چوب

گلولام

گلولام

گلولام چیست

امروزه استفاده از سازه های چوبی نسبت به گذشته بیشتر شده و همین باعث پیشرفت صنعت چوب شده است، در این صنعت فرآیند های متفاوتی برای ساخت و تولید سازه های چوبی وجود دارد، محصولات چوبی باید مقاومت کافی در همه شرایط را داشته باشند، برا مثال لازم است در شرایط آب و هوایی سازگار باشند که دچار پوسیدگی نشوند، پس برای تولید هر سازه چوبی باید تمامی شرایط رعایت شود که که مقاومت و دوام کافی را داشته باشد، راه های متفاوتی برای ارتقای مقاومت چوب موجود است که پر کاربردترین و اساسی ترین این روش ها گلولام یا الوار کردن چوب است.

 

فرآیند تولید گلولام

برای تهیه گلولام لایه ها و نوار های نازک چوبی را به ضخامت نیم اینچ روی هم قرار می دهند و با استفاده از چسب مخصوص زیر دستگاه پرس مخصوص میچسبانند، که به اصطلاح به این کار گلولام یا الوار کردن چوب می گویند، گلولام کردن چوب باید در کارگاه های نجاری و با چسب و دستگاه مخصوص انجام شود، که با اندازه و فرم دلخواه شما تولید می شود.

ابتدا چوب های نازک را به میزان ضخامت مورد استفاده روی هم قرار می دهند، سپس روی دستگاه قرار می گیرد و در ادامه لبه های چوب هارا به صورت دندانه ای برش می دهند و یا به صورت دندانه ای تراش می دهند، در ادامه لبه های برش خورده را هر کدام به صورت تکی و جداگانه پس از آغشته کردن به چسب روی هم قرار می دهند و روی دستگاه قرار می دهند و با پرس آن الوار های طویلی تولید می شود، سپس این الوار ها را در دستگاه قرار می دهند تا لبه های آن را صاف کنند، با استفاده از این روش ها و تکنیک ها الوار های مقاومی تولید می شود که در صنعت چوب کاربرد بسیار بالایی دارند، در پایان کار نیز در صورت نیاز این گلولام هارا رنگ و یا از شاپان برای جلوه بخشیدن به آن ها می توان استفاده کرد.

 

گلولام کردن چوب

موارد مصرف گلولام

گلولام بیشتر جایگزینی برای سازه های بتی و فولادی می باشد، که در مقایسه با آن ها از وزن کمتری برخوردار است و نسبت به وزن کم استحکام بالایی دارد.

از گلولام ها و این الوار ها در سازه هایی استفاده می شود، که مجبور به استفاده از ستون های منحنی و خمیده می باشند.

 گلولام به عنوان خرپا برای معماری سقف

از گلولامها به عنوان خرپا برای معماری سقف استفاده میشود، برای آشنایی بیشتر خرپا به سازه هایی گفته می شود که از یک یا چند واحد مثلثی شکل تشکیل شده اند، که این واحد های مثلثی از گلولام های باریک درست شده اند که انتهای آن به وسیله مفصل هایی به هم متصل شده اند.

خرپا ها مقاومت بالایی در برابر نیروهای وارد شده به خود دارد دارند که این مقاومت به دلیل شکل مثلثی آن هاست.

استفاده از خرپاهای مثلثی برای سقف ها مناسب تر است زیرا به علت وزن سبک،وزن کلی سقف را کاهش می دهند و در شیروانی ها بیشترین استفاده را دارند.

موارد مصرف گلولام

گلولامها در چارچوب بندی

در ساختمان هایی از چارچوب گلونامی استفاده می شود که لازم است وزن ساختمان سبک باشد و تحمل وزن بالای مترال های چوبی دیگر را ندارند، بیشتر در اقامتگاه های ساحلی و جنگلی مورد استفاده است.

گلولام  در تزئینات داخلی

از این محصول در تزئینات داخلی استفاده می شود و طرفداران زیادی نیز دارد و به نوعی تکمیل کننده دکوراسیون داخلی خانه است، گلونام ها در ساخت در و پنجره ها و هم چنین دیگر اثاثیه منزل که از چوب ساخته شده اند کاربرد دارد، از هر نوع گلونامی در ساخت داخلی منازل می توان استفاده کرد و بستگی به نوع سلیقه هر شخص دارد.

گلولام ها در کف پوش ساختمان ها

استفاده از گلولام ها در کف پوش ساختمان ها که به دو روش میتوان از آن استفاده کرد، هم می توان به عنوان زیر ساخت کف ساختمان از گلولام ها استفاده کرد، هم می توان به عنوان سطح اصلی کف از آن استفاده کرد.

کف پوش های گلولام با توجه به ساختار و منعطف بودن و زیبایی در طراحی خود هیچوقت از مد کنار نرفته و با وجود کف پوش های جدید هم چنان مورد استفاده قرار می گیرد.

دو نوع کف پوش گلونامی وجود دارد، یک نوع آن لمینت هایی است که به صورت جدا از هم است و در محل به هم متصل می شوند، نوع دیگر لمینت هایی هستند که به صورت یک پارچه هستند.

بر اساس نوع استفاده و محل مورد نظر باید کف پوش گلونامی خود را انتخاب کنیم.

مزایای گلولامها

  • یکی از قوی ترین مصالح ساختمانی است
  • در برابر ترک و شکستگی مقاوم است
  • گلولام ها تجدید پذیرند
  • زیبایی گلولام ها نسبت به دیگر سازه های چوبی بیشتر است
  • گلولام ها به هر شکلی قابل تولید هستند و شکل پدیری بالایی دارند
  • وزن آن سبک است
  • نصب آن آسان است
  • در برابر آتش سوزی مقاومت بالایی دارد
  • انعطاف پذیری بالا
  • قابلیت خمیدگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *