چوب

‌چوب آکاژو

‌چوب آکاژو

‌چوب آکاژو چیست؟

 

‌چوب آکاژو که شباهت زیادی به درخت  ماهگونی دارد از درختان بومی آمریکای جنوبی و مکزیک می باشد. همچنین این نوع درخت در شرق آسیا و بخصوص کشور سنگاپور رویش دارد و در صورت فراهم بودن شرایط اقلیمی قابلیت رویش در بیشتر مناطق جهان را دارد ولی در مناطق گرمسیری کره زمین بهتر از مناطق دیگر رشد می کند و کیفیت رشد و نمو آن بهتر است.  امروزه یکی از مناطقی که بیشترین نقش را در تجارت جهانی این نوع چوب دارد جنگل های شرق آسیا بخصوص کشورهای هند ، بنگلادش و سنگاپور هستند که بیشترین چوب آکاژو دنیا را تولید می کنند.

 

ساختار و مشخصات ظاهری درخت و ‌چوب آکاژو

 

آکاژو یک واژه فرانسوی است  که به معنی قهوه ای مایل به قرمز می باشد.  آکاژو از چوب هایی با رنگ و بافت زیباست و از چوب های گران قیمت و ارزشمند محسوب می شود. در قاره های مختلف آسیا، آفریقا و آمریکا رویش دارد که کیفیت چوب آکاژوی آفریقایی و آمریکای از دیگر گونه ها بیشتر است. این درخت دارای تنه ای استوانه ای و صاف است که درنهایت رشد در صورت فراهم بودن شرایط محیطی ارتفاع آن بین 55 تا 80 متر در نوسان می باشد این درخت ساقه یا تنه ای راست و ایستا دارد که شاخه های اصلی و فرعی زیادی از آن منشعب می شود.

درختی بزرگ و غول پیکر است که در صورت رشد مناسب،  قطر تنه آن به 100 تا 150 سانتیمتر هم می رسد و در مواردی تنه هایی با قطر  180 سانتیمتر هم از این درخت دیده شده است. در مناطق محلی از شاخه و برگ های این نوع درخت  بیشتر برای تغذیه گاوها استفاده می شود. میوه این درخت هم از روغن بالایی برخوردار بود و بیشتر در صنایع دارو سازی مصرف دارد.

 

‌چوب آکاژو

ساختار و ویژگی های ‌چوب آکاژو

 

چوب آکاژو در هنگام برش رنگی صورتی دارد که پس از برش و قرار کرفتن در معرض نور،  رنگ آن به قرمز مایل به قهوه ای تغییر می کند. با گذشت زمان تغییر رنگ بافت چوب آکاژو بیشتر به چشم می خورد مثلا قطعه ایی از چوب برش خورده آکاژو با قطر 30 تا 80 میلیمتر در هنگام برش به رنگ زرد تا صورتی روشن می باشد و در هنگام برش تفاوت زیادی بین چوب های این درخت به چشم نمی خورد ولی وقتی این نوع چوب در معرض نور قرار می گیرد تفاوت آن ها واضح تر می شود.

ساختار دانه بندی بافت این نوع چوب اغلب نامنظم و در هم تنیده است و بافت آن بین درشت تا درشت متوسط در نوسان است. چوب آکاژو یکی از چوب های زیبا و در عین حال ساده است که به صورت گسترده در بازار جهانی چوب عرضه می شود. درون این نوع چوب و مغز داخلی آن قرمز رنگ است و بافت خارجی آن رنگ سفید مایل به صورتی دارد. از ویژگی های این نوع  چوب بافت یک شکل و یکدست آن است که با وجود طرح های پرمگسی درخشان آن اگر در جهت تابش نور خورشید قرار گیرد ممکن است درخشش های متفاوتی بر روی آن ایجاد شود.

‌ چوب آکاژو چوبی نیم سبک و نیم سخت است که برای کار مناسب بوده و کار کردن با آن راحت می باشد. چوب آکاژو از ضربه پذیری خوبی برخوردار بوده و به خوبی پیچ و میخ برای اتصال قطعات مختلف  وارد بافت چوب می شود. چوب آکاژو به دلیل بافت و رنگ زیبایی که دارد یکی از پر مصرف ترین چوب ها برای درست کردن روکش های قیمتی می باشد. این نوع چوب به دلیل بافت مناسب در مقابل همکشیدکی و وا کشیدگی مقاوم است و در طول زمان کمتر دچار آسیب و ترک می شود.

 

‌چوب آکاژو از نظر پوشش و رنگ پذیری چگونه است؟

 

چوب آکاژو از شرایط خوبی برای پرداخت برخوردار است ولی برای نقاشی و پوشش دهی باید بخوبی بتونه شود تا منافذ بافت چوب بخوبی پر شود و چند دست سمباده بخورد تا شرایط آن برای رنگ پذیری و واکس خوری محیا شود. آکاژو به دلیل بافت و رنگ مناسب بیشتر برای تهیه انواع روکش مورد استفاده قرار می گیرد.

 

در زمان استفاده از چوب آکاژو باید به چه نکاتی اشاره شود؟

 

معمولا پس از خشک شدن چوب آکاژو در کوره های مخصوص، وزن چوب نسبتا سبک شده و مقاومت آن افزایش پیدا می کند و در صورتی که به آن آسیب جدیدی نرسد می تواند سال ها به همان شکل اولیه خود باقی بماند. به دلیل مقاومت این نوع چوب از گذشته های دور برای ساخت انواع صندلی و مبل از آن استفاده می شده است.

از نکات جالب در مورد چوب آکاژو گرمی و ظرافت بالای این نوع چوب است که وقتی در سازه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد می تواند باعث ایجاد شور و نشاط در فضا شود و همچنین چوبی مناسب برای ساخت سازه هایی با طرح های کلاسیک و قدیمی است.

چوب آکاژو از قابلیت خوبی برای ابزار خوری با ماشین های برش برخوردار می باشد و برای اتصال قطعات آن می توان از چسب استفاده کرد، چون قطعات این نوع چوب با چسب به خوبی بهم متصل می شوند. به دلیل روغنی بودن مغز چوب آکاژو پس از تابش نور خورشید بر روی بافت آن، رگ های داخلی چوب  نور دریافتی را منعکس کرده و جلوه ای زیبا و درخشان به وجود می آورند.

 

چوب آکاژو چه کاربرد هایی دارد؟

 

به دلیل مقاومت بالای چوب آکاژو از قدیم الایام برای ساخت مبل استفاده می شده است. در ساخت قایق های بادبانی و تفریحی کاربرد دارد. استفاده از این نوع چوب برای ساخت سازه های چوبی دکوراسیون می تواند باعث افزایش جذابیت و زیبایی دکوراسیون داخلی شود.

چوب آکاژو با رنگ قرمز بافت خود می تواند جلوه ای زیبا به نمای داخلی بدهد. همچنین از این نوع چوب درخشان برای ساخت در و پنجره، چهارچوب، نمای ساختمان، انواع مبلمان گران قیمت، طراحی و ساخت نماهای داخلی مجلل و ساخت پنل قایق های لوکس و آنتیک استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *