شلف
فهرست

۱۱ نکته‌ی طلایی برای تزئین فضا با شلف‌ دیواری

در ادامه بررسی می شود که شلف های دیواری در صورت جا نمایی درست می توانند تاثیر زیاد و غیر قابل انکاری در فضای دکوراسیون داخلی داشته باشند. در گذشته برای قرار دادن وسایل تزئینی در جاهای مختلف خانه از سازه هایی به اسم طاقچه استفاده می کردند که امکان جابجایی آن ها وجود نداشت و وسایل تزئینی و قاب های عکس را روی آن ها قرار می دادند ولی امروزه به دلیل استفاده از طراحی ساده، امکان ایجاد طاقچه های قدیمی و جود ندارد و می توان به جای آن ها از سازه های چوبی به اسم شلف دیواری استفاده کرد.

شلف چیست و چه کاربردی دارد؟

شلف ها سازه های چوبی هستند که از انواع چوب ها بخصوص چوب ام دی اف در اشکال هندسی متنوع متناسب با سلیقه های مختلف ساخته می شوند. به دلیل تنوع رنگ در چوب های ام دی اف می توان بنا بر سلیقه سفارش ساخت آنها را در رنگ های مختلف داده و متناسب با دکوراسیون داخلی در جاهای مختلف خانه نصب کرد.

علاوه بر چوب از فلز هم برای ساخت شلف استفاده می شود که از مقاومت بالا تری برخوردار بوده و برای نگهداری اجسام تزیینی سنگین مناسب می باشند. همچنین باید توجه داشت که برای زیبایی و تنوع بیشتر در ساخت آنها از شیشه و پلاستیک هم متناسب با شرایط استفاده می شود.

معمولا شلف ها به وسیله پیچ و رولپلاک به دیوار نصب می شوند و نوع اتصال آن ها به دیوار تقریبا مخفی می باشد. البته بعضی از شلف ها هم هستند که با بست به دیوار نصب می شوند این نوع بست ها ظرفیت نگهداری وزن های بالا را ندارند و باید با احتیاط در قرار دادن وسایل از آن ها استفاده شود‌.

ویژگی ها و مزایای استفاده از شلف

شلف ها به دلیل ساختار و نوع طراحی که دارند برای نصب و استفاده در دکوراسیون داخلی بسیار مفید و کار آمد هستند و از مزایای آن ها می توان به مواردی مانند، تنوع بالا در طرح و مدل، نیاز نداشتن به فضای خاص برای نصب چون بنابر سلیقه و شرایط می توان جای نصب آن ها را مشخص کرد.‌

هزینه ساخت شلف ها بالا نیست و از قابلیت خوبی برای نظم دهی برخوردار می باشند و در پایان می توان به طراحی و ساخت بسیار ساده این سازه ها اشاره کرد‌.

1..1

۱۱ نکته ای که برای تزیین فضای داخلی با شلف باید مورد توجه قرار گیرد؟

برای تزیین فضا با سازه هایی که با نام شلف شناخته می شوند باید نکاتی رعایت شود تا کیفیت و کارایی این سازه ها افزایش پیدا کند.  این نکات ریز و جزیی بوده هزینه زیادی ندارند و براحتی قابل اجرا می باشند. در ادامه سعی می شود ۱۱ نکته اساسی و مهم که می تواند باعث استفاده بهتر از این سازه ها شود به شکل مختصر مورد بررسی قرار گیرند.

انتخاب وسایل روی شلف

شلف ها از این قابلیت برخوردار هستند که وسایل زیادی روی آن ها قرار داده شود ولی باید توجه داشت فقط وسایلی را می توان روی شلف قرار داد که جنبه هنری داشته و زیبا باشند به همین دلیل بهتر است وسایل کوچک و ظریف در شلف قرار داده شود و از شلوغ کردن آن ها خود داری گردد، چون ممکن است موجب برهم خوردن تمرکز بیننده شود.

در خرید وسایل تزیینی باید دقت کرد

هرچند فروشگاه های عرضه کننده لوازم دکوری مکانی مناسب و دلربا برای خرید بهترین و جدیدترین اکسسوری ها ی منزل هستند اما نباید فراموش کرد که سبک چیدمان فروشگاه با منزل و دکوراسیون داخلی  متفاوت می باشد. هرچه وسایل بیشتری خریداری شود قاعدتا  فضای بیشتری برای نگهداری آن ها لازم خواهد بود و این کار باعث شلوغ و زشت شدن فضای شلف می شود به همین دلیل در هنگام خرید باید وسایل زیبا و آنتیک متناسب با دکوراسیون داخلی خریداری شود و حتی المقدور از خرید وسایل اضافه خود داری گردد.

وسایل خارج از چهارچوب خریداری نشود

وسایل سرامیکی، انواع جا شمعی ها، سبد های بافته شده با الیاف، مجسمه های بزرگ و … همه زیبا هستند اما با یکدیگر همخوانی ندارند بنابراین برای خرید و قراردادن وسایل در شلف باید دقت شود مواردی انتخاب شود که در عین زیبایی از هماهنگی لازم با هم برخوردار باشند.

مثلا  در سبک دکوراسیون مینیمال استفاده از مجسمه های بزرگ توصیه نمی شود و یا اگر دکوراسیون داخلی بر اساس سبک بوهر طراحی شده است بهتر است از وسایل پر زرق برق استفاده نشود.

استفاده از کتاب برای جا نمایی در شلف ها

کتاب ها جز وسایلی هستند که می توان از آن ها برای قرار گرفتن در شلف ها استفاده کرد ولی باید توجه داشت که قرار دادن تعداد زیادی کتاب در شلف مناسب نیست و بهتر است از میان کتاب ها مواردی برای قرار دادن در شلف انتخاب شود که یا موضوع جالبی در آن بررسی می شود یا نویسنده مشهور و سرشناسی دارند یا کتاب مورد علاقه شخصی میزبان می باشد.

قرار دادن کتاب می تواند به دلیل در دسترس بودن برای میزبان و میهمانان کار جالبی باشد.  همچنین با نگاه کردن به عناوین کتاب های قرار داده شده در شلف ها می توان به علایق و سبک فکری صاحب خانه پی برد.

طریق صحیح چیدمان کتاب ها در قسمت های مختلف شلف

معمولا شلف کتابخانه نیست که بتوان تعداد زیادی کتاب در آن قرار داد چون علاوه بر از بین رفتن زیبایی ظاهری آن ممکن است به دلیل سنگین شدن، آن را شکننده کند به همین دلیل باید سعی گردد چند عنوان کتاب خوب و مناسب روی آن به صورت عمودی یا افقی قرارداده شود، همچنین برای بالا بردن زیبایی کار  می توان  یک مجسمه کوچک  یا نیم تنه هم در کنار کتاب ها جا نمایی کرد.

1..3

پخش کردن رنگ ها

در چیدمان وسایل داخل طبقات شلف باید دقت گردد تا از تجمع رنگ ها در یک قسمت مشخص خود داری شود مثلا اگر روی آن چندین وسیله تزیینی با رنگ طلایی  قرار داده می شود حتی المقدور در کنار هم و به صورت مجتمع نباشند و متناسب با شرایط در جاهای مختلف قرار گیرند تا رنگ ها  در جاهای مختلف پخش شده و به شکل یکنواخت و متوازن در چشم بیننده جلوه گر شوند.

ایجاد جذابیت با نقاشی

نقاشی شلف یا اطراف آن از کارها و ترفندهایی  است که می تواند باعث زیبایی ظاهری آن شده و از تکراری شدن آن ها جلوگیری کند مثلا می توان متناسب با سلیقه شلف یا دیوار زمینه آن را با انواع رنگ های مختلف نقاشی نمود.

استفاده از طرح های هنری در شلف ها

برای بالا بردن کیفیت شلف ها می توان از آثار هنری و خاص برای تزیین طبقات شلف استفاده کرد مثلا می توان در کنار کتاب ها مجسمه کوچکی از افراد معروف و نویسندگان بزرگ قرار داد یا مثلا از یک عکس سیاه و سفید قدیمی پرینت گرفته سپس آن  را در یک قاب سفید  قرار داده و قاب را در طبقات جا نمایی نمود تا باعث جلب توجه بینندگان شود.

1..4

استفاده از عکس های خانوادگی خاص

استفاده از قاب های عکس خانوادگی خاص و کوچک که می تواند یاد آور خاطره ای زیبا از زندگی صاحب خانه یا اطرافیان او باشد می تواند هم باعث زیبایی کار شود و هم نگاه ها را به سمت طبقات شلف جلب نماید. منتهی قرار دادن قاب های بزرگ بر روی آن  شاید کار مناسبی نباشد پس بهتر است از قاب های کوچک برای این کار استفاده شود.

توجه به وزن وسایل

برای قرار دادن وسایل در شلف ابتدا باید وزن آن ها متناسب با آن در نظر گرفته شود و بعد این وسایل درون شلف جا نمایی شود و حتی المقدور سعی شود وسایل سنگین در طبقات پایین و وسایل سبک در طبقات بالا قرار گیرد تا اگر احیانا اتفاقی افتاد وسایل کمتر آسیب ببینند.

بر اساس میل و خواسته می توان وسایل داخل شلف را مرتب نمود

از ویژگی های شلف آن است که می توان بنا بر سلیقه و یا متناسب با دکوراسیون داخلی وسایل داخل شلف را چیدمان کرده و هر زمان بنابر خواست و نیاز این طراحی را تغییر داد بنابراین براحتی می توان ترتیب و نحوه چیدمان شلف را جابجا کرده و آنها دچار دگرگونی نمود این کار می تواند از تکراری شدن نمای شلف جلوگیری کند.‌

امروزه به دلیل زیبایی، استفاده از شلف ها به عنوان یک شیوه مناسب برای آراستن فضای داخلی مورد توجه قرار گرفته و به شکل گسترده از طرف قشرهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. شلف ها به عنوان وسایل تزیینی از این قابلیت خوب برخوردار هستند که نصب و جمع کردن آن ها از فضای دکوراسیون داخلی کاری ساده بوده و کثیف کار و بنایی نیاز ندارد.

لطفا به این محتوا امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Call Now Button
×