لوازم ساختمانی

کلمپ چیست!؟

کلمپ

کلمپ چیست!؟ و آشنایی با آن؟؟

تا به حال برایتان پیش آمده که در هنگام انجام کارهای فنی به فرد یا وسیله ای نیاز داشته باشید که قطعات را بهم متصل، محکم و یا جابجا کند، پیشنهاد ما به شما استفاده از ابزاری به نام کلمپ است.

کلمپ (clamp) به معنی ” گیره” و نمونه ای از ابزارهای کمکی اتصال دهنده است که در مشاغلی فنی و کارگاهی نظیر جوشکاری، نجاری، آهنگری و حتی پزشکی کاربرد دارد. این ابزار که در ابعاد، اشکال و قدرت متفاوت تولید شده، جهت ثابت و محکم نگه داشتن، اتصال و جفت کردن قطعات به یکدیگر و همچنین جهت جابجایی به کار گرفته می شود.

کلمپ

 

 

انواع کلمپ (clamp):

clamp ها دارای دو نوع ثابت و قابل حمل می باشند که در نوع ثابت آن می توان به : دستگاه های فارسی بر، خطوط تولید و دستگاه های CNC اشاره نمود. نوع قابل حمل آن نیز به طور کلی را به 4 زیر گروه، فشاری، کششی، دسته افقی و دسته عمودی نقسیم بندی می کنند که  در ادامه به توضیح این موارد پرداخته ایم:

  1. Clamp دسته افقی

به دلیل تحمل فشار بالا و نوع اتصالات شان، در فیکس کردن قطعات بر روی میز جوشکاری و میز دستگاه CNC کاربرد دارند. برای نگه داشتن قطعه در هنگام بسته بودن، دسته در حالت افقی قرار گرفته و فک متحرک به سمت پایین می آید.

  1. Clamp دسته عمودی

همانطور که از نام پیداست، دسته در بالا و به صورت عمودی قرار گرفته که با پایین آمدن فک متحرک، کلمپ بسته می شود. ظرفیت بالای نگهداری قطعات و وزن پایین این نوع، سبب شده تا در دستگاه های دورکن، فارسی بر و شابلون که به برش بدون خطای قطعات و سوراخ کاری صحیح پنل ها نیاز است، مورد استفاده قرار بگیرد.

  1. Clamp کششی

خطوط تولید و مونتاژ از کاربردهای کلمپ کششی محسوب می شود. این نوع به دلیل برخورداری از توانایی بالا برای جابجایی و نگهداری اقلام با وزن های مختلف (تا وزن 500 کیلوگرم)، به عنوان اهرم عمل می کند. و در اکثر مواقع برای فیکس کردن و ثابت نگه داشتن دو یا چند قطعه بین دو فک مشخص به کار برده می شود که این دو فک توسط پیچ و یا جوش، متصل می شود به کلمپ.

 

  1. Clamp فشاری افقی

در این نوع که جهت نگه داشتن پروفیل ها در دستگاه های برش به کار برده می شوند، دسته به صورت افقی قرار دارد و برای ثابت نگه داشتن قطعه، فک متحرک باید به سمت جلو حرکت کند.

 

 

کاربردهای کلمپ (clamp):

  1. کلمپ در پزشکی
  • Clamp مورد استفاده در جراحی: بند ناف، لوزه (جهت بستن انتهای عروق و سایر بافت ها با نخ سیلک)، آلیس، ببکاک (جهت گرفتن بافت های نرم، غده های لنفاو و بافت روده)، ماسکیتو (برای جداسازی)، کلمپ زاویه قائمه، سرفین (جهت مسدود کردن عروق کوچک) و هموستات (جهت جلوگیری از خونریزی) از این نوع هستند.
  • Clamp مورد استفاده در دندان پزشکی: این نوع دارای انواع متنوع و برای موقعیت های مختلف طراحی شده است کلمپ های مورد استفاده در دندان پزشکی شماره هایی را به خود اختصاص داده اند. به طور مثال: 2 (برای دندان های قدامی)، 9 (برای دندان های قدامی و مفید برای پره مولرها)، 14 (برای مولرها)، 56 (در اکثر موقعیت ها و بیشتر مولرها) کاربرد دارند.

 

  1. انواع کلمپ برق

Clamp برق، نوعی اتصال جداشدنی است که باز کردن پیچ ها می توان سیم ها را از هم جدا نمود. این نوع کلمپ که با نام کانتور شناخته می شود، براساس نوع به مسی، آلومینیومی و بی متال دسته بندی می شود. در شبکه های هوایی فشار ضعیف  و فشار متوسط جهت اتصال سیم مسی و آلومینیومی به یکدیگر از کلمپ بی متال لستفاده می کنند. کلمپ آویز کلمپ آمپر متر و کامپ کشویی از این نوع هستند.

 

  1. انواع کلمپ لوله

این نوع برای شکستگی و یا ترکیدگی لوله کاربرد دارد و بسته به سایز لوله از نوع Clamp تک فک (از قطر 50 الی 250 میلی متر)، دو فک (از قطر 200 الی 800 میلی متر) و سه فک (از قطر 700 الی 2000 میلی متر)  استفاده می شود.

کلمپ نشت بند خطوط لوله، کلمپ لوله جفت کن ( جفت کردن لوله و شیر قبل از جوشکاری با هدف هم مرکز کزدن دو قطعه) و بیم کلمپ ها از انواع کلمپ لوله می باشند.

 

جمع بندی:

کلمپ، یکی از پر کاربردترین ابزار جهت فیکس کردن قطعات در محل مورد نظر و یا اتصال چند قطعه به یکدیگر می باشد که دارای ساختاری ساده و مستحکم است. Clamp ابزارهای کمکی هستند که قابل استفاده در مشاغل فنی و مختلفی نظیر پزشکی ، برق و لوله با کاربردهای متفاوت جهت نگهداشتن، فیکس کردن و جداسازی قطعات و اجزا از یکدیگر می باشند.

از انواع ثابت و متحرک بودن آن نیز می توان : دسته عمودی، دسته افقی، فشاری افقی و کششی را نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *