وجود نوعی صمغ یا روغن خاص در بافت این نوع چوب می باشد. این روغن و یا صمغ به شکل تقطیر از شاخه، تنه و ریشه این درخت استحصال می شود. رنگ صمغ یا روغن چوب سدر زرد یا قهوه ای است، این صمغ از زمان باستان به وسیله سومریان شناخته شده بوده و به عنوان پایه ای برای رنگ استفاده می شده است و حتی مصریان باستان هم آن را می شناختند و در ترکیب مواد شوینده استفاده می کردند ولی امروزه در دنیا از این صمغ برای ساخت عطر های مردانه استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *